IBPBII/1/415-212/10/HK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-212/10/HK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura - 23 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia przez organ zatrudnienia informacji PIT-11 w związku z wypłatą świadczenia ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2010 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązku wystawienia przez organ zatrudnienia informacji PIT-11 w związku z wypłatą świadczenia ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:

Wnioskodawca powołując się na art. 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stwierdza, iż w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w (...) art. 35 w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu (...) - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.

Ponadto wnioskodawca powołując się na treść art. 35 ww. ustawy wskazuje, iż do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy.

Wnioskodawca wskazał następujące stany faktyczne:

1.

Osoba bezrobotna:

* nie podjęła należnych świadczeń z Funduszu Pracy,

* świadczenia należne w roku podatkowym 2008 podjęła w roku podatkowym 2009,

* podjęła świadczenia wypłacane z Funduszu Pracy zwolnione od podatku.

2.

Osoba poszukująca pracy, niepozostająca w zatrudnieniu, podjęła świadczenia zwolnione od podatku wypłacone z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

3.

Osoba bezrobotna podjęła świdczenia wypłacone z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy należy wykonać dyspozycje art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadkach, gdy osoba poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu podjęła świadczenia zwolnione od podatku wypłacone z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wnioskodawca przywołuje treść art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie którego w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w (...) art. 35 w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu (...) - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru.

Ponadto wnioskodawca powołuje się na treść art. 35 powyższej ustawy, zgodnie z którym do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy.

Wobec powyższego zdaniem wnioskodawcy, jeżeli osoba poszukująca pracy - niepozostająca w zatrudnieniu - podjęła świadczenie zwolnione od podatku, wypłacone z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to nie ma obowiązku przekazywania podatnikowi i urzędowi skarbowemu imiennych informacji, o których mowa w art. 39.

Zaznacza się, iż powyżej przywołano stanowisko dotyczące tylko zagadnienia podnoszonego w przytoczonym pytaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż niniejszą interpretacją dokonano oceny stanowiska odnośnie pytania przywołanego w tejże interpretacji. Rozstrzygnięcie wniosku w pozostałym zakresie zostanie dokonane interpretacjami indywidualnymi: Znak IBPB II/415-211/10/HK, Znak IBPB II/415-213/10/HK.

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowych funduszy aktywności.

Jeżeli zatem ww. świadczenia wypłacane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych korzystają ze zwolnienia z opodatkowania - co nie jest przedmiotem oceny dokonywanej niniejszą interpretacją, bowiem nie jest to również przedmiotem złożonego wniosku - to wnioskodawca nie jest obowiązany do sporządzenia imiennych informacji o dochodach.

Stosownie bowiem do treści art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Przy czym zauważyć należy, iż zgodnie z pkt 4 objaśnień do informacji o dochodach (PIT-11) w kwocie przychodów nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy oraz przychodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wyjątek dotyczy ściśle określonych dochodów zwolnionych, wskazanych w treści art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - te dochody winny być wykazane w PIT-11.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl