IBPBI/2/423-950/11/MS - Ustalenie wartości początkowej składników majątkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wniesionych do spółki w drodze wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych osoby wnoszącej aport, w sytuacji wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-950/11/MS Ustalenie wartości początkowej składników majątkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wniesionych do spółki w drodze wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych osoby wnoszącej aport, w sytuacji wystąpienia dodatniej wartości firmy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej Składników Majątkowych wniesionych do Spółki w drodze wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych osoby wnoszącej aport, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej Składników Majątkowych wniesionych do Spółki w drodze wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych osoby wnoszącej aport, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została założona w 2010 r. i rozpoczęła działalność w 2010 r. Zgodnie z umową Spółki rok podatkowy Spółki trwa od 1 grudnia do 30 listopada. W konsekwencji, trwający obecnie rok podatkowy Spółki kończy się z dniem 30 listopada 2011 r.

Spółka otrzyma w przyszłości tytułem aportu przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W chwili obecnej nie jest jeszcze przesądzone jakie składniki majątkowe będą wchodziły w skład przedsiębiorstwa lub ZCP. W skład przedsiębiorstwa lub ZCP mogą wejść wartości niematerialne i prawne (wartość niematerialna i prawna) lub środki trwałe (środek trwały), które nie będą do dnia wniesienia do Spółki wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport ani nie są i nie będą do tego czasu amortyzowane (dalej "Składniki Majątkowe").

Składniki Majątkowe wchodzące w skład ZCP lub przedsiębiorstwa będą wniesione do Spółki po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny. Taka wartość Składników Majątkowych zostanie wskazana w akcie notarialnym dotyczącym wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki. Wartość otrzymanych przez Spółkę Składników Majątkowych w ramach aportu ZCP lub przedsiębiorstwa zostanie w całości przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. W chwili obecnej nie jest przesądzone, czy w wyniku wniesienia ZCP lub przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do Spółki wystąpi dodatnia wartość firmy, czy też nie.

Możliwe jest, iż w ramach aportu ZCP lub przedsiębiorstwa Spółka otrzyma składniki majątku niebędące środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi, których wartość na dzień aportu zostanie ustalona według wartości rynkowej na podstawie wyceny (dalej "Rzeczy"). Rzeczy te zostaną wniesione na podwyższenie kapitału zakładowego. Również te rzeczy nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy w wyniku wniesienia aportem przedsiębiorstwa lub ZCP powstanie dodatnia wartość firmy, w rozumieniu art. 16g ust. 2 Ustawy CIT, Spółka będzie na podstawie art. 16g ust. 10 pkt 1 i ust. 10a w związku z art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy CIT (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.) uprawniona do ustalenia wartości początkowej Składników Majątkowych, będących elementem składowym ZCP lub przedsiębiorstwa nabytych tytułem wkładu niepieniężnego, według ich wartości rynkowej określonej w akcie notarialnym wniesienia wkładu niepieniężnego i dokonywania od wartości rynkowej tych Składników Majątkowych odpisów amortyzacyjnych, które zgodnie z art. 15 ust. 6 Ustawy CIT będą stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Spółki, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w wyniku wniesienia aportem ZCP lub przedsiębiorstwa, Spółka będzie uprawiona do ustalenia wartości początkowej Składników Majątkowych wchodzących w skład ZCP lub przedsiębiorstwa według ich wartości rynkowej określonej w akcie notarialnym wniesienia wkładu niepieniężnego i dokonywania od tej wartości odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.

W myśl art. 16g ust. 10a Ustawy CIT, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego ustala się w oparciu o ust. 10.

Uregulowanie art. 16g ust. 10 Ustawy CIT przewiduje wystąpienie dwóch sytuacji związanych z nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, tj. przypadek wystąpienia dodatniej wartości firmy (gdy cena nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest wyższa od sumy wartości składników majątkowych tego przedsiębiorstwa) i przypadek, w którym nie występuje dodatnia wartość firmy (gdy cena nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie jest wyższa od sumy wartości składników majątkowych tego przedsiębiorstwa).

Zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1 i ust. 10a, w związku z art. 16g ust. 2 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dla celów amortyzacji stanowi suma ich wartości rynkowej, jeżeli łącznie zostały spełnione następujące warunki:

1.

w wyniku transakcji powstała dodatnia wartość firmy, tj. dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną na dzień ich wniesienia;

2.

składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy wskazać, iż Składniki Majątkowe wchodzące w skład ZCP lub przedsiębiorstwa będące przedmiotem wkładu niepieniężnego nie są ani nie zostaną do dnia aportu wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport i tym samym nie są i będą przez niego amortyzowane. Zatem, aby Spółka mogła ustalić wartość początkową Składników Majątkowych wniesionych aportem dla celów podatkowych według ich wartości rynkowej, konieczne jest powstanie w wyniku transakcji dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 Ustawy CIT.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że jeżeli w wyniku dokonania aportu ZCP lub Przedsiębiorstwa w Spółce powstanie dodatnia wartość firmy dla celów podatkowych, wartość początkową dla celów amortyzacji Składników Majątkowych wchodzących w skład ZCP lub przedsiębiorstwa, stanowiących dla Spółki wartości niematerialne i prawne lub środki trwałe należy ustalić według ich wartości rynkowej ustalonej na dzień wniesienia aportu, określonej w akcie notarialnym wniesienia wkładu niepieniężnego. W analizowanym przypadku, będzie to wartość rynkowa wynikająca z wyceny.

Podobne stanowisko w sprawie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. IPPB5/423-112/09-2/MB, stwierdzając, że "w sytuacji, gdy składnik aportu nie był wprowadzony do ewidencji podmiotu wnoszącego aport - jego wartość początkową ustala się według zasad przewidzianych w art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mając powyższe na uwadze, w przypadku praw do znaków towarowych, które nie były wprowadzone do ewidencji Spółki wnoszącej aport, Spółka otrzymująca aport będzie uprawniona do wykazania takich składników majątku, ustalenia ich wartości oraz ich amortyzacji dla celów podatkowych stosownie do treści powyższego przepisu. W związku z tym, aby ustalić wartość początkową praw do znaków towarowych nieujętych w ewidencji wnoszącego aport, należy wyliczyć wartość firmy. (...) W przypadku, gdy z powyższego wyliczenia uzyska się dodatnią wartość firmy, wartość początkową praw do znaków towarowych nieujętych w ewidencji spółki aportującej stanowić będzie ich wartość rynkowa, ustalona na dzień wniesienia wkładu".

Spółka pragnie podkreślić, że powyższe uwagi zachowują aktualność w odniesieniu do przedstawionego przez nią zdarzenia przyszłego pomimo zmiany brzmienia Ustawy CIT obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy nowelizującej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. z zastrzeżeniami nie mającymi zastosowania w analizowanym przypadku.

Biorąc pod uwagę, że rok podatkowy Spółki jest różny od roku kalendarzowego (trwa od grudnia do listopada), do 30 listopada 2011 r. Spółka zobowiązana jest stosować Ustawę CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w Spółce planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostaną objęte przez osobę trzecią w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W skład wnoszonego wkładu mogą wejść wartości niematerialne i prawne lub środki trwałe (dalej: "składniki majątkowe"). Składniki te nie były i nie będą do dnia wniesienia do Spółki wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport ani nie są i nie będą do tego czasu amortyzowane.

Co istotne, z przedstawionych okoliczności wynika również, iż rok podatkowy Wnioskodawcy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jak wskazuje Spółka pierwszy rok podatkowy rozpoczął się z dniem 1 grudnia 2010 r. i zakończy się w dniu 30 listopada 2011 r.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Artykuł 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 rudnia 2010 r., stanowi że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej uważa się, z uwzględnieniem ust. 2-14, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jednocześnie, na mocy art. 16g ust. 10a powołanej ustawy, w przypadku nabycia przez podatnika w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części:

* jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10,

* jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 9.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Wartość początkową firmy stanowi natomiast dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki (art. 16g ust. 2 omawianej ustawy).

Odpowiednio zatem, w sytuacji wniesienia tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w skład którego wchodzą środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niewprowadzone do ewidencji podmiotu wnoszącego ten wkład, łączną wartość początkową tych składników majątkowych stanowi:

* suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

* różnica między nominalną wartością wydanych za wkład niepieniężny udziałów (akcji), a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Należy ponadto podkreślić, że - na mocy art. 16g ust. 12 omawianej ustawy - przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z powoływanymi przepisami art. 16g ust. 1 pkt 3 - 5 oraz ust. 2 i 10 stosuje się odpowiednio art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego w związku z otrzymanym wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w skład którego będą wchodzić składniki majątkowe, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych dotyczących tych składników, przy czym łączną ich wartość początkową stanowi suma ich wartości rynkowej - uznać należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl