IBPBI/2/423-953/14/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 listopada 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-953/14/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 1 sierpnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 4 sierpnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka będzie mogła zaliczać do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne dot. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem w ramach przedsiębiorstwa/ZCP dokonywane od ich wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółka będzie mogła zaliczać do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne dot. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem w ramach przedsiębiorstwa/ZCP dokonywane od ich wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową (spółką akcyjną). Spółka może w przyszłości otrzymać tytułem wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej "ZCP"). Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki, a akcje w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa lub ZCP wniesionych tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wydane podmiotowi wnoszącemu aport (dalej "Wnoszący"). Aport przedsiębiorstwa lub ZCP zostanie skonstruowany w ten sposób, że wartość składników majątkowych oraz niemajątkowych wnoszonego przedsiębiorstwa w części pokryje kapitał zakładowy, a w pozostałej części zostanie wniesiony na kapitał zapasowy Spółki (powstanie wówczas tzw. agio).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wniesionych na pokrycie kapitału zapasowego nie ma zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym odpisy amortyzacyjne dot. nabywanych w drodze takiego aportu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych stanowią w całości koszty uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał prawo do zaliczania do kosztów podatkowych całość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem na pokrycie kapitału zapasowego z ograniczeniem wynikającym z art. 16g ust. 9-10a oraz art. 16h ust. 3-3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej - "ustawa o CIT").

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT. Na podstawie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W opinii Spółki, art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT ma zastosowanie wyłącznie do wniesionych aportem poszczególnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Wskazany przepis nie ma zastosowania w przypadku gdy przedmiotem aportu są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Na takie rozumienie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT wskazuje przede wszystkim wykładnia językowa. Na gruncie ustawy o CIT Ustawodawca wyraźnie różnicuje wniesienie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jako oddzielnych składników majątku oraz wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (chociażby na potrzeby ustalania wartości początkowej). Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT, dotyczy wyłącznie "środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego". Powyższy przepis nie obejmuje więc swoją dyspozycją sytuacji, w której przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa. Art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT obejmuje swym zakresem wyłącznie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne nabyte przez podatnika w formie wkładu niepieniężnego. Tak więc zakresem tego przepisu nie jest objęte dokonywanie przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Uznanie, że art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT odnosi się także do składników wniesionych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadziłoby do wykładni rozszerzającej, która na gruncie regulowania praw i obowiązków podatkowych jest nie do zaakceptowania. Zatem, brak wskazania w powyższym przepisie, że dotyczy on również środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały wniesione aportem na pokrycie kapitału zapasowego, a wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oznacza, że art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT nie ma zastosowania do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, na pokrycie kapitału zapasowego.

Stanowisko Spółki zaprezentowane w niniejszym wniosku podzielają organy podatkowe w przedstawianych uzasadnieniach do wydawanych interpretacji indywidualnych. Dyrektor Izby w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 lipca 2013 r. (znak: IBPBI/2/423-489/13/SD), która uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe stwierdził: W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o p.d.o.p., ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy przedmiotem aportu są składniki majątku niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Natomiast w zakresie ustalania wartości początkowej oraz kosztów uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych znajdują zastosowanie odrębne uregulowania zawarte w art. 16g ust. 9 -10a oraz art. 16h ust. 3 -3a ustawy o p.d.o.p.

Podobnie stwierdził w uzasadnieniu interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2013 r. (znak: ILPB4/423-160/13-6/DS) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu: Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Powyższy przepis wskazuje jednoznacznie, iż dotyczy on tylko i wyłącznie przypadków, gdy wkład niepieniężny do spółki ma postać środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast nie obejmuje swoją dyspozycją przypadku, w której przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Reasumując, skoro w opisanej sprawie do nowej spółki zostanie wniesiony aportem wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, dla ustalenia w tej nowej spółce wysokości odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będzie mieć zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2011 r. (znak: IPPB5/423-98/11-2/JC) organ podatkowy w całości uznał stanowisko wnioskodawcy, który stwierdza: Wnioskodawca podnosi, iż biorąc powyższe pod uwagę nie powinno być wątpliwości, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy przedmiotem aportu są składniki majątku niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Natomiast w zakresie aportów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część zastosowanie w zakresie ustalania wartości początkowej oraz ustalania kosztów uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych znajdują zastosowanie odrębne uregulowania zawarte w art. 16g ust. 9-10a oraz art. 16h ust. 3-3a ustawy o CIT. Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w całości oraz odstąpił od uzasadnienia interpretacji indywidualnej.

Spółka podziela argumentację wnioskodawców z ww. interpretacji indywidualnych i przyjmuje jako własną w zakresie, w którym stanowiska Wnioskodawców z ww. interpretacji indywidualnych uznane zostały przez organy podatkowe za prawidłowe.

Podsumowując, po otrzymaniu aportem przedsiębiorstwa, Spółka ma prawo do zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem na pokrycie kapitału zapasowego na gruncie przepisów ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl