IBPBI/2/423-922/11/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-922/11/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 28 lipca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 23 września 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* uznania zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa,

* wystąpienia przychodu w związku z wniesieniem aportu do osoby prawnej (w ramach reorganizacji), poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2011 r. do Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* uznania zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa,

* wystąpienia przychodu w związku z wniesieniem aportu do osoby prawnej (w ramach reorganizacji), poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 15 września 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-922/11/JD, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 23 września 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój, Spółka podjęła decyzję o reorganizacji działalności. Na skutek reorganizacji planuje się wydzielenie ze Spółki pionu marketingu oraz pionu sprzedaży (dalej zwanymi: "Jednostką Wydzielaną").

W skład pionu marketingu wchodzi dział marketingu oraz dział szkolenia. Szkolenia prowadzone przez pion marketingu skierowane są do m.in. do podmiotów zewnętrznych. Natomiast w skład pionu sprzedaży wchodzą działy sprzedaży krajowej i sprzedaży zagranicznej. Sprzedaż prowadzona jest zarówno przez pracowników działów sprzedaży, jak i podmioty związane ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych. Sprzedawane towary i produkty będą przechowywane w magazynach i pomieszczeniach Spółki zarządzanych przez inne piony niż wchodzące w skład Jednostki Wydzielanej, w szczególności przez dział logistyki, lub w magazynach i pomieszczeniach podmiotów trzecich.

Wyodrębnienie Jednostki Wydzielanej nastąpi w formie uchwały Zarządu. Uchwała będzie uwzględniała między innymi następujące aspekty wyodrębnienia Jednostki Wydzielanej:

1.

wyodrębnienie organizacyjne

Uchwała będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu Jednostki Wydzielanej oraz wskazanie osób kierujących Jednostką Wydzielaną. Do uchwały zostaną załączone:

* lista pracowników przypisanych do Jednostki Wydzielanej, w tym wskazany zostanie kierownik odpowiedzialny za zarządzanie,

* struktura organizacyjna Jednostki Wydzielanej,

* zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań).

Spółka zakłada, że do Jednostki Wydzielanej zostaną alokowane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności marketingowej, szkoleniowej oraz sprzedaży, jak m.in., środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy gospodarcze związane z marketingiem i sprzedażą, kontrakty handlowe w zakresie sprzedaży, część środków pieniężnych znajdujących się w kasie i na rachunkach bankowych Spółki, niektóre należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania. Do Jednostki Wydzielanej przypisany zostanie również pracownik odpowiedzialny za zarządzanie know-how.

Jednostka Wydzielana będzie posiadać własną nazwę, którą będzie mogła się posługiwać w obrocie gospodarczym. W konsekwencji, Jednostka Wydzielana zostanie formalnie wyodrębniona w strukturze Spółki.

2.

wyodrębnienie finansowe

W ewidencji księgowej Spółki, na podstawie uchwały Zarządu o wyodrębnieniu Jednostki Wydzielanej, zostaną dokonane zmiany umożliwiające ewidencję przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań dla Jednostki Wydzielanej. Jednostka Wydzielana będzie miała przypisane własne rachunki bankowe. Ponadto do Jednostki Wydzielanej zostanie alokowana część środków znajdujących się w kasie oraz na rachunkach bankowych Spółki.

3.

wyodrębnienie funkcjonalne

Uchwała o wyodrębnieniu będzie zawierała opis działalności, jaką będzie prowadziła Jednostka Wydzielana, to jest działalność marketingowo-szkoleniowa oraz działalność w zakresie sprzedaży. Ponadto do Jednostki Wydzielanej przypisane zostaną kontrakty handlowe, co oznacza, że będzie ona posiadać niezależne źródło przychodów.

Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym, kontraktami handlowymi, własnymi należnościami i zobowiązaniami, prawem do korzystania z nieruchomości etc. Jednostka Wydzielana będzie mogła samodzielnie realizować swe zadania. Nie będzie ona, bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność marketingowa, szkoleniowa i sprzedaż, lecz zorganizowanym zespołem tych składników przeznaczonym do realizacji określonych zadań.

W kolejnym etapie reorganizacji wyodrębniona Jednostka Wydzielana zostanie wniesiona, jako aport, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka SPV) w której to spółce Spółka będzie jedynym udziałowcem. W konsekwencji, Spółka SPV przejmie wszystkie zadania z zakresu marketingu, szkolenia i sprzedaży produktów Spółki, a Spółka skupi swoją działalność na działalności podstawowej, w szczególności na produkcji profili okiennych. Jednostka Wydzielona będzie dysponowała prawem do korzystania nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z dnia 21 września 2011 r. (które wpłynęło do tut. Biura 23 września 2011 r.) wskazano, że wydzielony ze Spółki pion marketingu oraz pion sprzedaży (dalej: Jednostka Wydzielana) zostanie następnie wniesiony aportem do spółki kapitałowej (dalej: Spółka Celowa), a Spółka z tytułu wniesienia aportem Jednostki Wydzielanej obejmie udziały lub akcje w Spółce Celowej.

Spółka Celowa, w oparciu o wniesioną do niej wkładem Jednostkę Wydzielaną, będzie świadczyła na rzecz Spółki oraz podmiotów niepowiązanych ze Spółką usługi marketingowe, szkoleniowe oraz pośrednictwa w sprzedaży. Do świadczenia tych usług będą wykorzystywane posiadane przez Jednostkę Wydzielaną składniki majątkowe takie jak: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, know-how, kontakty handlowe, znaki towarowe oraz inne składniki majątkowe Jednostki Wydzielanej. Spółka Celowa w związku ze świadczeniem usług będzie ponosiła koszty, w tym koszt amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych jako element Jednostki Wydzielanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Jednostka Wydzielana, do której przypisane zostaną wskazane składniki majątkowe będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT... (pytanie zawarte we wniosku z dnia 25 lipca 2011 r.)

2.

Czy w związku z opisanym zdarzeniem przyszłym, objęcie przez Spółkę udziałów (akcji) w Spółce Celowej w zamian za wniesienie aportem Jednostki Wydzielanej, nie będzie wiązało się z powstaniem dla Spółki przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ Jednostka Wydzielana stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT... (pytanie wynikające z uzupełnienia które wpłynęło do tut. Biura 23 września 2011 r.)

Zdaniem Spółki:

Ad 1. Jednostka Wydzielana, do której alokowane zostaną wskazane w opisie zdarzenia przyszłego składniki majątkowe, będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Ad 2. Objęcie udziałów (akcji) w Spółce Celowej w zamian za wniesienie aportem Jednostki Wydzielanej nie będzie wiązało się z powstaniem dla Spółki przychodu, ponieważ Jednostka Wydzielana stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, przychód stanowi nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. A contrario, wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stanowi przychodu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 4a pkt 4 Ustawy CIT, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (wraz z zobowiązaniami) mógł zostać uznany za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

* zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym, dla uznania wyodrębnionej jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa konieczne jest wyodrębnienie składników majątkowych zarówno na płaszczyznach organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.

Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-496/08-2/HS). Dodatkowo "wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp." (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB).

Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie Jednostki Wydzielanej nastąpi na podstawie uchwały Zarządu. Uchwała będzie zawierać w szczególności zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań) oraz wykaz pracowników przyporządkowanych do tej jednostki. Jednostka Wydzielana będzie posiadać własną strukturę organizacyjną, na której czele będzie stał kierownik odpowiedzialny za zarządzanie tą jednostką oraz własną nazwę. W konsekwencji, Jednostka Wydzielana zostanie formalnie wyodrębniona w strukturze Spółki.

Ponadto, o organizacyjnym wyodrębnieniu w strukturze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa mającej być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przemawia fakt, że Jednostka Wydzielana prowadzić będzie w ramach Spółki ściśle określony rodzaj działalności, który nie jest realizowany przez jakąkolwiek inną część Spółki. Jednostka Wydzielana przejmie bowiem wszystkie zadania z zakresu marketingu, szkolenia i sprzedaży produktów Spółki. Działalność ta będzie prowadzona w sposób samodzielny, choć w ramach struktury prawnej Spółki. Jednostka Wydzielana posiadać będzie majątek (tj. aktywa i pasywa) niezbędny do samodzielnego prowadzenia działalności. Do jednostki tej przypisane zostaną kontrakty handlowe oraz umowy gospodarcze związane z zakresem jej działalności, a także wynikające z tych umów należności i zobowiązania oraz przychody i koszty. W związku z tym, Jednostka Wydzielana będzie mogła realizować swoją działalność jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Spółka wskazuje, iż stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych (np. indywidualna interpretacje prawa podatkowego z dnia 26 października 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy: sygn. ITPB3/423-396a/09/DK).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, iż Jednostka Wydzielana będzie spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy CIT.

Wyodrębnienie finansowe

Zdaniem Spółki, Jednostka Wydzielana stanowić będzie także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony finansowo, o czym świadczyć będzie m.in. dostosowanie ewidencji księgowej Spółki w sposób umożliwiający ewidencję zdarzeń gospodarczych dotyczących działalności tej jednostki. W rezultacie będzie istniała możliwość przyporządkowania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Jednostki Wydzielanej.

Dodatkowo jednostka będzie posiadać własne środki pieniężne na finansowanie bieżącej działalności oraz własne rachunki bankowe.

Należy przy tym podkreślić, iż ustawa CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności, czy konieczne jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych, czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż "wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa" (J. Marciniuk "Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2008" Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2008; por. także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w warszawie z dnia 10 września 2009 r., sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB). Ponadto, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. IPPP2/443-312/09-2/AS, "wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze)".

Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, wyodrębniona ze Spółki Jednostka Wydzielana będzie spełniać warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne

Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa w ustawie CIT, wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (także por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2008 r., sygn. ITPB3/423-519b/08/AW).

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Jednostka Wydzielana zostanie przeznaczona do realizacji zadań z zakresu marketingu, szkolenia oraz sprzedaży produktów Spółki. W tym celu do Jednostki Wydzielanej zostaną alokowane składniki majątkowe konieczne do kontynuacji działalności marketingowej, szkoleniowej i sprzedaży w zakresie prowadzonym wcześniej przez Spółkę, w szczególności, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, towary handlowe, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów handlowych z kontrahentami oraz pozostałych umów gospodarczych związanych z działalnością jednostki, wierzytelności, zobowiązania oraz pracownicy delegowani wcześniej w Spółce do realizacji tego typu zadań.

Jednostka Wydzielana będzie także posiadać niezależne źródła przychodów z tytułu realizacji kontraktów handlowych, które zostaną do niej przypisane. Zatem, zdaniem Spółki, należy uznać, że Jednostka Wydzielana zostanie wyodrębniona także pod względem funkcjonalnym ze struktury Spółki.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia jednostki ze struktury Spółki jest również fakt, iż kontynuowanie działalności marketingowej, szkoleniowej i sprzedaży przez Jednostkę Wydzielaną nie będzie wymagało od niej żadnych dodatkowych nakładów finansowych czy też przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników.

Ponadto, w opinii Spółki, Jednostka Wydzielana będzie mogła również funkcjonować jako niezależny podmiot gdyby potencjalnie zaistniała taka konieczność. Składniki przypisane do Jednostki Wydzielanej będą bowiem stanowiły odpowiednio powiązaną całość i będą przyczyniały się do osiągania przez nią przychodów niezależnie od pozostałej części Spółki. Dodatkowo Jednostka Wydzielana, poprzez swoich pracowników wykorzystujących przyporządkowane składniki majątkowe, będzie w stanie sama prowadzić na bieżąco działalność marketingowo-dystrybucyjną.

Podsumowując, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie Jednostki Wydzielanej pozwala na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT. W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż Jednostka Wydzielana będzie stanowić samodzielnie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT należy uznać za prawidłowe.

Uzupełnienie uzasadnienia zawarte w piśmie z dnia 21 września 2011 r.

Zdaniem Spółki, z uwagi na fakt, iż Spółka Celowa będzie spółką kapitałową, a Jednostka Wydzielana stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, objęcie udziałów (akcji) w Spółce Celowej w zamian za wkład w postaci Jednostki Wydzielanej nie będzie wiązało się z powstaniem przychodu dla Spółki.

Jest to konsekwencja wprowadzonej w ustawie CIT zasady neutralności podatkowej zbywania w drodze aportu do innej spółki kapitałowej przedsiębiorstw oraz zorganizowanych części przedsiębiorstw. Z perspektywy podatkowej transakcja taka traktowana jest jako element działań restrukturyzacyjnych i z tego powodu, podobnie jak w innych krajach, traktowana jako nie powodująca powstania przychodu podatkowego w momencie jej dokonywania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), do przychodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, należy w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stronie udziałowca (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Przychodem, o którym mowa w tym przepisie jest nominalna, a więc deklarowana, ustalona w umowie lub w statucie, wartość udziałów (akcji), wkładów.

Regulując powyższym przepisem skutki podatkowe objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawodawca w przepisie art. 12 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie określił moment powstania przychodu udziałowca z tego tytułu, stanowiąc, że powstaje on w dniu:

* zarejestrowania spółki kapitałowej albo

* wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

* wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Wobec powyższego, w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych niezbędne jest określenie, czy przedmiotem tych wkładów jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera przepis art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tą definicją, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższej regulacji prawnej, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

* musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 i 55 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonego przez Spółkę przedsiębiorstwa funkcjonuje pion marketingu w skład którego wchodzą dział marketingu i szkolenia oraz pion sprzedaży skład którego wchodzą działy sprzedaży krajowej i zagranicznej. Piony te, w ramach reorganizacji działalności, będą wydzielone ze Spółki. Jak podkreślono, każdy z wydzielanych pionów będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Powyższe stanowi o tym, że opisane we wniosku części przedsiębiorstwa w postaci pionu marketingu i pionu sprzedaży stanowią wydzielony i wyodrębniony w sposób funkcjonalny, organizacyjny i finansowy zespół składników majątkowych, który w razie potrzeby może samodzielnie funkcjonować jako odrębne i niezależne od Spółki przedsiębiorstwo. Tym samym, stanowią one zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Celowej w zamian za jej udziały nie będzie wiązało się z powstaniem po stronie Spółki przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.

Stanowisko Spółki w zakresie:

* uznania zespołu składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa,

* wystąpienia przychodu w związku z wniesieniem aportu do osoby prawnej (w ramach reorganizacji), poprzez wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa

- jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl