IBPBII/1/436-15/08/MCZ - Opodatkowanie PCC darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-15/08/MCZ Opodatkowanie PCC darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zespołu Opieki Zdrowotnej przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 13 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny gotówkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania darowizny gotówkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zespół Opieki Zdrowotnej w dniu 30 czerwca 2006 r. podpisał umowę darowizny z firmą X. Przedmiotem darowizny była kwota 40.000 zł z przeznaczeniem na modernizację aparatu RTG w szpitalu. Darowizna do Zespołu wpłynęła w dniu 4 lipca 2006 r. i została przeznaczona na modernizacje aparatu RTG w szpitalu, zgodnie z zapisem w umowie. Darowizna została rozliczona kopią faktury. Punkt 5 umowy darowizny zawiera zapis "na obdarowanym ciąży obowiązek zgłoszenia podatkowego w urzędzie skarbowym lub zgłoszenie umowy u notariusza celem ustalenia czy występuje podatek od spadków i darowizn, opłata skarbowa, podatek od czynności cywilnoprawnych" dlatego Zespół Opieki Zdrowotnej prosi o ustalenie faktów jak wyżej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy darowizna otrzymana przez Zespół Opieki Zdrowotnej jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem wnioskodawcy darowizna otrzymana przez osobę prawną (Zespół Opieki Zdrowotnej) nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zaistniały stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę miał miejsce w 2006 r., zatem w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 390 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.

Przepis art. 1 ust. 1 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

* umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

* umowy pożyczki,

* umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

* umowy dożywocia,

* umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

* ustanowienie hipoteki,

* ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

* umowy depozytu nieprawidłowego,

* umowy spółki (akty założycielskie).

Jak z powyższego wynika podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. W przypadku, gdy przedmiotem umowy jest darowizna, z którą nie jest związany żaden dług i ciężar lub zobowiązanie darczyńcy, to opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca.

Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca otrzymał od firmy X darowiznę w kwocie 40 000 zł z przeznaczeniem na modernizacje aparatu RTG w szpitalu. Wnioskodawca nie wskazał długów i ciężarów albo zobowiązań, które w wyniku umowy darowizny przejmowałby obdarowany wnioskodawca.

Wobec powyższego otrzymana darowizna gotówkowa nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl