IBPBI/2/423-953/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-953/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 maja 2009 r.) uzupełnionym w dniu 5 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy wkład do nowoutworzonej Spółki osobowej będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy wkład do nowoutworzonej Spółki osobowej będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 23 lipca 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 5 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu oraz właścicielem wybudowanego na nim budynku (dalej: "Nieruchomość"). Budynek spełnia funkcję biurowca. Przedmiotowa Nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w Spółce.

Jedyną działalność Spółki stanowi wynajem powierzchni innym podmiotom gospodarczym. Części budynku są wynajmowane na podstawie umów najmu.

Nieruchomość wraz z infrastrukturą towarzysząca (w tym wyposażeniem Nieruchomości) stanowi podstawowy majątek Spółki wykorzystywany w działalności gospodarczej. W Nieruchomości znajduje się także siedziba Spółki.

Z uwagi na działania restrukturyzacyjne, Spółka zamierza w najbliższej przyszłości przystąpić jako wspólnik do nowoutworzonej spółki (spółki kapitałowej bądź spółki osobowej). Udziały w nowoutworzonej spółce Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci Nieruchomości. W wyniku restrukturyzacji, Spółka skupi się na prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie zarządzania Nieruchomością oraz wynajmem jej powierzchni, z kolei Nieruchomość jako taka zostanie ulokowana w spółce celowej kontrolowanej przez Spółkę. W ramach działalności gospodarczej Spółka będzie w dalszym ciągu dokonywać wszelkich czynności związanych z organizacją i zarządzaniem wynajmem powierzchni biurowej dotychczasowym klientom Spółki lub nowym najemcom (przy czym stroną umów najmu stanie się nowoutworzona spółka) oraz wszelkie pozostałe czynności związane z utrzymaniem Nieruchomości w należytym stanie, w tym również zarządzanie gospodarką finansową nowoutworzonej Spółki. W konsekwencji, w tym wypadku nowoutworzona Spółka nie przejmie funkcji realizowanych przez Spółkę w zakresie zarządzania Nieruchomością, w szczególności w zakresie możliwości samodzielnego zawierania umów najmu, czy też utrzymania Nieruchomości.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki będzie Nieruchomość (prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności wybudowanego na nim budynku biurowego) wraz z częściami składowymi i wyposażeniem Nieruchomości.

Z mocy prawa aktualne umowy najmu zawarte przez Spółkę (oraz ew. inne umowy) "przejdą" na nowoutworzoną spółkę - jednak będzie to dotyczyć wyłącznie tych umów, których "automatyczne" (ex lege) przejście na nowy podmiot wynika z przepisów prawa.

Ze względu na charakter restrukturyzacji, Spółka nie będzie przenosić do nowoutworzonej Spółki:

* wierzytelności, w tym w szczególności wierzytelności wynikających z aktualnie zawartych umów najmu powstałych przed dniem dokonania wkładu,

* pracowników - intencją jest bowiem, aby dotychczasowi pracownicy pełnili swoje obowiązki w dalszym ciągu w Spółce,

* środków pieniężnych (z wyjątkiem ewentualnie kaucji wpłaconych przez najemców);

* firmy Spółki czy też jej znaku towarowego,

* umów związanych z eksploatacją Nieruchomości (m.in. umów z dostawcami mediów; umów z operatorami telekomunikacyjnymi, umów dotyczących konserwacji i naprawy instalacji, umów utrzymania czystości Nieruchomości, umów w zakresie wywozu nieczystości, umów w zakresie ochrony Nieruchomości, umów na prowadzenie rachunku bankowego) w zakresie w jakim przepisy prawa nie wiążą obowiązku przejścia umów ze zbyciem Nieruchomości;

* zobowiązań, w tym w szczególności zobowiązań handlowych, zobowiązań pracowniczych - z wyjątkiem tych zobowiązań, których przejście na nowoutworzoną spółkę wynika z przepisów prawa (np. podatek od nieruchomości);ksiąg rachunkowych Spółki.

Nieruchomość jako taka nie jest traktowana odrębnie w ramach wewnętrznych rozliczeń księgowych Spółki, gdyż Spółka prowadzi tylko jedną rachunkowość dla całokształtu jej działalności polegającej na wynajmie powierzchni biurowej w Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym przedmiotem wkładu do nowoutworzonej spółki osobowej będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

Zdaniem Spółki w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przedmiot wkładu do nowoutworzonej spółki osobowej nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określanej w dalszej części skrótem "ustawa CIT").

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy CIT ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Spółka uważa, iż aby na gruncie ustawy CIT określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

1.

musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten powinien być organizacyjnie i funkcjonalnie wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki przedsiębiorstwa powinny być przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Jak z powyższego wynika, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować zadania gospodarcze. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza.

W opinii Spółki, z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiot wkładu nie będzie umożliwiał nowoutworzonej spółce kontynuowania samodzielnie działalności w zakresie wynajmu Nieruchomości. Należy podkreślić, iż w szczególności brak przekazania pracowników, środków pieniężnych, umów eksploatacyjnych, jak i wierzytelności powodować będzie, iż nie zostanie zachowany związek funkcjonalny pomiędzy poszczególnymi składnikami majątku, tak żeby przekazana "masa" mogła posłużyć samodzielnemu kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Co więcej, brak przekazania zobowiązań (poza tymi, które przechodzą z mocy prawa) powodować będzie, iż nie zostanie spełniona jedna z podstawowych przesłanek dla rozpoznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT.

Ponadto, trudno w tym wypadku mówić o jakimkolwiek wydzieleniu Nieruchomości w istniejącym przedsiębiorstwie (na podstawie przedstawionego zdarzenia przyszłego nie można bowiem uznać, iż wydzielone składniki majątkowe stanowią wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość w istniejącym przedsiębiorstwie).

W rozważanej sytuacji brak też wyodrębnienia finansowego, gdyż nie jest prowadzona ewidencja na odrębnych kontach księgowych wyłącznie dla Nieruchomości jako takiej (Spółka prowadzi tylko jedną rachunkowość dla całokształtu jej działalności polegającej na wynajmie powierzchni biurowej w Nieruchomości). W konsekwencji, przedmiot wkładu nie może być zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zwraca się uwagę, iż w stanowisku Spółka kilka razy użyła zwrotu "stan faktyczny". Zważywszy jednak na fakt zamierzonej restrukturyzacji oraz fakt, iż jako zakres wniosku (str. 1) wskazano "zdarzenie przyszłe" uznano, iż jest to oczywista pomyłka.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego nr 1 wydano odrębną interpretację. W związku z wnioskiem Spółki zawartym w piśmie z dnia 30 lipca 2009 r. będącym odpowiedzią na wezwanie Organu w zakresie pytania oznaczonego nr 2 umorzono postępowanie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl