IBPBII/1/415-216/10/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-216/10/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 23 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 5 maja 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu stypendiów stażowych i szkoleniowych wypłacanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2010-2013 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2010 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu stypendiów stażowych i szkoleniowych wypłacanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2010-2013.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 22 kwietnia 2010 r. Znak: IBPBII/1/415-216/10/BJ, IBPB II/1/415-217/10/BJ wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 5 maja 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Powiatowy Urząd Pracy) rozpoczyna w 2010 r. realizację nowych projektów finansowanych z udziałem środków pozyskiwanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2010-2013. W ramach projektów będą finansowane wydatki związane z wynagrodzeniami pracowników zatrudnianych w ramach umów o pracę (subsydiowane miejsca pracy), stypendia stażowe, szkoleniowe, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla osób fizycznych zarejestrowanych w tutejszym urzędzie jako osoby bezrobotne lub poszukujące zatrudnienia. Beneficjenci projektów będą uczestniczyli w szkoleniach, spotkaniach z doradcami zawodowymi, pośrednikami pracy, psychologami - otrzymają bezpośrednie wsparcie finansowe w formie wypłacanych stypendiów stażowych, szkoleniowych, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dodatkowo w ramach umów zleceń, umów o dzieło, dodatków specjalnych sfinansowane będą wynagrodzenia dla osób obsługujących realizację projektów - kadra zarządzająca i kadra realizująca projekt - dotyczy obsługi administracyjnej, finansowo-księgowej, monitoringu projektu, obsługi merytorycznej (np. rekrutacja i obsługa Beneficjentów Ostatecznych).

W piśmie z dnia 28 kwietnia 2010 r. (data wpływu to tut. Biura - 5 maja 2010 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, wnioskodawca wyjaśnił, iż rozpoczął/rozpocznie w roku 2010 realizację następujących projektów:

* projekt PO KL 6.1.1

Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich,

Działanie 6.1 - Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie,

Poddziałanie 6.1.1 - Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Cel projektu - aktywizacja zawodowa bezrobotnych kobiet (w wieku produkcyjnym pozostających z różnych przyczyn bez zatrudnienia) zarejestrowanych w urzędzie, zwiększenie ich konkurencyjności i aktywności poprzez podwyższenie, uaktualnienie i dostosowanie do potrzeb lokalnego rynku pracy ich kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Cele szczegółowe to przede wszystkim nabycie kwalifikacji zawodowych, zmiana postawy na aktywną, zdobycie doświadczenia zawodowego.

Płatności na realizację projektu - transze środków na realizację projektu otrzymywane odpowiednio w części dotyczącej płatności ze środków europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego (85% kwoty dofinansowania), w części dotyczącej wkładu krajowego w formie dotacji celowej z Instytucji Wdrażającej (15% kwoty dofinansowania).

Kadra zarządzająca, realizująca projekt - w ramach ww. projektu osoby z kadry zarządzającej projektem otrzymują zapłatę za wykonane zadania w formie umów zleceń. Formy wsparcia dla uczestników projektu - w ramach projektu uczestnicy będą korzystać z zajęć aktywizacji zawodowej, uczestniczyć w szkoleniach, jak również zostaną im wypłacone stypendia szkoleniowe, stypendia stażowe, zrefundowane koszty dojazdu na staż, szkolenie, zajęcia aktywizacji zawodowej.

* projekt PO KL 6.1.2

Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich,

Działanie 6.1 - Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie,

Poddziałanie 6.1.2 - Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie.

Cel projektu - stworzenie odpowiednich warunków instytucjonalnych i organizacyjnych w PUP służących podniesieniu poziomu zatrudnienia w regionie poprzez dostosowanie liczby zatrudnionych doradców zawodowych i pośredników pracy do standardów usług rynku pracy, podniesienie kwalifikacji zawodowych kluczowych pracowników zatrudnionych w urzędzie, upowszechnienie dostępu do usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Płatności na realizację projektu - transze środków na realizację projektu otrzymywane odpowiednio w części dotyczącej płatności ze środków europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego (85% kwoty dofinansowania), w części dotyczącej wkładu krajowego zabezpieczone we własnym budżecie urzędu pracy z limitu na zadania fakultatywne (15% kwoty dofinansowania).

Kadra zarządzająca, realizująca projekt - w ramach ww. projektu brak dodatkowych kosztów związanych z kadrą zarządzającą czy pozostałą kadrą realizującą projekt. Wszystkie zadania wynikające z potrzeb projektu realizowane są przez pracowników urzędu pracy w ramach podstawowych obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę.

Formy wsparcia dla uczestników projektu - w ramach projektu uczestnicy będą korzystać ze szkoleń.

* projekt PO KL 6.1.3 - projekt systemowy

Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich,

Działanie 6.1 - Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie,

Poddziałanie 6.1.3 - Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych.

Cel projektu - podniesienie aktywności zawodowej oraz zapewnienie równego dostępu do zatrudnienia wszystkim osobom doświadczającym różnego rodzaju dyskryminacji na rynku pracy. Zwiększenie szans na zatrudnienie osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy zgodnie z art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. osoby do 25 roku życia, osoby niepełnosprawne, osoby powyżej 50 roku życia, kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego itd.

Płatności na realizację projektu - transze środków na realizację projektu otrzymywane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 100% kwoty dofinansowania.

Kadra zarządzająca, realizująca projekt - w ramach ww. projektu brak dodatkowych kosztów związanych z kadrą zarządzającą czy pozostałą kadrą realizującą projekt. Wszystkie zadania wynikające z potrzeb projektu realizowane są przez pracowników urzędu pracy w ramach podstawowych obowiązków służbowych wynikających z umowy o pracę.

Formy wsparcia dla uczestników projektu - w ramach projektu uczestnicy będą korzystać ze szkoleń, jak również zostaną im wypłacone stypendia stażowe, stypendia szkoleniowe, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

* dwa projekty w ramach PO KL 7.2.1

Priorytet VII - Promocja integracji społecznej,

Działanie 7.2 - Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej,

Poddziałanie 7.2.1 - Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Cele projektów - stworzenie szans osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym (osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej lub powyżej 50 roku życia) na integrację społeczną i zawodową. Działania podejmowane to przede wszystkim: rozpoznanie indywidualnych potrzeb uczestników projektu, wzrost umiejętności i kompetencji społecznych i zawodowych (określenie kierunku rozwoju zawodowego), nabycie konkretnych kwalifikacji zawodowych, zdobycie zatrudnienia, podniesienie poziomu świadomości i wiedzy związanej z tematyką niepełnosprawności i prawa osób niepełnosprawnych do samodzielnego i aktywnego życia społecznego i zawodowego.

Płatności na realizację projektu - transze środków na realizację projektu otrzymywane odpowiednio w części dotyczącej płatności ze środków europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego (85% kwoty dofinansowania), w części dotyczącej wkładu krajowego w formie dotacji celowej z Instytucji Wdrażającej (15% kwoty dofinansowania).

Kadra zarządzająca, realizująca projekt - rozliczenia z osobami z kadry zarządzającej projektem za wykonywane zadania następują w formie umów zleceń i przyznanych dodatków specjalnych do wynagrodzenia (pracownicy urzędu pracy zatrudnieni na umowę o pracę). Pozostałe osoby realizujące projekt - rozliczenia w formie umów zleceń lub umów o dzieło.

Formy wsparcia dla uczestników projektu - w ramach projektów uczestnicy będą korzystać między innymi z warsztatów psychologicznych, poradnictwa zawodowego - IPD, coachingu, szkoleń zawodowych, jak również zostaną im wypłacone stypendia szkoleniowe, stażowe, zrefundowane koszty dojazdu.

* projekt PO KL 8.1.2

Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki,

Działanie 8.1 - Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie,

Poddziałanie 8.1.2 - Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

Cel projektu - stworzenie osobom bezrobotnym możliwości podniesienia lub zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych oraz stworzenie warunków do samozatrudnienia. Projekt ma na celu wsparcie osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą na własną rękę. Cele mają być osiągnięte poprzez zwiększenie motywacji, szkolenia z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej (rozliczenia z ZUS, z US), wsparcie finansowe w formie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, wsparcie pomostowe dla uczestników projektu.

Płatności na realizację projektu - transze środków na realizację projektu otrzymywane odpowiednio w części dotyczącej płatności ze środków europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego (85% kwoty dofinansowania), w części dotyczącej wkładu krajowego w formie dotacji celowej z Instytucji Wdrażającej (15% kwoty dofinansowania).

Kadra zarządzająca, realizująca projekt - rozliczenia z osobami z kadry zarządzającej projektem za wykonywane zadania następują w formie umów zleceń lub przyznanych dodatków specjalnych do wynagrodzeń (pracownicy urzędu pracy zatrudnieni na umowę o pracę), jak również przewidziane jest zatrudnienie 1 osoby na umowę o pracę w wymiarze #189; etatu. Pozostałe osoby realizujące projekt - zapłata za wykonane zadania w formie umów zleceń i umów o dzieło.

Formy wsparcia dla uczestników projektu - w ramach projektów uczestnicy będą korzystać między innymi z opieki doradcy ds. przedsiębiorczości, z organizowanych szkoleń z zakresu zasad funkcjonowania małych firm, jak również zostaną im wypłacone: wsparcie pomostowe (6 miesięcy), stypendia szkoleniowe, stypendia stażowe, zrefundowane koszty dojazdu, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dochody uzyskane przez Beneficjentów Ostatecznych projektu (osoby, na które są ukierunkowane działania) będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (wynagrodzenia w ramach umów o pracę, stypendia stażowe, szkoleniowe, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej).

2.

Czy dochody uzyskane przez osoby obsługujące projekt będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (dochody z umów zleceń, umów o dzieło, dodatki specjalne uzyskiwane z tytułu wykonywanych prac przy obsłudze projektów).

Zdaniem wnioskodawcy, wszelka pomoc udzielona Beneficjentom Ostatecznym w realizowanych projektach finansowanych z udziałem środków europejskich (w tym POKL, które są środkami strukturalnymi) będzie zwolniona przedmiotowo z podatku dochodowego od osób fizycznych (wynagrodzenia uzyskane w ramach umów o pracę, stypendia stażowe, szkoleniowe, dotacje).

Natomiast dochody uzyskane przez osoby obsługujące projekty (kadra zarządzająca, pion administracyjny, finansowy, monitoring projektu) będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie są one uczestnikami projektu tylko wykonawcami projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w kwestii opodatkowania dochodów z tytułu stypendiów stażowych i szkoleniowych wypłacanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2010-2013. W pozostałym zakresie wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak wynika z wniosku, wnioskodawca (Powiatowy Urząd Pracy) rozpoczyna w 2010 r. realizację nowych projektów finansowanych z udziałem środków pozyskiwanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2010-2013. W ramach projektów będą finansowane stypendia stażowe i szkoleniowe dla osób fizycznych zarejestrowanych w tutejszym urzędzie jako osoby bezrobotne lub poszukujące zatrudnienia. Beneficjenci projektów będą uczestniczyli w szkoleniach, spotkaniach z doradcami zawodowymi, pośrednikami pracy, psychologami - otrzymają bezpośrednie wsparcie finansowe w formie wypłacanych stypendiów stażowych i szkoleniowych.

Dnia 28 września 2007 r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 (Narodowej Strategii Spójności) i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono przepis art. 21 ust. 1 pkt 137, w myśl którego zwalnia się od podatku dochodowego od osób fizycznych środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146).

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 24 września 2009 r. ilekroć w ustawie jest mowa ośrodkach europejskich, rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4.

Do środków europejskich zalicza się zatem:

* środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a) i b);

* niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c) i d):

a.

Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,

b.

Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,

c.

Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;

* środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:

a.

Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",

b.

Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,

c.

Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (m.in. Europejskiego Funduszu Społecznego) -wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż stypendia stażowe i szkoleniowe otrzymywane w 2010 r. przez osoby bezrobotne lub nieaktywne zawodowo (uczestników projektów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) - jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - będą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl