IBPBI/2/423-884/11/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-884/11/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi wartości otrzymanego przez Spółdzielnię nieodpłatnie na własność w drodze zasiedzenia gruntu:

* w części dotyczącej powierzchni nieruchomości stanowiącej zaplecze warsztatowo-garażowo-magazynowe - jest prawidłowe,

* w części dotyczącej powierzchni nieruchomości jaka jest dzierżawiona i wynajmowana osobom fizycznym i prawnym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi wartości otrzymanego przez Spółdzielnię nieodpłatnie na własność w drodze zasiedzenia gruntu:

* w części dotyczącej powierzchni nieruchomości stanowiącej zaplecze warsztatowo-garażowo-magazynowe,

* w części dotyczącej powierzchni nieruchomości jaka jest dzierżawiona i wynajmowana osobom fizycznym i prawnym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia mieszkaniowa nabyła przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2010 r. własność nieruchomości stanowiącej działkę nr 164, co zostało stwierdzone postanowieniem sądu rejonowego z dnia 3 grudnia 2010 r. Postanowienie sądowe jest prawomocne z dniem 28 stycznia 2011 r., zgodnie z klauzulą prawomocności z dnia 31 maja 2011 r. W dniu 4 lipca 2011 r. Pełnomocnik Spółdzielni złożył w sądzie rejonowym (w wydziale ksiąg wieczystych) wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa własności przedmiotowej nieruchomości na rzecz Spółdzielni. Przedmiotowa nieruchomość jest od ponad 30-tu lat użytkowana przez Spółdzielnię, a ww. postanowienie sądowe stanowi formalną podstawę do uregulowania statusu terenowo-prawnego przedmiotowej nieruchomości gruntowej.

Na działce nr 164 (o powierzchni 2.189 m 2) znajduje się parterowy barak gospodarczy (pow. uż. 400 m 2) stanowiący zaplecze (bazę) warsztatowo-garażowo-magazynową Spółdzielni dla potrzeb prawidłowego funkcjonowania i utrzymania spółdzielczych terenów i budynków mieszkalnych. Część powierzchni nieruchomości jest dzierżawiona i wynajmowana osobom fizycznym i prawnym na podstawie stosownych umów, dla których Spółdzielnia wystawia faktury Vat a przychody po odprowadzeniu podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług są przeznaczane na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z nabyciem nieruchomości gruntowej w drodze zasiedzenia Spółdzielnia ma obowiązek uregulować (i w jakiej wysokości) podatek dochodowy od osób prawnych.

Zdaniem Spółdzielni, zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 r. znak: DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82 w sprawie stosowania postanowień art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy, obowiązek podatkowy w tym konkretnym przypadku nie istnieje, ponieważ wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych w zakresie gospodarki mieszkaniowej w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. W dalszej części ww. interpretacji określa się, że pojęcie zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne lecz również inne znajdujące się poza nimi, w tym: osiedlowe warsztaty, zakłady konserwacyjno-remontowe. Jednoznacznie stwierdza się również, że wartość otrzymanego nieodpłatnie np. przez zasiedzenie gruntu stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zdaniem Spółdzielni, zawarte w ww. interpretacji wyjaśnienia uzasadniają jednoznacznie stanowisko spółdzielni.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zagadnienie związane z zasiedzeniem nieruchomości zostały uregulowane przepisami kodeksu cywilnego. Stosownie do treści art. 172 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie jest formą nieodpłatnego przysporzenia majątkowego, a zatem wartość nieruchomości gruntowej nabytej przez zasiedzenie należy traktować jako wartość otrzymanej nieodpłatnie rzeczy. Tym samym, nabycie poprzez zasiedzenie nieruchomości gruntowej, będzie stanowiło przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - zwanej dalej "u.p.d.o.p."), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Na podstawie art. 12 ust. 5 u.p.d.o.p., wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia nabyła przez zasiedzenie własność nieruchomości, na której znajduje się parterowy barak gospodarczy (pow. uż. 400 m 2) stanowiący zaplecze (bazę) warsztatowo-garażowo-magazynową Spółdzielni niezbędne dla potrzeb prawidłowego funkcjonowania i utrzymania spółdzielczych terenów i budynków mieszkalnych. Część powierzchni nieruchomości jest dzierżawiona i wynajmowana osobom fizycznym i prawnym na podstawie stosownych umów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W myśl art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

1.

dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

2.

dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana u.p.d.o.p. nie zawiera definicji "zasobów mieszkaniowych" oraz "gospodarki zasobami mieszkaniowymi". Zakresu tych pojęć nie da się także wywieść z przepisów ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, tym samym zasadne jest skorzystanie w tym zakresie z reguł wykładni językowej.

W języku potocznym, pojęcie "gospodarka" - w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. "Zasób" zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie "mieszkanie" jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik "mieszkaniowy", "mieszkaniowych" określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia "gospodarka zasobami mieszkaniowymi" wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Przez "zasoby mieszkaniowe", należy natomiast rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Do "zasobów mieszkaniowych" należy zaliczyć również grunty, na których posadowione są budynki mieszkalne bądź inne budynki, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, np. budynki administracyjno-gospodarcze.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia mieszkaniowa nabyła przez zasiedzenie z dniem 1 stycznia 2010 r. własność nieruchomości stanowiącej działkę, której znajduje się parterowy barak gospodarczy (pow. uż. 400 m 2) stanowiący zaplecze (bazę) warsztatowo-garażowo-magazynową Spółdzielni dla potrzeb prawidłowego funkcjonowania i utrzymania spółdzielczych terenów i budynków mieszkalnych. Część powierzchni nieruchomości jest dzierżawiona i wynajmowana osobom fizycznym i prawnym na podstawie stosownych umów, dla których Spółdzielnia wystawia faktury VAT.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego w ww. wniosku stwierdzić należy, że przedmiotowa nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej parterowym barakiem gospodarczym w części stanowiącej zaplecze (bazę) warsztatowo-garażowo-magazynową Spółdzielni niezbędną dla potrzeb prawidłowego funkcjonowania i utrzymania spółdzielczych terenów i budynków mieszkalnych wchodzi w skład zasobów mieszkaniowych. Tym samym wartość otrzymanego przez Spółdzielnię nieodpłatnie na własność w drodze zasiedzenia gruntu, na którym stoi barak gospodarczy w części stanowiącej zaplecze warsztatowo-garażowo-magazynowe stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Korzysta ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Natomiast wartość otrzymanego nieodpłatnie na własność gruntu odpowiadającego proporcji w jakiej nieruchomość jest używana przez osoby fizyczne i prawne na podstawie umów zawartych ze Spółdzielnią nie stanowi przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Należy bowiem stwierdzić, iż w opisie stanu faktycznego zawartym we wniosku Spółdzielnia nie wskazała aby ww. nieruchomość w części wynajmowanej osobom fizycznym i prawnym służyła celom mieszkaniowym bądź podporządkowana była tym celom.

Reasumując, stanowisko Spółdzielni w zakresie uznania za przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi wartości otrzymanego przez Spółdzielnię nieodpłatnie na własność w drodze zasiedzenia gruntu:

* w części dotyczącej powierzchni nieruchomości stanowiącej zaplecze warsztatowo-garażowo-magazynowe - jest prawidłowe,

* w części dotyczącej powierzchni nieruchomości jaka jest dzierżawiona i wynajmowana osobom fizycznym i prawnym - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl