IBPBI/2/423-984/11/MO - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci znaków towarowych w ramach przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-984/11/MO Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wniesienia do spółki kapitałowej aportu w postaci znaków towarowych w ramach przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 5 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem powołanym na mocy umowy spółki z dnia 30 grudnia 2010 r. Na dzień złożenia niniejszego wniosku Spółka nie została jeszcze prawomocnie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie został jej nadany numer NIP i REGON. Zgłoszenie rejestracyjne zostało jednak skutecznie złożone w Sądzie Rejonowym.

Zgodnie z § 21 ust. 2 Umowy Spółki, rokiem obrotowym Spółki jest okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, który rozpoczyna się każdego roku od dnia 1 grudnia i kończy 30 listopada, przy czym pierwszy rok obrotowy trwa do dnia 30 listopada 2011 r.

W chwili obecnej rozważane jest nabycie przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W skład wnoszonego zorganizowanego zespołu składników majątkowych wchodzić będą m.in. znak lub znaki towarowe, wytworzone we własnym zakresie przez zbywcę przedsiębiorstwa, a wiec nie ujęte w rejestrze środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zbywcy. Stan prawny wartości niematerialnych i prawnych, wchodzących w skład będącego przedmiotem aportu przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest znany Spółce. Spółka zakłada, iż możliwe są następujące sytuacje:

* znaki towarowe uzyskały świadectwo ochronne Urzędu Patentowego,

* znaki towarowe nie zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, właścicielowi przedsiębiorstwa przysługują jednak prawa autorskie do logotypów znaków towarowych.

Po wniesieniu wkładu Spółka zamierza podjąć działalność gospodarczą w zakresie zarządzania własnością intelektualną w szczególności zamierza odpłatnie udostępniać znaki towarowe do korzystania osobom trzecim. Znaki udostępniane będą podmiotom trzecim na podstawie umów, których okres obowiązywania przekraczać będzie jeden rok.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku wniesienia do Spółki aportem przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa przed dniem 30 listopada 2011 r., oraz wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2010 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.), Spółka może ustalić wartość początkową składników majątku wchodzących w skład przedmiotu aportu, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport (w tym w szczególności praw autorskich do logotypów lub praw z rejestracji znaków towarowych), w wysokości ich wartości rynkowej zgodnie z art. 16g ust. 10a w związku z ust. 10 pkt 1 u.p.d.o.p. w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2010 r.... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Spółki, ma prawo rozpoznać jako wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji znaki towarowe nieujawnione w ewidencji wnoszącego aport oraz ustalić wartość początkową tych wartości niematerialnych i prawnych w wysokości nie wyższej niż ich wartość rynkowa.

Na wstępie należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, (Dz. U. Nr 226, poz. 1478, z późn. zm. dalej: Ustawa Nowelizacyjna), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2 (u.p.d.o.p.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

* art. 19a ustawy wymienionej w art. 2 w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;

* art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

W świetle powyższego, Spółka, której pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwa do dnia 30 listopada 2011 r., pomimo wprowadzonej Ustawą Nowelizującą zmiany zasad ustalania wartości początkowej składników majątku wniesionych do spółki kapitałowej w drodze aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w pierwszym roku podatkowym nadal stosuje zasady uregulowane u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

u.

p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. zawierała zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych (dalej: WNiP). Zgodnie bowiem z art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

* spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

* spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

* prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

* autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

* licencje,

* prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

* wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

A. Zarejestrowane znaki towarowe

W świetle art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., w opinii Spółki, nie ulega wątpliwości, iż znak towarowy wchodzący w skład przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa może zostać uznany przez Spółkę za WNiP w rozumieniu przepisów podatkowych jeśli:

* Urząd Patentowy wydał w odniesieniu do tego znaku decyzję o udzieleniu prawa ochronnego w trybie o którym mowa w art. 147 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

* znak towarowy został nabyty przez podatnika;

* znak towarowy będzie wykorzystywany przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej a przewidywany okres wykorzystywaniu znaku towarowego wynosi minimum rok.

W opinii Spółki, wszystkie powyższe warunki w przedstawionym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) zostały spełnione tj.:

(i) znaki uzyskały świadectwa ochronne,

(ii) zostały nabyte w drodze wkładu niepieniężnego,

(iii) będą wykorzystywane w działalności gospodarczej,

(iv) ich przewidywany okres wykorzystywania wynosi minimum rok.

Tym samym zarejestrowane znaki towarowe stanowią wartość niematerialną i prawną w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p.

Do ustalenia wartości początkowej wnoszonych zarejestrowanych znaków towarowych należy przyjąć regulacje zawarte w przepisach art. 16g ust. 10 w związku z art. 16g ust. 10a zdanie drugie u.p.d.o.p. (w brzmieniu na 31 grudnia 2010 r.).

Zgodnie z art. 16g ust. 10, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

* suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

* różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W świetle brzmienia powyższych przepisów, w stosunku do zarejestrowanych znaków towarowych nieujętych w ewidencji wnoszącego aport Spółka może zatem ustalić wartość początkową znaków towarowych dla celów podatkowych w wysokości ich wartości rynkowej jeśli: (i) aport dokonany zostanie do dnia 30 listopada 2011 r. oraz (ii) wystąpi dodatnia wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p.

B. Znaki towarowe niezarejestrowane

Zdaniem Spółki, niezarejestrowany znak towarowy stanowiący zbiór określonych elementów słownych, graficznych lub słowno graficznych stanowi przedmiot autorskiego prawa majątkowego, o którym mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o u.p.d.o.p.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm. - dalej "upa") przedmiotem prawa autorskiego jest utwór rozumiany jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (art. 1 ust. 2 pkt 1 upa). Jednocześnie na podstawie art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż niezarejestrowany znak towarowy, o którym mowa w przepisach pwp może stanowić utwór w odniesieniu, do którego przysługują prawa ochronne wynikające z przepisów upa niezależnie od objęcia lub nieobjęcia ich ochroną wynikającą z rejestracji w Urzędzie Patentowym (tak też J. Barta "System Prawa Prywatnego Tom 13 Prawo autorskie". Warszawa 2008, s. 27-28).

Podsumowując, nabywane przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa znaki towarowe będące zbiorem określonych elementów słownych, graficznych lub słowno graficznych stanowią podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. o ile spełnione są pozostałe wskazane w tym przepisie warunki.

Analogicznie, jak ustalono w punkcie A powyżej, do ustalenia wartości początkowej wnoszonych do Spółki w ramach przedsiębiorstwa niezarejestrowanych znaków towarowych stanowiących utwory chronione prawem autorskim, należy przyjąć regulacje zawarte w przepisach art. 16g ust. 10 w związku z art. 16g ust. 10a zdanie drugie u.p.d.o.p. w ich brzmieniu na dzień 31 grudnia 2010 r. o ile aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zostanie wniesiony do dnia 30 listopada 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 - zwanej dalej "ustawą nowelizującą"), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., z tym że:

1.

art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;

2.

art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

W art. 2 ustawy nowelizującej jest mowa o ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 - zwanej dalej "ustawy o p.d.o.p.").

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami". Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawca jest podmiotem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej.

Artykuł 12 ustawy nowelizującej nakłada na podatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek stosowania przepisów ustawy o p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. przy łącznym spełnieniu następujących warunków:

1.

rok podatkowy podatnika jest inny niż rok kalendarzowy,

2.

rok podatkowy podatnika rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r.,

Przepisy ustawy o p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. powinny być stosowane do końca rozpoczętego przed tym dniem roku podatkowego, przyjętego przez podatnika.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. W myśl art. 8 ust. 2a ustawy o p.d.o.p., w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. W sytuacji wybrania przez podatnika roku podatkowego pokrywającego się z kalendarzowym skorzystanie z możliwości połączenia pierwszego i drugiego roku prowadzenia działalności w jeden rok podatkowy powoduje, że w istocie ten pierwszy rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym.

W zdarzeniu przedstawionym we wniosku, trwający rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy, rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r. a zakończy się 30 listopada 2011 r. Spółka będzie zatem miała obowiązek stosować do końca przyjętego (obecnego) roku podatkowego przepisy ustawy o p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.

Dla prawidłowego ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych w drodze aportu decydujące znaczenie ma przedmiot aportu. W przypadku nabycia przez spółkę kapitałową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych tytułem wkładu niepieniężnego, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, do ustalenia ich wartości początkowej zastosowanie znajdują przepisy art. 16g ust. 10a, w związku z ust. 9 i 10 ustawy o p.d.o.p. O zastosowaniu właściwego przepisu decyduje przy tym fakt, czy składniki majątku objęte aportem zostały ujęte, bądź nie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Zgodnie bowiem z art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p., przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka otrzyma tytułem aportu przedsiębiorstwo/zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W ramach aportu Spółka otrzyma m.in. znak lub znaki towarowe, wytworzone we własnym zakresie przez zbywcę przedsiębiorstwa, a wiec nie ujęte w rejestrze środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zbywcy. Spółka zakłada, iż możliwe są następujące sytuacje:

* znaki towarowe uzyskały świadectwo ochronne Urzędu Patentowego.

* znaki towarowe nie zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, właścicielowi przedsiębiorstwa przysługują jednak prawa autorskie do logotypów znaków towarowych.

Zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał art. 16g ust. 10 ustawy o p.d.o.p.

W myśl tego artykułu, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

* suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

* różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują więc wystąpienie dwóch sytuacji związanych z nabyciem przedsiębiorstwa, w drodze wkładu niepieniężne a mianowicie:

* przypadek, w którym nominalna wartość wydanych udziałów jest wyższa od sumy wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa (powstaje wówczas wartość dodatnia firmy), oraz

* przypadek, w którym nominalna wartość wydanych udziałów nie jest wyższa od sumy wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa (wówczas nie wystąpi wartość dodatnia firmy).

Przy czym, zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o p.d.o.p., wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym, w związku z wniesieniem do Spółki aportu w postaci przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa wystąpi dodatnia wartość firmy, tj. nadwyżka nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcowi nad rynkową wartością składników majątkowych wchodzących w skład otrzymanego aportu. Z uwagi na powyższe łączną wartość początkową składników majątku trwałego (tj. składników objętych aportem uznanych przez Wnioskodawcę za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne), wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie stanowić suma ich wartości rynkowej, określona na dzień wniesienia aportu.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o p.d.o.p., amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego Spółka w ramach aportu przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa oprócz znaków towarowych, na które uzyskano świadectwo ochronne Urzędu Patentowego, może otrzymać znaki towarowe które nie zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, - w tym przypadku Spółce przysługiwać będą prawa autorskie do logotypów znaków towarowych.

Stosownie do art. 120 ustawy prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne (art. 121 ww. ustawy). Natomiast zgodnie z art. 153 tej ustawy, przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 162 ww. ustawy, dodaje ponadto, iż prawo ochronne na znak towarowy jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Przepisy art. 67 ust. 1-4 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 67 ust. 2 umowa o przeniesienie patentu wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej.

Zatem, jeżeli w związku z wniesieniem do Spółki przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą prawa ochronne na znak towarowy, zachowane zostaną ww. wymogi co do formy umowy, to dojdzie do skutecznego przeniesienia na spółkę tych praw, czyli ich nabycia. Wobec powyższego, skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o p.d.o.p., amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w ustawie prawo własności przemysłowej, to w konsekwencji, spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo ochronne do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.p., dokonywać amortyzacji tych praw.

Dodatkowo należy zauważyć, iż w myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm. - dalej upa), przedmiotem prawa autorskiego jest utwór rozumiany jako każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (art. 1 ust. 2 pkt 1 upa). Biorąc powyższe pod uwagę powyższe, należy uznać, że o ile w istocie niezarejestrowany znak towarowy, o którym mowa w przepisach pwp, może stanowić utwór w odniesieniu do którego przysługują prawa wynikające z przepisów upa, to nabyte przez Wnioskodawcę, w ramach aportu przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, znaki towarowe stanowiące zbiór określonych elementów słownych, graficznych lub słowno graficznych mogą stanowić podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (przy spełnieniu pozostałych wskazanych w tym przepisie warunków).

W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe, należy uznać, iż jeżeli w ramach aportu przedsiębiorstwa Spółka otrzyma składniki majątku niewprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (m.in. znaki towarowe, na które zostało uzyskane przez wnoszącego aport świadectwo ochronne, jaki i znaki towarowe które nie zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym a będące przedmiotem prawa autorskiego), a składniki te spełniają przesłanki, by uznać je za wartości niematerialne i prawne w Spółce, oraz wystąpi dodatnia wartość firmy, to wartość początkowa tych składników powinna zostać ustalona w wysokości ich wartości rynkowej z dnia aportu.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do końca 2010 r.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl