IBPBII/1/436-188/11/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-188/11/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 25 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 10 lutego 2010 r. wspólnicy wnioskodawcy (Spółki jawnej) wnieśli aportem do Spółki, w drodze aktu notarialnego, własność dwóch działek, jako wkładu po 50%, co spowodowało zwiększenie ich wkładów w Spółce o równe kwoty, po 57.160 zł W dniu 28 grudnia 2010 r. jeden ze wspólników, w drodze aktu notarialnego, wniósł aportem do Spółki własność czterech działek o łącznej wartości 207.000 zł, przez co jego wkłady zwiększyły się o tę kwotę.

Poprzez wniesienie opisanych wyżej aportów zwiększył się odpowiednio majątek Spółki, natomiast zgodnie z podjętymi przez wspólników uchwałami, uczestniczą oni nadal w części po 50% w zyskach Spółki. Jako, że podatek od czynności cywilnoprawnych należny był przy wnoszeniu aportu, a umowa przeniesienia własności nieruchomości nie jest wymieniona wśród czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, notariusz nie pobrał tego podatku od Spółki. W datach sporządzenia aktów notarialnych zostały sporządzone aneksy do umowy spółki, które zmieniły zapisy dwóch paragrafów umowy Spółki.

W związku ze zmianą umowy Spółki, w dniu 3 marca 2011 r. wnioskodawca wpłacił na rachunek urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych (wraz z odsetkami) według stawki 0,5%, z tytułu zmian umowy spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z późn. zm. w treści umowy Spółki, podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% musiał być zapłacony, czy też nie.

Zdaniem wnioskodawcy, podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5%, z tytułu zmian w umowie Spółki jawnej, powinien być zapłacony, gdyż w konsekwencji wniesienia aportów do tej Spółki wyniknęła konieczność zmiany umowy spółki, co zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Czynność wniesienia aportu nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Należy jednak zauważyć, iż czynność wniesienia aportu jest czynnością wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki i jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy w przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy umowa spółki osobowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się siedziba tej spółki.

Z treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki lub zmiany tej umowy. Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy wniesieniu wkładów do spółki osobowej stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Tym samym notariusz jest obowiązany pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych od dokonanej przed nim zmiany umowy spółki.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 10 lutego 2010 r. oraz w dniu 28 grudnia 2010 r. wspólnicy wnioskodawcy (Spółki jawnej) dokonali zmian umowy tej Spółki. Przedmiotem zmian umowy Spółki było podwyższenie wkładów wspólników, poprzez wniesienie aportem do Spółki - w drodze dwóch aktów notarialnych - łącznie sześciu nieruchomości (działek), posiadanych przez wspólników. Z tytułu zmian umowy spółki, wnioskodawca w dniu 3 marca 2011 r. uiścił podatek od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami, według stawki 0,5%.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wniesienie do Spółki - wnioskodawcy nieruchomości w formie wkładów niepieniężnych (aportów) spowodowało podwyższenie wkładów w Spółce oraz zwiększenie jej majątku. W świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpiła zatem zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku, liczona od wartości wniesionych przez wspólników wkładów powiększających majątek Spółki wynosiła 0,5%.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. zmiana umowy spółki postrzegana jako wniesienie (podwyższenie) wkładu powodującego zwiększenie majątku spółki a nie czysto techniczna czynność związana z wniesieniem wkładu (aportu).

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl