IBPBI/2/423-983/10/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-983/10/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu do Organu 23 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 23 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy dochód Spółki przeznaczony został na cele rozwoju strefy:

* w części dotyczącej przekazanych darowizn, kosztów reprezentacji (z wyłączeniem działań promocyjnych), wpłat na PFRON, składek na rzecz organizacji, odsetek od zobowiązań budżetowych, ekwiwalentu za ubiór służbowy, kosztów przejazdów Rady Nadzorczej, odszkodowań - jest nieprawidłowe,

* w części dotyczącej odpisów amortyzacyjnych, należności nieściągalnych i odpisów aktualizujących należności, kosztów lat ubiegłych oraz działań promocyjnych w celu pozyskania nowych inwestorów - jest prawidłowe.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2010 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy dochód Spółki przeznaczony został na cele rozwoju strefy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 14 lipca 2010 r. Znak IBPBI/2/423-632/10/MO wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 23 lipca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wykonuje ustawowe obowiązki zarządzającego Specjalną Strefą Ekonomiczną, która funkcjonuje na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka nie jest przedsiębiorcą strefowym i nie korzysta z ulg podatkowych przysługujących takim przedsiębiorcom.

Za rok 2009 Spółka obliczyła dochód do opodatkowania zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT), uwzględniając koszty nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu (nkp) w tym:

* przekazane darowizny,

* koszty reprezentacji,

* wpłaty na PFRON,

* składki na rzecz organizacji,

* odsetki od zobowiązań budżetowych,

* ekwiwalent za ubiór służbowy,

* koszty amortyzacji,

* należności nieściągalne i odpisy aktualizujące należności,

* koszty lat ubiegłych,

* koszt przejazdów Rady Nadzorczej,

* odszkodowania.

Wyliczony dochód Spółka obniżyła o wydatki poniesione na rozwój strefy, miedzy innymi zakup gruntu, inwestycje infrastrukturalne itp. Jako podstawę tego zwolnienia przyjęto § 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej.

Za rok 2009 wyliczenie dochodu kształtowało się następująco:

* przychody podatkowe -19.349.360,33 pln

* koszty -15.811.210,82 pln

* dochód - 3.538.149,51 pln

* nkp - 744.920,37 pln

* dochód do opodatkowania - 4.283.069,88 pln

* dochód zwolniony*: 4.283.069,88 pln

* wydatki na rozwój strefy (za rok 2009 oraz pozostałości z 2008) - 21.568.377,34 pln* na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej.

W uzupełnieniu wniosku w odniesieniu do zadanych pytań, Spółka dodatkowo wyjaśniła:

1.

cele, na które przekazano darowizny;Darowizny to część oczekiwanej przez klientów Spółki od strefy materializacji polityki odpowiedzialności społecznej biznesu i służą utrwaleniu takiego wizerunku. Obszary, z których przyjmowane są ewentualne wnioski o wsparcie pokrywają się z obszarem działania strefy. W 2009 r. darowizny przekazano na cele charytatywne, ochrony i promocji zdrowia, upowszechnienia kultury fizycznej i sportu, nauki, edukacji, oświaty i wychowania, kultury sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, pomoc społeczną i pomoc ofiarom klęsk żywiołowych. Kwota przekazanych darowizn wynosi 77.869,99 pln. Wykaz darowizn stanowi załącznik do pisma uzupełniającego wniosek.

2.

wydatki wchodzące w zakres kosztów reprezentacji;Koszty reprezentacji wykazane przez Spółkę to: artykuły spożywcze, usługi gastronomiczne, zakup kwiatów, koszt zakupu oświetlenia terenu, koszty organizacji wernisażu, koszty spotkań z inwestorami obejmujące m.in. gastronomię, artykuły spożywcze, koszty prezentów i wartościowych artykułów przekazywanych potencjalnym klientom. Kwota wydatków w 2009 r. 166.600,20 pln.

3.

organizacja, której dotyczą składki płacone przez Spółkę;Spółka jest członkiem Regionalnej Izby Gospodarczej. Roczna składka wyniosła w 2009 r. 1.200,00 pln.

4.

Ekwiwalent za ubiór służbowy;Regulaminu Wynagradzania Pracowników Spółki § 14 pkt 9 i 10 ustala roczny ekwiwalent pieniężny dla pracowników umysłowych na zakup i utrzymanie w czystości ubrania służbowego w wysokości 1/2 średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto uzyskanego w okresie ostatnich 12 miesięcy. Miesięczny ekwiwalent za utrzymanie w czystości odzieży roboczej dla pracowników fizycznych w wysokości 10,00 pln. W 2009 r. kwota wypłaconego ekwiwalentu wyniosła 131.343,70 pln brutto. Od wypłaconego ekwiwalentu został odprowadzony podatek oraz składki ZUS. Regulamin określa wygląd przyjętych w Spółce ubiorów.

5.

środków trwałych, których dotyczyły niestanowiące kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne oraz cele, na które były wykorzystywane przedmiotowe środki trwałePozycja ta dotyczy trzech tematów:

a.

odpisy amortyzacyjne z tyt. zużycia samochodów osobowych, w części ustalonej od wartości samochodów przewyższającej równowartość 20.000 EUR zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Odpisy dokonywane były od 2 samochodów osobowych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, których wartość przewyższała 20.000 EUR - kwota 12.910,50 pln.

b.

odpis amortyzacyjny od wartości środka trwałego oddanego do nieodpłatnego używania - za m-ce, w których składnik ten był oddany do nieodpłatnego używania - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63c. Odpis dotyczy lokalu użytkowego oddanego w nieodpłatne użytkowanie w 2009 r.-kwota 662,40 pln.

c.

odpis amortyzacyjny od wartości początkowej środka trwałego - budynku, nabytego w formie wkładu niepieniężnego, od części wartości, która nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63d. Budynek ten jest miejscem prowadzenia działalności gospodarczej - kwota 40.777,80 pln.

6.

koszty lat ubiegłych;

Koszty lat ubiegłych dotyczyły otrzymanego i zapłaconego w 2008 r. rachunku za koncepcję zagospodarowania terenów inwestycyjnych w T. w całości rozliczona w koszty 2009 r. - nakład powinien był być rozliczony w 2008 r. - kwota 48.048,00 pln.

7.

cele przyjazdów Rady Nadzorczej;Członkowie Rady Nadzorczej spotykają się na posiedzeniach Rady Nadzorczej Spółki w celu sprawowanie bieżącego nadzoru i zatwierdzania materiałów na Walne Zgromadzenia, Przewodniczący z racji funkcji przyjeżdża na Walne Zgromadzenia oraz do siedziby Spółki w celu podpisania dokumentów i kwartalnych sprawozdań wysyłanych do Ministerstwa Gospodarki - w 2009 kwota przejazdów 2.466,55 pln.

8.

wypłacone przez Spółkę odszkodowania;Wypłacone odszkodowanie związane było z przeniesieniem numerów telefonicznych do innego operatora przed datą rozwiązania umowy - kara umowna wynikała z zawartej umowy z operatorem. Transakcja przyniosła Spółce duże oszczędności. Wysokość odszkodowania to kwota 3900,00 pln.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka kwotę zwolnienia powinna pomniejszyć o wydatki nkp, jako wydatki nie przeznaczone na rozwój strefy i od nich odrębnie naliczyć oraz zapłacić podatek (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Zdaniem Spółki, brzmienie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej z dnia 15 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 232, poz. 1550 z późn. zm.) przesądza o tym, że Spółka nie ma obowiązku odrębnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wydatków uznawanych zgodnie z ustawą jako nkp.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.), Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, ustanawia strefę w drodze rozporządzenia. W treści tego rozporządzenia określa się:

1.

nazwę, teren i granice strefy,

2.

zarządzającego strefą,

3.

okres, na jaki ustanawia się strefę

- biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia realizacji celów, o których mowa w art. 3, na terenie obejmowanym strefą. W rozporządzeniu tym Rada Ministrów może ponadto - na mocy art. 25 ust. 2 powołanej ustawy - zwolnić od podatku dochodowego od osób prawnych dochody zarządzającego w części wydatkowanej w roku podatkowym lub roku po nim następującym na cele rozwoju strefy, w tym na nabycie przez zarządzającego nieruchomości lub innych rzeczy służących do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy oraz modernizację i rozbudowę infrastruktury gospodarczej i technicznej na terenie strefy.

Wnioskodawca jest zarządzającym Specjalną Strefą Ekonomiczną. W dniu złożenia wniosku, szczegółowe zasady funkcjonowania tej strefy normowało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2008 r. w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej (Dz. U. Nr 232, poz. 1550 z późn. zm.). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia, zwalnia się od podatku dochodowego od osób prawnych dochody zarządzającego strefą w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele rozwoju strefy, w tym na nabycie przez zarządzającego nieruchomości lub innych rzeczy służących do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy oraz modernizację i rozbudowę infrastruktury gospodarczej i technicznej na terenie strefy.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest kwestia możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu stanowiącego równowartość kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, jako przeznaczonego na cele rozwoju strefy. Na przedmiotowe wydatki składają się przekazane darowizny, koszty reprezentacji, wpłaty na PFRON, składki na rzecz organizacji, odsetki od zobowiązań budżetowych, ekwiwalent za ubiór służbowy, koszty amortyzacji, należności nieściągalne i odpisy aktualizujące należności, koszty lat ubiegłych, koszt przejazdów Rady Nadzorczej, odszkodowania.

Należy zaznaczyć, że zwolnienie z opodatkowania jest odstępstwem od jego powszechności. Dlatego też wszelkiego rodzaju ulgi należy, interpretować ściśle z literalnym brzmieniem ustawy ulgę tę wprowadzającej.

Z punktu widzenia możliwości zwolnienia dochodu z opodatkowania istotne jest nie tyle czy określone koszty mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, ale to na jakie cele dochód uzyskany w wyniku pomniejszenia kosztów uzyskania przychodów zostanie przeznaczony.

Jak wskazano powyżej, zwolnione z opodatkowania mogą być dochody zarządzającego strefą wyłącznie w części przeznaczonej na cele rozwoju strefy. Należy zatem dokonać analizy wskazanych przez Wnioskodawcę wydatków pod kątem realizacji ww. celu. Przede wszystkim wskazać należy, iż nie wszystkie ponoszone przez Spółkę wydatki mogą być uznane za ponoszone na cele rozwoju strefy.

Za wydatki takie nie mogą być w szczególności uznane wydatki związane z funkcjonowaniem Wnioskodawcy, które jest On zobowiązany ponosić, jak każdy inny podmiot funkcjonujący w obrocie prawnym. Są to zatem wskazane przez Wnioskodawcę wydatki związane z wpłatami na PFRON, składki na rzecz organizacji (Regionalna Izba Gospodarcza), ekwiwalent za ubiór służbowy pracowników, koszty przejazdów członków rady nadzorczej (organu Spółki).

Za wydatki związane z rozwojem strefy nie mogą być również uznane koszty związane z wypłaconym odszkodowaniem wynikającym z podjętej decyzji o zmianie operatora telefonicznego (związane z funkcjonowaniem Spółki i podejmowanymi w tym zakresie decyzjami), czy wydatki na zapłatę odsetek od zobowiązań budżetowych (które wynikają z nieprawidłowego działania Spółki).

W odniesieniu do dokonanych darowizn zauważyć należy, iż wskazane w uzupełnieniu wniosku cele, na które zostały przekazane (cele charytatywne, ochrony i promocji zdrowia, upowszechnienia kultury fizycznej i sportu, nauki, edukacji, oświaty i wychowania, kultury sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, pomoc społeczną i pomoc ofiarom klęsk żywiołowych) nie mogą być utożsamiane z rozwojem strefy.

W odniesieniu do dochodu wygenerowanego na skutek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów w 2009 r.:

* odpisów amortyzacyjnych,

* należności nieściągalnych i odpisów aktualizujących należności,

* kosztów lat ubiegłych,

wskazać należy, iż o ile zostanie on przeznaczony na cele związane z rozwojem strefy to takie koszty będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania. Pod takim warunkiem stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Ostatnia grupa wydatków wskazanych przez Spółkę to wydatki dotyczące reprezentacji. Mając na uwadze ich charakter oraz fakt, iż działania promocyjne zmierzające do uzyskania nowych inwestorów bez wątpienia mają wpływ na rozwój strefy należy uznać, iż wydatki te zostały ponoszone w celu rozwoju strefy. Pozostałych wydatków dotyczących reprezentacji nie można uznać za poniesionych na rozwój strefy, gdyż są to wydatki związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą.

W świetle powyższego stanowisko Spółki, iż dochód przeznaczony został przeznaczony na cele rozwoju strefy:

* w części dotyczącej przekazanych darowizn, kosztów reprezentacji (z wyłączeniem działań promocyjnych), wpłat na PFRON, składek na rzecz organizacji, odsetek od zobowiązań budżetowych, ekwiwalentu za ubiór służbowy, kosztów przejazdów Rady Nadzorczej, odszkodowań - jest nieprawidłowe,

* w części dotyczącej odpisów amortyzacyjnych, należności nieściągalnych i odpisów aktualizujących należności, kosztów lat ubiegłych oraz działań promocyjnych w celu pozyskania nowych inwestorów - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że odnośnie sprawy będącej przedmiotem oznaczonego we wniosku pytania Nr 1, wydano odrębną interpretację indywidualną.

Do wniosku Spółka dołączyła interpretacje indywidualne wydane dla innych podmiotów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego (np. dokonania szczegółowej analizy zapisów zawartych w dokumentach) w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem podanym we wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl