IBPBII/1/415-142/13/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/415-142/13/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2013 r. (wpływ do Organu - 4 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 5 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki odszkodowania z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania od spółki odszkodowania z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 27 marca 2013 r. znak: IBPB II/1/415-142/13/MK wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono w dniu 5 kwietnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej o łącznej powierzchni 39593 m2. Za ww. nieruchomość płacony jest podatek rolny ustanowiony przez Prezydenta Miasta. W marcu 2011 r. Wnioskodawca zawarł umowę ze Spółką z o.o. dotyczącą części ww. nieruchomości o powierzchni 4869 m2, zgodnie z którą:

1.

właściciel oświadcza, że wyraża zgodę na wybudowanie i przeprowadzenie przez nieruchomość urządzenia, w tym w szczególności do prowadzenia prac budowlanych, wprowadzenia ciężkiego sprzętu, wycięcia istniejących drzew;

2.

właściciel zobowiązuje się do zaniechania jakichkolwiek prac ziemnych, sadzenia drzew, jak również zaniechania wznoszenia budynków i innych budowli mogących naruszyć prawidłowe funkcjonowanie urządzenia;

3.

właściciel wyrażą zgodę na czasowe zajęcie części nieruchomości.

Za powyższe, zgodnego z umową, Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie.

W ww. umowie nie ustanowiono służebności gruntowej ani przesyłu, jednak Spółka w każdej chwili ma prawo żądać ustanowienia na swoją rzecz służebności przesyłu.

Z uzupełnienia wniosku, opatrzonego datą 2 kwietnia 2013 r., które wpłynęło do tut. Biura w dniu 5 kwietnia 2013 r. wynika, iż:

1.

Przedmiotowa nieruchomość gruntowa wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Łączna powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi 39593 m2, natomiast powierzchnia działki, za którą Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie, wynosi 4869 m2. Od gospodarstwa jest opłacany podatek rolny.

2.

Przyznanie i wypłata odszkodowania wynika wyłącznie z zawartej ze Spółką umowy.

3.

Odszkodowanie zostało przyznane i wypłacone na podstawie umowy zawartej w marcu 2011 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką.

4.

Spółka z o.o. zadeklarowała, że zrekompensuje wszelkie straty w zasiewach, uprawach i zbiorach oraz za zmianę w strukturze ziemi. Otrzymała zgodę na przeprowadzenie przez nieruchomość rurociągu, wprowadzenie ciężkiego sprzętu, wycięcie istniejących drzew i po zakończeniu prac na nieruchomości wypłaciła odszkodowanie.

5.

Spółka wybudowała na nieruchomości urządzenie gazowe (rurociąg) do przesyłu tlenu.

6.

W umowie Spółka oświadczyła, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji gazów technicznych.

7.

Odszkodowanie zostało przyznane z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie. Wnioskodawca zobowiązał się również do zaniechania wykonywania jakichkolwiek prac ziemnych, sadzenia drzew jak również zaniechania wznoszenia budynków w obrębie rurociągu w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy kwota uzyskana z tytułu odszkodowania jest wolna od opodatkowania.

2.

Czy kwota ta podlega opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł.

3.

Czy kwotę tę należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT za 2012 r.

4.

Czy za kwotę tę należy zapłacić podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien być zwolniony z płacenia podatku za otrzymane odszkodowanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powołanego przepisu wynika zatem, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Odszkodowanie stanowi co do zasady przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie odszkodowania podlegają opodatkowaniu. Niektóre z nich, wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych określonym w art. 21 ust. 1 ustawy, korzystają ze zwolnienia od podatku. Jednakże należy podkreślić, iż korzystanie z każdej preferencji podatkowej, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

W przedmiotowej sprawie, aby ocenić stanowisko Wnioskodawcy koniecznym jest dokonanie analizy art. 21 ust. 1 pkt 120 ww. ustawy. Przepis ten stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

a.

ustanowienia służebności gruntowej,

b.

rekultywacji gruntów,

c.

szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

- w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.).

Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że takie odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

* otrzymuje je posiadacz gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,

* odszkodowanie zostaje wypłacone z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie, lub z tytułu ustanowienia służebności gruntowej, lub z tytułu rekultywacji gruntu,

* podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów prowadzi na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego inwestycję związaną z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa jest w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami,

* źródłem odszkodowania jest wyrok sądowy lub umowa (ugoda) zawarta między stronami.

Zgodnie z art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Należy podkreślić, iż wszelkie zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień powinny być interpretowane ściśle, zgodnie przede wszystkim z ich wykładnią językową. Wykluczone jest w tym przypadku zastosowanie wykładni rozszerzającej jak i zawężającej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, za który płacony jest podatek rolny.

Nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. W marcu 2011 r. Wnioskodawca zawarł umowę ze Spółką z o.o. dotyczącą części ww. nieruchomości, zgodnie z którą właściciel:

1.

oświadcza, że wyraża zgodę na wybudowanie i przeprowadzenie przez nieruchomość urządzenia, w tym w szczególności do prowadzenia prac budowlanych, wprowadzenia ciężkiego sprzętu, wycięcia istniejących drzew;

2.

zobowiązuje się do zaniechania jakichkolwiek prac ziemnych, sadzenia drzew, jak również zaniechania wznoszenia budynków i innych budowli mogących naruszyć prawidłowe funkcjonowanie urządzenia;

3.

wyrażą zgodę na czasowe zajęcie części nieruchomości.

Za powyższe, zgodnego z umową, Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie. Przyznanie i wypłata odszkodowania wynika wyłącznie z zawartej ze Spółką umowy.

Spółka z o.o. zadeklarowała, że zrekompensuje wszelkie straty w zasiewach, uprawach i zbiorach oraz za zmianę w strukturze ziemi. Otrzymała zgodę na przeprowadzenie przez nieruchomość rurociągu, wprowadzenie ciężkiego sprzętu, wycięcie istniejących drzew i po zakończeniu prac na nieruchomości wypłaciła odszkodowanie.

Spółka wybudowała na nieruchomości urządzenie gazowe (rurociąg) do przesyłu tlenu.

W umowie Spółka oświadczyła, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji gazów technicznych.

Odszkodowanie zostało przyznane z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie. Wnioskodawca zobowiązał się również do zaniechania wykonywania jakichkolwiek prac ziemnych, sadzenie drzew jak również zaniechania wznoszenia budynków w obrębie rurociągu w przyszłości.

W ww. umowie nie ustanowiono służebności gruntowej ani przesyłu.

Skoro z tak przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest posiadaczem gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, odszkodowanie zostało wypłacone przez Spółkę (prowadzącą działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji gazów technicznych) z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie, która to Spółka wybudowała na nieruchomości Wnioskodawcy urządzenie gazowe (rurociąg) do przesyłu tlenu, źródłem odszkodowania jest umowa zawarta między stronami (Wnioskodawcą i Spółką), to przedmiotowe odszkodowanie jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem brak jest podstaw do wykazania kwoty tego odszkodowania w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym zostało wypłacone.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl