IBPBII/1/436-112/10/AŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/436-112/10/AŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 22 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania żonie kwoty odszkodowania objętej wspólnością ustawową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przekazania żonie kwoty odszkodowania objętej wspólnością ustawową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sąd Apelacyjny zasądził na rzecz wnioskodawcy odszkodowanie z odsetkami ustawowymi od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojewodę, zastępowanego w procesie przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, za szkodę poniesioną wskutek wydania z naruszeniem prawa decyzji odmawiającej przyznania prawa własności czasowej w trybie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. Wyrok jest prawomocny, ale Skarbowi Państwa przysługuje prawo wniesienia kasacji. Kasacja może zostać odrzucona. Sąd Najwyższy może odmówić przyjęcia kasacji do rozpoznania. Rozpoznanie przyjętej kasacji może uchylić lub zmienić wydany wyrok jednej lub obu instancji. Termin wniesienia kasacji upływa w końcu lutego 2010 r. Wojewoda, chcąc zapobiec zwiększaniu się kwoty odsetek ustawowych przelał na konto wnioskodawcy kwotę odszkodowania z odsetkami do dnia przelewu z zastrzeżeniem, że kwota ta będzie podlegać zwrotowi w przypadku korzystnego dla Skarbu Państwa rozpoznania kasacji przez Sąd Najwyższy. Wnioskodawca po negatywnym rozpoznaniu dla niego kasacji zwróci Wojewodzie powierzoną mu kwotę a po pozytywnym dla niego rozpoznaniu kasacji zamierza połowę tych środków przelać na konto żony, z którą pozostaje we wspólności ustawowej małżeńskiej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przekazana żonie połowa otrzymanego na mocy wyroku sądowego odszkodowania z odsetkami ustawowymi jako objęta wspólnością majątkową małżeńską nie będzie przedmiotem opodatkowania, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem wnioskodawcy przekazana żonie połowa otrzymanego na mocy wyroku sądowego odszkodowania z odsetkami ustawowymi, jako objęta wspólnością majątkową małżeńską nie będzie przedmiotem opodatkowania, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska wnioskodawcy w zakresie podatku od spadków i darowizn. W pozostałym zakresie wniosku sprawa zostanie rozstrzygnięta odrębną interpretacją.

W myśl z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. z 2009 r. Dz. U. Nr 93, poz. 768) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Sąd Apelacyjny zasądził na rzecz wnioskodawcy odszkodowanie z odsetkami ustawowymi od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojewodę za szkodę poniesioną na skutek wydania z naruszeniem prawa decyzji odmawiającej przyznania prawa własności czasowej w trybie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.

Zdaniem wnioskodawcy przekazana żonie połowa otrzymanego na mocy wyroku sądowego odszkodowania z odsetkami ustawowymi, jako objęta wspólnością majątkową małżeńską nie będzie przedmiotem opodatkowania, o którym mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa) i ma ona charakter współwłasności łącznej (bezudziałowej). Stosownie do treści art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżeńskim są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub jednego z nich. Ustanie współwłasności małżeńskiej powoduje przekształcenie współwłasności bezudziałowej we współwłasność w częściach ułamkowych i od tego momentu dopuszczalne jest zniesienie współwłasności. Zgodnie z ogólną zasadą uregulowaną w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Należy jednakże zauważyć, iż przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie dotyczą prawa podatkowego. Zgodnie z art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Upoważnienie do wydawania indywidualnych interpretacji obejmuje jedynie przepisy podatkowe. Fakt, iż normy te powołują pojęcia uregulowane w innych gałęziach prawa - np. w prawie rodzinnym i opiekuńczym, nie oznacza jednak, iż pojęcia te stają się prawem podatkowym.

Wobec powyższego wskazać należy, iż jeżeli istotnie otrzymane na mocy wyroku sądowego odszkodowanie z odsetkami ustawowymi objęte jest wspólnością majątkową małżeńską, a zatem wchodzi w skład majątku wspólnego wnioskodawcy i jego żony - to przekazanie przez wnioskodawcę połowy otrzymanego odszkodowania z odsetkami ustawowymi na konto żony - o ile nadal będzie pozostawało we wspólności ustawowej - nie będzie traktowane jako darowizna na jej rzecz, podlegająca opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl