IBPBII/1/436-132/13/HK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-132/13/HK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura - 13 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 22 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych umowy darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych umowy darowizny.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 4 lipca 2013 r. znak: IBPB II/1/436-132/13/HK wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 22 lipca 2013 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 1960 zmarła biologiczna matka Wnioskodawczyni. Ojciec ożenił się i Wnioskodawczynię wychowywała macocha. W roku 2008 ojciec zmarł. W tej chwili macocha chce przekazać na konto Wnioskodawczyni środki pieniężne, jako darowiznę. Po ich otrzymaniu Wnioskodawczyni zamierza w ciągu 6-ciu miesięcy złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2, informując o otrzymanej darowiźnie od osoby określonej w art. 4a pkt 1 ustawy o spadkach i darowiznach i skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny.

W treści uzupełnienia z dnia 16 lipca 2013 r. (wpływ do tut Biura - 22 lipca 2013 r.) Wnioskodawczyni doprecyzowała zdarzenie przyszłe wskazując, że macocha ma zamiar podarować jej pewną sumę pieniędzy. Fakt, że jest nadal macochą Wnioskodawczyni wynika z treści art. 61 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy darowizna od macochy będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, powyższa darowizna będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, zgodnie z art. 4a ust. 1 ww. ustawy.

Uzasadniając swe stanowisko Wnioskodawczyni wskazała, że skoro z chwilą śmierci naturalnego ojca pozostającego w związku małżeńskim z osobą nie będącą matką naturalną nie przestaje istnieć przesłanka pozwalająca na uznanie tej osoby za macochę, to otrzymana przez Wnioskodawczynię darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn (art. 4a pkt 1 ustawy).

Wnioskodawczyni przywołała teść art. 26 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który brzmi: "Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkami a krewnymi drugiego małżonka, trwa ono mimo ustania małżeństwa.".

Zgodnie z Działem IV "Ustanie małżeństwa" Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, śmierć jednego z małżonków stanowi przesłankę ustania małżeństwa. Jednakże nadal istnieje stosunek powinowactwa pomiędzy żoną a dziećmi jej zmarłego męża.

Podsumowując, Wnioskodawczyni uważa, że skoro wdowa po jej ojcu jest nadal macochą Wnioskodawczyni, a Wnioskodawczyni jej pasierbicą, to otrzymana darowizna będzie korzystała ze zwolnienia, po dokonaniu stosownych formalności - tzn. złożeniu informacji SD-Z2 i dowodu wpłaty tej darowizny na konto Wnioskodawczyni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje on z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia "darowizna", a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny - jako czynności nieodpłatnej - jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny. Należy zaznaczyć, że ustawodawca nie wymaga żadnej szczególnej formy oświadczenia obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Natomiast z treści art. 890 § 1 wynika, iż oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że macocha chce przekazać na konto Wnioskodawczyni środki pieniężne, jako darowiznę. Po ich otrzymaniu Wnioskodawczyni zamierza w ciągu 6-ciu miesięcy złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2, informując o otrzymanej darowiźnie od osoby określonej w art. 4a pkt 1 ustawy o spadkach i darowiznach i skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny.

Fakt, że - po śmierci ojca - macocha Wnioskodawczyni jest nadal jej macochą wynika z treści Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 61 § 1 ww. Kodeksu).

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 618 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788" z późn. zm.) z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

Oznacza to, że pomimo śmierci ojca Wnioskodawczyni powinowactwo między nią a darczyńcą istnieje nadal.

Skoro więc Wnioskodawczyni jest pasierbicą darczyńcy i zamierza w ustawowym terminie zgłosić otrzymanie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego i jednocześnie udokumentować otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania ich na rachunek bankowy Wnioskodawczyni, to w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione wszystkie przesłanki art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zatem Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia określonego tym przepisem.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl