IBPBII/1/415-197/11/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-197/11/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu do tut. Biura - 24 lutego 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

* w zakresie kwalifikacji dochodu uzyskiwanego z tytułu zamieszczania zdjęć na stronach witryny jako działalność wykonywana osobiście - jest nieprawidłowe,

* w zakresie możliwości zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu zamieszczania zdjęć na stronach witryny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza podjąć współpracę z zagranicznym serwisem internetowym celem zamieszczania na stronach witryny, prowadzonej przez serwis, wykonanych osobiście prac fotograficznych. Wnioskodawczyni poprzez elektroniczną rejestrację w serwisie uzyska uprawnienia członkowskie i prawo do umieszczania w banku zdjęć swoich prac. Umieszczone w banku zdjęć prace, na podstawie umowy sublicencji, bez prawa wyłączności, mogą być pobierane przez innych zarejestrowanych użytkowników. Serwis nie sprzedaje zgromadzonych w banku prac ale udostępnia je do użytkowania. Za pobrane przez użytkowników pliki serwis pobiera opłaty zgodne ze stosowanym cennikiem.

W przypadku pobrania pracy zamieszczonej przez wnioskodawczynię otrzyma ona na swoje konto członkowskie wynagrodzenie (honorarium), zgodnie z cennikiem stosowanym przez serwis. Stosownie do ogólnych warunków umowy wynagrodzenie powinno wpłynąć na konto członkowskie wnioskodawczyni po otrzymaniu przez prowadzącego witrynę dowodu wpłaty od członka kupującego. Ponieważ serwis internetowy nie wystawia rachunków wnioskodawczyni nie będzie miała możliwości dokumentowania ewentualnego przychodu. Prace fotograficzne wnioskodawczyni są przedmiotem prawa autorskiego.

Wnioskodawczyni wnosi o określenie skutków podatkowych i sposobu opodatkowania ewentualnego przychodu uzyskanego z tytułu pobrania jej prac przez użytkowników serwisu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy otrzymane honorarium podatnik może zaliczyć jako przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód z działalności wykonywanej osobiście czy przychód z innych źródeł, stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz czy prawidłowe jest rozliczenie przychodu w zeznaniu rocznym.

Ponadto wnioskodawczyni wnosi o określenie wysokości kosztów uzyskania przychodu.

Zdaniem wnioskodawczyni, zarówno wykonywanie prac fotograficznych jak i zamieszczanie ich w portalu internetowym mieści się w pojęciu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie stanowi przychód określony w art. 13 pkt 2 cyt. ustawy podatkowej, tj. przychód z osobiście wykonywanej działalności artystycznej. W ocenie wnioskodawczyni tworzone i upowszechniane przez nią prace, ze względu na indywidualny charakter, są utworami w rozumieniu art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Biorąc pod uwagę powyższe wnioskodawczyni uważa, że będzie uprawniona zastosować do uzyskanego przychodu 50% koszty uzyskania, przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy podatkowej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 1-9 powołanej ustawy określono źródła przychodów wyszczególniając m.in. działalność wykonywaną osobiście (pkt 2), prawa majątkowe (pkt 7), inne źródła (pkt 9).

Stosownie do art. 13 pkt 2 ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

W myśl art. 20 ust. 1 pow. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Natomiast zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych, zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, tj. przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

W myśl postanowień art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W art. 1 ust. 2 ww. ustawy ustawodawca określił, iż w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),

2.

plastyczne,

3.

fotograficzne,

4.

lutnicze,

5.

wzornictwa przemysłowego,

6.

architektoniczne,

7.

muzyczne i słowno - muzyczne,

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Natomiast z przepisu art. 8 ust. 2 tej ustawy wynika, iż domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki:

* po pierwsze konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,

* po drugie zaś osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi (np. poprzez udzielenie licencji).

Z wniosku wynika, iż wnioskodawczyni zamierza podjąć współpracę z zagranicznym serwisem internetowym celem zamieszczania na stronach witryny, prowadzonej przez serwis, wykonanych osobiście prac fotograficznych. Umieszczone w banku zdjęć prace, na podstawie umowy sublicencji, bez prawa wyłączności, mogą być pobierane przez innych zarejestrowanych użytkowników. W przypadku pobrania pracy zamieszczonej przez wnioskodawczynię otrzyma ona na swoje konto członkowskie wynagrodzenie (honorarium), zgodnie z cennikiem stosowanym przez serwis. Prace fotograficzne wnioskodawczyni są przedmiotem prawa autorskiego.

Mając na uwadze powyższe nie znajduje uzasadnienia, wbrew stanowisku wnioskodawczyni, kwalifikacja wskazanego przychodu do działalności wykonywanej osobiście. W piśmiennictwie podkreśla się, że sposobem korzystania z praw własności intelektualnej jest ustanowienie możliwości korzystania z tych praw albo z przedmiotów objętych prawami poprzez udzielenie uprawnionemu licencji. Prawo majątkowe pozostaje wówczas przy podatniku, a inne osoby mają możliwość korzystania z tego prawa w ramach udzielonej im licencji. W tym przypadku przychodem będzie wynagrodzenie wypłacane podatnikowi za udzielenie licencji.

Sytuacja taka zachodzi na gruncie niniejszej sprawy. Wnioskodawczyni udostępnia odpłatnie prawo majątkowe (licencję) do wykorzystania, przy czym nadal jest właścicielem praw autorskich. Konsekwencją powyższego jest to, iż przychody uzyskane z ww. tytułu zaliczane są do źródła przychodów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem uzyskany przez wnioskodawczynię przychód będzie podlegał - w roku uzyskania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zauważyć, że wnioskodawczyni ma możliwość ustalenia i udokumentowania przychodu skoro wynagrodzenie wpływa na konto członkowskie wnioskodawczyni.

Stosownie do postanowień art. 45 ust. 1 ww. ustawy, przychód ten winien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczania przez podatnika zaliczek w ciągu roku podatkowego.

Wobec powyższego, stanowisko wnioskodawczyni w tym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Natomiast odnośnie kosztów uzyskania przychodów wyjaśnia się, iż zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

O zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu z tytułu wykonania dla zamawiającego utworu, bądź innego przedmiotu praw własności intelektualnej będących przedmiotem prawa autorskiego.

Zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% jest możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przechodzą one na zleceniodawcę lub gdy udziela licencji na korzystanie z nich.

Wnioskodawczyni wskazała, iż jej prace fotograficzne są przedmiotem prawa autorskiego.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż wnioskodawczyni będzie miała prawo zastosować do uzyskiwanych przychodów z tytułu zamieszczania zdjęć na stronach witryny 50% koszty uzyskania przychodów.

Zatem stanowisko wnioskodawczyni w tej kwestii należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl