IBPBI/2/423-932/10/MO - Sposób udokumentowania wypłaty wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy ustanowienia prawa użytkowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-932/10/MO Sposób udokumentowania wypłaty wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy ustanowienia prawa użytkowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 kwietnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu udokumentowania wypłaty wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy ustanowienia prawa użytkowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu udokumentowania wypłaty wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy ustanowienia prawa użytkowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Aktem notarialnym z dnia 18 lipca 2007 r. Wnioskodawca zawarł z Opactwem, jako właścicielem, umowę ustanowienia prawa użytkowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "X".

Opactwo na podstawie zaświadczenia Urzędu Wojewódzkiego Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców posiada osobowość prawną, zaś osobą upoważnioną do reprezentowania Opactwa jest Opat. Opat działa na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.)

Jak wynika z treści aktu notarialnego właściciel (czyli Opactwo, reprezentowane przez opata) oświadczył, że jest jedynym wspólnikiem i tym samym wyłącznym właścicielem stu udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą pod firmą "X". Udziały, będące we władaniu właściciela stanowią całość kapitału zakładowego firmy "X". Właściciel oświadczył, iż uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki pod firmą "X" z dnia 17 lipca 2007 r. wyrażona została w trybie przewidzianym umową Spółki zgoda na obciążenie udziałów użytkowaniem z prawem wykonywania głosu.

Nadto właściciel oświadczył, że oddaje użytkownikowi (czyli Wnioskodawcy) w odpłatne użytkowanie wszystkie posiadane przez siebie udziały z prawem pobierania pożytków oraz prawem wykonywania głosu. Strony zgodnie ustaliły, że użytkowanie udziałów polegać będzie w szczególności na wykonywaniu przez użytkownika całego pakietu uprawnień majątkowych i niemajątkowych (organizacyjnych i korporacyjnych), składających się na treść posiadanych przez właściciela udziałów.

Właściciel oświadczył, że wyraża zgodę na obciążenie posiadanych udziałów w zakresie dającym użytkownikowi m.in. prawo uczestniczenia w zysku spółki (prawo do dywidendy), prawo uczestniczenia w Zgromadzeniu Wspólników Spółki i głosowaniu na nim wedle uznania użytkownika oraz prawo uczestniczenia w procesie decyzyjnym Spółki.

Umowa została zawarta na okres 20 lat.

Strony zgodnie postanowiły, że prawo do pobierania dywidendy za rok 2006 i 2007 zostaje wyłączone na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez właściciela.

Strony ustaliły, że wynagrodzenie z tytułu użytkowania udziałów wynosić będzie za cały czas trwania umowy kwotę 3.200.000,00 (trzy miliony dwieście tysięcy 00/100) złotych. Jednakże wynagrodzenie płatne będzie w następujący sposób:

* przez okres pierwszych 8 lat umowy, licząc od dnia 1 stycznia 2008 r., wynagrodzenie płatne będzie z dołu, tj. do dnia 31 grudnia każdego po sobie następującego roku w wysokości 100.000 (stu tysięcy 00/100) złotych,

* przez okres kolejnych 12 lat trwania umowy, wynagrodzenie płatne będzie z dołu, tj. do dnia 31 grudnia każdego po sobie następującego roku w wysokości 200.000 (dwustu tysięcy 00/100) złotych.

Użytkownik zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia na rachunek bankowy właściciela. Dodatkowo strony zgodnie postanowiły, że wszelkie zapisy umowy będą interpretowane w sposób pozwalający użytkownikowi na korzystanie z udziałów w pełnym zakresie wynikającym z faktu wstąpienia przez niego w ogół praw majątkowych i organizacyjnych (korporacyjnych) właściciela.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jak należy dokumentować wypłatę przez Wnioskodawcę na rzecz Opactwa (właściciela udziałów) powyższego wynagrodzenia (poniesienia wydatku) z tytułu zawartej umowy ustanowienia prawa użytkowania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Zdaniem Wnioskodawcy, należy wskazać, iż art. 9 ustawy o CIT stanowi, że podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Obowiązki w zakresie prowadzenia ewidencji określają przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.), gdzie w art. 22 ust. 1 wskazano, iż dowody księgowe powinny być rzetelne, tj. zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują. Wnioskodawca uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu i w ten sposób odnosząc korzyść polegającą na obniżeniu dochodu podlegającego opodatkowaniu, powinien posiadać dowody świadczące, że konkretny wydatek jest kosztem nie tylko ekonomicznym, ale także podatkowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla zaliczenia poniesionego wydatku z tytułu użytkowania udziałów do kosztów uzyskania przychodów obok przelewu na rachunek bankowy (stanowiącego dowód zapłaty kwoty wynagrodzenia za użytkowanie udziałów) wystarczy dowód księgowy, zawierający elementy, o których mowa w art. 21 ustawy o rachunkowości - w postaci noty księgowej. Wnioskodawca nie otrzymuje bowiem od Opactwa (czyli właściciela udziałów, któremu wypłacane jest wynagrodzenie za użytkowanie udziałów) faktury VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Tymi odrębnymi przepisami jest ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 152 poz. 1223 z późn. zm.), która w art. 20 ust. 2 stwierdza, iż podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej zwane dowodami źródłowymi (...).

Dowody, o których mowa w tej ustawie muszą spełniać wymogi określone w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości, tj. zawierać co najmniej:

1.

określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,

2.

określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,

3.

opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,

4.

datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,

5.

podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,

6.

stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

W myśl art. 21 ust. 1a tej ustawy, można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2010 r. Znak IBPP3/443-258/10/PK Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów wskazał, iż "Mając na uwadze, że ustanowienie prawa użytkowania udziałów będzie stanowiło usługę na gruncie ustawy o VAT, a podmiot ją świadczący z tego tytułu będzie działał jako podatnik, to świadczenie tej usługi należy udokumentować fakturą VAT, gdyż stosownie do art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16."

W świetle powyższego dowodem księgowym będącym podstawą zapisu w prowadzonych księgach rachunkowych winna być faktura VAT.

Stanowisko Spółki jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że odnośnie spraw będących przedmiotem oznaczonych we wniosku pytań Nr 1 i 3, wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl