IBPBII/1/415-48/08/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-48/08/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 5 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji m.in. przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji do źródła przychodu otrzymywanego przez członka zarządu dodatku funkcyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów m.in. prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji do źródła przychodu otrzymywanego przez członka zarządu dodatku funkcyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prawa handlowego - zatrudniająca prezesa i vice-prezesów, oprócz wynagrodzenia za pracę wypłaca dodatek funkcyjny na odrębnej liście płac dla tych członków zarządu, naliczając tylko podatek 19% (bez odliczania kosztów uzyskania przychodów). Jeden z vice-prezesów, świadczy usługi na rzecz firmy (ekonomiczne) wystawiając fakturę za swoje usługi - prowadzi własną działalność gospodarczą, zaś dodatek funkcyjny - rozlicza jak wyżej tj. kwota dodatku funkcyjnego minus 19%. Tenże vice-prezes jest wpisany do KRS; ze Spółką nie wiąże go umowa o pracę.

W związku z powyższym:

Wnioskodawczyni zajęła stanowisko, iż dodatek funkcyjny jest wynagrodzeniem za pracę dla vice-prezesa, który ze Spółką nie jest związany stosunkiem pracy, ponieważ dodatek otrzymywany jest w związku ze świadczeniem pracy na rzecz osoby prawnej - Spółki.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy zawiera wyliczenie poszczególnych źródeł przychodów. Wśród nich znajdują się m.in.: przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkowstwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (art. 10 ust. 1 pkt 1) oraz przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2).

Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody wymienione w art. 13 ww. ustawy. Zgodnie z brzmieniem pkt 7 powołanego art. 13 ustawy - za przychody z działalności wykonywanej osobiści uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Podkreślić należy, iż co do zasady vice-prezes Spółki może pełnić swoje funkcje na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, ewentualnie bez stosunku zatrudnienia pracowniczego czy też niepracowniczego. Wybór tego w jakiej formie prawnej vice-prezes wykonuje czynności wykonawczo-zarządzające jest pozostawiony Spółce.

Z przedstawionego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego wynika, iż vice-prezes otrzymuje od Spółki dodatek funkcyjny za pełnienie danej funkcji w Spółce. Dodatkowo wnioskodawczyni podkreśla, że vice-prezesa ze Spółką nie łączy stosunek pracy (brak umowy o pracę).

Zatem jeżeli vice-prezesa ze Spółką nie łączy umowa o pracę (nie został nawiązany stosunek pracy), to powyższy dodatek funkcyjny nie może być zakwalifikowany jako wynagrodzenie za pracę bo nie jest wypłacane ze stosunku pracy a z tytułu pełnionej funkcji członka zarządu. Dodatek ten należy zaliczyć do przychodu z działalności wykonywanej osobiście, określonej w cyt. powyżej art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W świetle powyższego, stanowisko wnioskodawczyni nie mogło zostać uznane za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl