IBPBI/2/4510-160/15/KP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 maja 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/4510-160/15/KP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 12 lutego 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 13 lutego 2015 r.), uzupełnionym pismem z 30 kwietnia 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 7 maja 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie wyłączenia z opodatkowania, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p., dopłat wnoszonych do spółki przez wspólników (część pytania oznaczonego we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2015 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie wyłączenia z opodatkowania, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p., dopłat wnoszonych do spółki przez wspólników. Wniosek został uzupełniony pismem z 30 kwietnia 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 7 maja 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 23 kwietnia 2015 r., Znak: IBPBI/2/4510-160/15/k.p., w którym Wnioskodawca doprecyzował zadane we wniosku pytanie.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej także "Spółka") jest spółką z o.o. z siedzibą w Polsce. Spółka "S" z siedzibą w USA, na podstawie umowy sprzedaży chce nabyć od wspólników wszystkie udziały Wnioskodawcy i tym samym stać się jej jedynym wspólnikiem. Następnie Wnioskodawca chce podjąć uchwałę o dokonaniu dopłaty do Spółki, która zostanie pokryta w całości przez jej jedynego wspólnika, tj. "S". Dopłaty zostaną dokonane zgodnie z postanowieniami umowy Spółki, przez uchwałę jedynego wspólnika, który wskaże ich wysokość oraz termin ich wniesienia. Cały proces dokonania dopłat do Spółki odbędzie się zgodnie z przepisami polskiego Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie (doprecyzowane pismem z 30 kwietnia 2015 r.):

Czy dla Wnioskodawcy powstanie przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu dopłat wniesionych do Wnioskodawcy przez wspólnika... (pytanie sformułowane w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Organu 7 maja 2015 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, poprzez zmianę umowy. wprowadzona zostanie możliwość dokonywania dopłat do Wnioskodawcy. Następnie, jedyny wspólnik spółki, tj. "S" z siedzibą w USA podejmie uchwałę o dopłatach, określając ich wysokość i termin uiszczenia. Dopłaty zostaną uiszczone w całości przez "S". Dopłaty do Wnioskodawcy zostaną dokonane zgodnie z przepisami polskiego Kodeksu spółek handlowych (...).

Na podatniku nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia innych podatków z tytułu dopłaty, np. podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ będzie miał tutaj zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, który nie uznaje za przychód dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, tj. zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych - tak jak ma to miejsce w przedstawionym stanie faktycznym (powinno być zdarzeniu przyszłym). Zgodnie z powyższym, dopłaty do spółki są wyłączone od podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;

Przepisy art. 12 u.p.d.o.p. nie wymieniają źródeł przychodu, a jedynie określają przykładowe zdarzenia, z wystąpieniem których ustawodawca wiąże obowiązek wykazania przychodu dla celów podatkowych, wymieniając wśród nich m.in. otrzymanie pieniędzy, czy nieodpłatnych świadczeń. Należy podkreślić, że wskazane w art. 12 u.p.d.o.p. zdarzenia nie wyczerpują przypadków, z którymi ustawodawca wiąże powstanie przychodu. Art. 12 ust. 4 u.p.d.o.p., enumeratywnie wymienia, co nie jest przychodem w rozumieniu u.p.d.o.p. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach (...).

Z dyspozycji tego przepisu wynika, że powyższe wyłączenie z przychodów dotyczy wyłącznie dopłat wniesionych zgodnie z odrębnymi przepisami. Wnoszenie dopłat przez wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm., dalej "k.s.h."). Jak wynika z art. 177 § 1 k.s.h., umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Na podstawie art. 178 § 1 k.s.h., wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników (...).

Z powyższych przepisów wynika, że obowiązek dopłaty musi wynikać z umowy spółki zaś wysokość i terminy dopłat oznaczane są uchwałą wspólników. Dopłaty są wkładem pieniężnym i stanowią część majątku spółki. Chociaż dopłaty są wkładami wspólników do spółki, to jednak nie powiększają one dotychczasowych udziałów wspólnika w kapitale zakładowym, w konsekwencji nie powiększają kapitału zakładowego spółki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zostanie podjęta uchwała w sprawie dopłat wspólników do Spółki, w trybie przepisów k.s.h. Na podstawie podjętej uchwały nastąpi zmiana umowy Spółki. Następnie, zgodnie z postanowieniami umowy Spółki, zostanie podjęta uchwała o wysokości i terminie dokonania dopłat.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że otrzymane przez Wnioskodawcę dopłaty, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p., nie będą stanowiły dla niego przychodu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie pozostałych pytań zawartych we Wniosku pytań wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl