IBPBII/1/415-596/13/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-596/13/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura - 3 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy o dzieło ekspertów z różnych państw na całym świecie. Osoby te przygotowują dla firmy artykuły, raporty, bazy danych, analizy statystyczne oraz inne elementy wykorzystywane w publikacjach firmy.

Wynagrodzenie za wykonane dzieła przekazywane jest ekspertom przelewem na rachunek bankowy, na podstawie listy płac sporządzonej po otrzymaniu rachunków od wykonawców. Lista płac sporządzana jest zazwyczaj raz w miesiącu, wynagrodzenia wypłacane są w dniu sporządzenia listy. Zgodnie z zawartymi umowami, wynagrodzenia płatne są w walutach obcych - euro lub dolarach.

W związku z tym, iż wynagrodzenia wypłacane są na konta bankowe w różnych krajach, nie tylko w obrębie Unii Europejskiej, ale również w innych rejonach świata, pomimo obciążenia rachunku bankowego Wnioskodawcy dokładnie w dniu wypłaty wynagrodzenia, przelewy wpływają na konta bankowe wykonawców w różnych terminach. Zdarza się również, iż z powodu błędnego podania przez wykonawcę informacji na temat numeru rachunku bankowego lub innych danych (kod SWIFT, dane banku pośredniczącego), przelew wynagrodzenia po jakimś czasie wraca na konto Wnioskodawcy i dopiero po wyjaśnieniu szczegółów błędu i ustaleniu poprawnych danych wynagrodzenie jest przekazywanie na konto wykonawcy po raz kolejny.

Wnioskodawca wskazał, że dla wszystkich wyżej wymienionych osób zagranicznych sporządzane są zgodnie w przepisami roczne informacje IFT-1. Do celów podatkowych oraz rachunkowych wynagrodzenie przeliczane jest na złotówki wg kursu średniego NBP na dzień poprzedzający wypłatę wynagrodzenia.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy słuszne jest stanowisko Wnioskodawcy, iż momentem powstania przychodu u wykonawcy jest moment złożenia dyspozycji przelewu wynagrodzeń oraz obciążenia konta firmowego po raz pierwszy.

Wnioskodawca uważa, iż wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło, którego wypłata została zlecona oraz konto firmy zostało obciążone, jest wynagrodzeniem wypłaconym.

Wnioskodawca opiera się na dostępnych interpretacjach podatkowych, w których organy podatkowe wyrażają pogląd, że jeśli wynagrodzenie jest wypłacane w formie dyspozycji jego przelewu na rachunek bankowy, to przychód ze stosunku pracy (lub innej formy zatrudnienia) powstaje w dniu dokonania przelewu wynagrodzenia, a nie w dniu jego wpływu na konto odbiorcy. Takie stanowisko w zakresie momentu powstania przychodu po stronie pracownika/wykonawcy, zrealizowanego bezgotówkowo, wyrazili np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 17 maja 2012 r. (znak: ILPB2/415-167/12-4/WM), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 31 maja 2011 r. (znak: IBPB II/1/415-208/11/MK), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 3 września 2010 r. (znak: IPPB2/415-543/10-5/MG), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2009 r. (znak: IPPB5/423-198/09-3/MB) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2006 r. (PBI-3/4150/IN-572/06/MK).

W praktyce Wnioskodawca jest w stanie dokładnie ustalić jedynie moment obciążenia swojego rachunku, a tym samym postawienia wynagrodzenia do dyspozycji odbiorcy, a zatem ten moment należy uznać za moment uzyskania przychodu. Gdyby uznać, że przychód powstaje dopiero w dniu wpływu pieniędzy na rachunek odbiorcy, firma musiałaby od każdego wykonawcy uzyskiwać informację o tej dacie, każdy bank ma bowiem swoją procedurę i sprawność techniczną księgowania operacji. W szczególności problematyczne jest to w przypadku współpracy z obywatelami krajów spoza Unii Europejskiej, kiedy przelew przekazywany jest często poprzez bank pośredniczący, co przedłuża cały proces. Zdarza się również, iż w wyniku podania przez wykonawcę błędnych danych rachunku i przekazywania wynagrodzenia po raz kolejny, po wyjaśnieniu błędów, moment wpływu pieniędzy na rachunek bankowy odbiorcy jest bardzo odległy od momentu obciążenia rachunku firmy po raz pierwszy.

Dodatkowo, często pojawia się problem komunikacji z wykonawcami, głównie z osobami których współpraca z Wnioskodawcą ma charakter jednorazowy, które po otrzymaniu wynagrodzenia uznają współpracę za zakończoną i zrywają kontakt z Wnioskodawcą.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, iż w ujęciu podatkowym wykonawca uzyskał przychód w momencie wypłacenia wynagrodzenia po raz pierwszy, a w informacji rocznej IFT-1 należy wykazać wartość wynagrodzenia przeliczoną na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego wykonanie wyżej wymienionej wypłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z treści art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W świetle art. 42 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1 (tekst jedn.: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4. Na pisemny wniosek podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, płatnik, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imiennej informacji, o której mowa w ust. 2 pkt 2 (art. 42 ust. 4 cyt. ustawy). Informacje (IFT-1/IFT-1R) sporządzają i przekazują podmioty, o których mowa w art. 41, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio (art. 42 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy o dzieło ekspertów z różnych państw na całym świecie. Wynagrodzenie za wykonane dzieła przekazywane jest ekspertom przelewem na rachunek bankowy, na podstawie listy płac sporządzonej po otrzymaniu rachunków od wykonawców. Lista płac sporządzana jest zazwyczaj raz w miesiącu, wynagrodzenia wypłacane są w dniu sporządzenia listy. Zgodnie z zawartymi umowami, wynagrodzenia płatne są w walutach obcych - euro lub dolarach.

W związku z tym, iż wynagrodzenia wypłacane są na konta bankowe w różnych krajach, nie tylko w obrębie Unii Europejskiej, ale również w innych rejonach świata, pomimo obciążenia rachunku bankowego Wnioskodawcy dokładnie w dniu wypłaty wynagrodzenia, przelewy wpływają na konta bankowe wykonawców w różnych terminach. Zdarza się również, iż z powodu błędnego podania przez wykonawcę informacji na temat numeru rachunku bankowego lub innych danych (kod SWIFT, dane banku pośredniczącego), przelew wynagrodzenia po jakimś czasie wraca na konto firmy, i dopiero po wyjaśnieniu szczegółów błędu i ustaleniu poprawnych danych wynagrodzenie jest przekazywanie na konto wykonawcy po raz kolejny.

Wnioskodawca uważa, iż w ujęciu podatkowym wykonawca uzyskał przychód w momencie wypłacenia wynagrodzenia po raz pierwszy, a w informacji rocznej IFT-1 należy wykazać wartość wynagrodzenia przeliczoną na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego wykonanie wyżej wymienionej wypłaty.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz treść art. 11 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż momentem powstania przychodu u wykonawców jest dzień otrzymania przez nich przychodu lub dzień postawienia przychodu do ich dyspozycji. Jeżeli wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło jest wypłacane w formie dyspozycji przelewu na rachunek bankowy wykonawców, to przychód powstaje w dniu dokonania przez pracodawcę przelewu wynagrodzenia, a nie w dniu jego wpływu na konto wykonawcy. W dniu dokonania przelewu, to jest obciążenia rachunku Wnioskodawcy, wynagrodzenie zostaje bowiem postawione do dyspozycji wykonawcy.

Natomiast przeliczania uzyskanego w walutach obcych przychodu należy dokonać na podstawie art. 11a ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Bank z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. To oznacza, iż w przedstawionej sytuacji Wnioskodawca winien dokonać przeliczenia przekazywanej wypłaty według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty świadczenia po raz pierwszy i taką kwotę ująć w informacji IFT-1/IFT-1R.

W świetle powołanych powyżej przepisów Wnioskodawca jest zobowiązany przesłać wykonawcom dzieł oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawie opodatkowania osób zagranicznych roczną imienną informację IFT-1R - w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano przekazania świadczenia po raz pierwszy.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl