IBPBII/1/415-197/09/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-197/09/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 5 marca 2009 r.) uzupełniony w dniu 22 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej m.in. z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pomocy finansowej na usunięcie skutków trąby powietrznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej m.in. z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pomocy finansowej na usunięcie skutków trąby powietrznej pomocy finansowej na usunięcie skutków trąby powietrznej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 8 kwietnia 2009 r. Znak: wezwano o jego uzupełnienie. W dniu 22 kwietnia 2009 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony m.in. następujący stan faktyczny:

W związku z przejściem trąby powietrznej w dniu 15 sierpnia 2008 r. w miejscowości K. na działce tam zlokalizowanej wystąpiły straty materialne w postaci zniszczeń w budynku mieszkalnym, gospodarczym oraz ogrodzeniu. Na podstawie art. 3, art. 7, art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 40 ust. 1 i 3, art. 106 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. Nr 115, poz. 728 z 2008 r.) oraz art. 104, art. 108 Kodeksu postępowania administracyjnego działając z upoważnienia Wójta Gminy z dnia 2 kwietnia 2007 r. wnioskodawczyni otrzymała z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pomoc finansową ze środków społecznych w formie zasiłku celowego w wysokości 35.934 zł z przeznaczeniem na usuwanie skutków trąby powietrznej i remont budynku mieszkalnego, gospodarczego oraz ogrodzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymana pomoc finansowa z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na usuwanie skutków trąby powietrznej.

Zdaniem wnioskodawczyni, otrzymana pomoc finansowa z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy, (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgadnie natomiast z treścią art. 21 ust. 1 pkt 79 cyt. ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia z pomocy społecznej.

W myśl art. 2 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 z późn. zm.) pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.

Pomoc społeczna w art. 3 ww. ustawy wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

Osobom i rodzinom udziela się pomocy społecznej m.in. w szczególności z powodu zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej (art. 7 pkt 14 i 15 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 36 ww. ustawy świadczeniami z pomocy społecznej są m.in. świadczenia pieniężne w formie zasiłku celowego bądź specjalnego zasiłku celowego.

Na podstawie art. 40 ust. 1 i 3 ustawy o pomocy społecznej zasiłek celowy może być przyznany również osobie albo rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego oraz może być on przyznany niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni otrzymała z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pomoc finansową ze środków społecznych w formie zasiłku celowego w wysokości 35.934 zł z przeznaczeniem na usunięcie skutków trąby powietrznej i remont budynku mieszkalnego, gospodarczego oraz ogrodzenia.

A zatem na podstawie powołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymane z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej środki finansowe w formie zasiłku celowego stanowią dla wnioskodawczyni przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednakże podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 79 ww. ustawy.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl