IBPBII/1/15-125/09/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBII/1/15-125/09/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 2 lutego 2009 r.), uzupełnionym w dniach 01 i 6 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązku sporządzenia przez wnioskodawcę informacji podatkowej (PIT-11) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązku sporządzenia przez wnioskodawcę informacji podatkowej (PIT-11).

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 23 marca 2009 r. Znak IBPB I/1/41599/09/KB i IBPB II/1/415-125/09/ASz wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 01 i 6 kwietnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący spółką cywilną zatrudnił od 1 grudnia 2008 r. na podstawie umowy o pracę osobę fizyczną w wymiarze #189; czasu pracy.

Od 1 stycznia 2009 r. wstąpił do spółki nowy wspólnik, będący małżonkiem ww. pracownika.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy wnioskodawca ma obowiązek sporządzić PIT-11, jeżeli wynagrodzenie pracownika nie jest kosztem uzyskania przychodów dla wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, jeżeli wynagrodzenie pracownika nie jest kosztem uzyskania przychodów, to nie należy wypełniać PIT-11 dla pracownika, a płacone ubezpieczenie społeczne i zdrowotne 7,75% odlicza się w rozliczeniu PIT-36 męża pracownika, będącego wspólnikiem spółki cywilnej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

1.

poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz w art. 30e"

2.

nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,

3.

nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,

4.

(uchylony),

5.

nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5

- płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

Na podstawie art. 37 ust. 1a pkt 2 tej ustawy, przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku, o którym mowa w ust. 1, płatnik odlicza od dochodu pobrane w ciągu roku składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) lub pkt 2a. Z kolei na podstawie art. 37 ust. 1a pkt 4 tejże ustawy, płatnik odlicza do podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, pobranej w roku podatkowym ze środków podatnika.

Natomiast w myśl art. 39 ust. 1 ww. ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11), z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wskazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Wzór informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek PIT-11 został zamieszczony w załączniku nr 11 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 74, poz. 445 z późn. zm.).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, w informacji PIT-11 za 2008 r. należy m.in. wykazać:

* faktycznie odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne (z wyjątkiem obliczonych od dochodu zwolnionego od opodatkowania czyli od diet, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych),

* faktycznie odprowadzone składki na ubezpieczenie zdrowotne (z wyjątkiem obliczonych od dochodu zwolnionego od opodatkowania czyli od diet, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Należy także zauważyć, że art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w żaden sposób nie uzależnia konieczności przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) od tego czy dla płatnika-pracodawcy wynagrodzenie wypłacane podatnikowi jest kosztem uzyskania przychodów, czy też nie. Oznacza to, że obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 ciąży na płatniku także w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika nie jest dla niego kosztem uzyskania przychodu.

Odnosząc powyższe, do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, należy stwierdzić, że wnioskodawca - o ile pracownik nie złożył mu jako płatnikowi stosownego oświadczenia (PIT-12) przed dniem 10 stycznia 2009 r., na podstawie którego wnioskodawca winien był sporządzić roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez tegoż podatnika w roku podatkowym (PIT-40) - ma obowiązek przekazać pracownikowi, który jest równocześnie małżonkiem jednego ze wspólników spółki cywilnej (wnioskodawcy) oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, sporządzoną według ustalonego wzoru (PIT-11).

Oznacza to także, że informacje o podlegających odliczeniu składkach na ubezpieczenie społeczne i składkach na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca powinien zamieścić w formularzu PIT-11 pracownika albo w rozliczeniu rocznym pracownika, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 37 ww. ustawy, a nie - jak twierdzi wnioskodawca - odliczyć w rozliczeniu PIT-36 męża pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej (wnioskodawcy).

Tym samym stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl