IBPBI/2/423-903/10/BG - Skutki podatkowe w podatku dochodowym korekty wartości sprzedaży "in minus" lub "in plus".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 października 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-903/10/BG Skutki podatkowe w podatku dochodowym korekty wartości sprzedaży "in minus" lub "in plus".

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 8 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 6 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania przychodu podatkowego w związku z korektą podatku VAT- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania przychodu podatkowego w związku z korektą podatku VAT.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 września 2010 r. Znak IBPBI/2/423-903/10/BG wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 6 października 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż części samochodowych. Sprzedaż dokonywana jest również poza granice UE. Spółka zgodnie z przepisami dokonuje opodatkowania dostawy wg stawki krajowej, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres, w którym dokonana została dostawa, nie posiada potwierdzenia wywozu oraz potwierdzenia rozpoczęcia procedury wywozu przez Urząd Celny. Spółka dokonuje opodatkowania stawką krajową przy zastosowaniu metody "w stu". O wartość podatku VAT należnego, który został naliczony, Spółka dokonuje korekty wartości sprzedaży "in minus" w okresie rozliczeniowym, którego dostawa dotyczy. Pomniejszenie wartości sprzedaży Spółka traktuje niepodatkowo dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W momencie otrzymania przez Spółkę dokumentu potwierdzenia wywozu towaru Spółka dokonuje korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym otrzymała to potwierdzenie i wówczas Spółka dokonuje korekty wartości sprzedaży "in plus" o skorygowany podatek VAT, którą również traktuje dla celów podatku dochodowego od osób prawnych niepodatkowo.

Przykładowo: w miesiącu 05/2010 Spółka wystawia fakturę eksportową na kwotę 100,00, nie otrzymała przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy potwierdzenia wywozu towaru jak również potwierdzenia rozpoczęcia procedury wywozu przez Urząd Celny. Spółka dokonuje naliczenia podatku VAT stosując metodę "w stu", (kwota brutto x stawka podatku) / (100 + stawka podatku), wartość netto 81,97 + VAT 18,03. Wartość VAT 18,03 zostaje wykazana w ewidencji VAT należny za dany okres rozliczeniowy i o tą wartość Spółka koryguje wartość sprzedaży "in minus" w danym okresie rozliczeniowym niepodatkowo. W miesiącu 06/2010 Spółka otrzymuje potwierdzenie wywozu towaru, dokonuje korekty podatku należnego o kwotę 18,03 za okres w którym otrzymała to potwierdzenie oraz koryguje niepodatkowo wartość sprzedaży "in plus" w tym okresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka korygując wartość sprzedaży "in minus", "in plus" niepodatkowo dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, o korektę VAT należnego, zachowuje się prawidłowo.

Zdaniem Spółki, niezależnie od tego czy sprzedaż zostanie opodatkowana stawką podatku od towarów i usług właściwą dla sprzedaży w kraju ze względu na brak odpowiednich dokumentów potwierdzających eksport, czy dokona korekty podatku należnego i zastosuje stawkę podatku 0% w momencie otrzymania stosownych potwierdzeń, nie będzie to miało wpływu na wysokość przychodu z tytułu sprzedaży eksportowej w podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Jeżeli podatek VAT nie jest zaliczany do przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, nie może on zatem tych przychodów pomniejszać ani powiększać (nie ma wpływu na przychody), co w konsekwencji oznacza, że bez względu na wysokość i sposób ustalania podatku VAT, podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pozostaje bez zmian. Skoro należny podatek od towarów i usług nie jest zaliczany do przychodów, to nie może on również przychodów zmniejszać ani zwiększać.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosowanie do postanowień zawartych w art. 12 ust. 3 tej ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ponadto, jak wynika z treści art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Za należny podatek od towarów i usług w rozumieniu powyższego przepisu uważa się podatek wynikający z dokumentów sprzedaży lub ewidencji, a w przypadku gdy prawidłową wysokość należnego podatku od towarów i usług określa organ podatkowy za należny podatek od towarów i usług uważa się podatek wynikający z decyzji tego organu.

W świetle powyższego, przychodem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest wartość netto określona na fakturze sprzedaży. W związku ze zmianą wielkości podatku należnego, Spółka powinna dokonać korekty przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka dokonuje sprzedaży części samochodowych poza granice UE. Spółka dokonuje opodatkowania dostawy wg stawki krajowej, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres, w którym dokonana została dostawa, nie posiada potwierdzenia wywozu oraz potwierdzenia rozpoczęcia procedury wywozu przez Urząd Celny. Spółka dokonuje opodatkowania stawką krajową przy zastosowaniu metody "w stu". O wartość podatku VAT należnego, który został naliczony, Spółka dokonuje korekty wartości sprzedaży "in minus" w okresie rozliczeniowym, którego dostawa dotyczy. Pomniejszenie wartości sprzedaży Spółka traktuje niepodatkowo dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. W momencie otrzymania przez Spółkę dokumentu potwierdzenia wywozu towaru Spółka dokonuje korekty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym otrzymała to potwierdzenie i wówczas Spółka dokonuje korekty wartości sprzedaży "in plus" o skorygowany podatek VAT, którą również traktuje dla celów podatku dochodowego od osób prawnych niepodatkowo.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż jak wskazano powyżej przychodem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jest wartość netto określona na fakturze sprzedaży. W przypadku sprzedaży części samochodowych poza granice UE, jeżeli Spółka przed upływem terminu do złożenia deklaracji za okres w którym nastąpiła dostawa nie posiada potwierdzenia wywozu oraz potwierdzenia rozpoczęcia procedury wywozu przez Urząd Celny i tym samym zobowiązana jest do opodatkowania tej dostawy stawka krajową, przychód dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powinien być wykazany w kwocie wynikającej z faktury sprzedaży pomniejszonej o kwotę należnego podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku dokonania przez podatnika późniejszej korekty rozliczenia podatku VAT, spowodowanego otrzymaniem potwierdzenia opuszczenia przez towar terytorium kraju, Spółka powinna również dokonać korekty przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Tak więc stanowisko Spółki, iż należny podatek od towarów i usług nie może zwiększać lub zmniejszać przychodu podatkowego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl