IBPBI/2/423-882/09/AM - Wskazanie metody określenia kursów walut w celu ustalenia różnic kursowych w sytuacji zaciągnięcia przez spółkę kredytu w walucie obcej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-882/09/AM Wskazanie metody określenia kursów walut w celu ustalenia różnic kursowych w sytuacji zaciągnięcia przez spółkę kredytu w walucie obcej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia prawidłowych kursów walut celem ustalenia różnic kursowych na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia prawidłowych kursów walut celem ustalenia różnic kursowych na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zaciągnęła kredyty w walucie obcej (Euro). Zarówno spłata kredytu, jaki i jego udzielenie odbywają się z wykorzystaniem rachunku walutowego Spółki. Rachunek ten wykorzystywany jest również w ramach bieżącej działalności Spółki, dlatego na rachunek walutowy wpływają środki pochodzące od kontrahentów z tytułu zapłaty należności wyrażonych w walutach obcych, jak również przy pomocy rachunku walutowego Spółka spłaca jej bieżące zobowiązania.

Dla potrzeb bilansowych, zgodnie z posiadaną polityką rachunkowości, operacje związane z otrzymaniem kredytu Spółka wycenia wg następujących kursów:

*

kursu sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta - dla czynności otrzymania kredytu;

*

kursu kupna banku, z którego usług Spółka korzysta - w przypadku spłaty kredytu.

Wskazane powyżej zasady wyceny nie były przedmiotem zastrzeżeń w trakcie badania sprawozdania finansowego Spółki.

W ramach ww. transakcji związanej z otrzymaniem kredytu oraz jego spłatą nie dochodzi do przewalutowania środków pieniężnych oraz ich odsprzedaży na rzecz banku.

Spółka ustala różnice kursowe wg metody podatkowej uregulowanej w art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "U.p.d.o.p."), są to odpowiednio następujące kursy:

*

otrzymanie kredytu - kurs sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta,

*

spłaty kredytu - kurs kupna banku, z którego usług Spółka korzysta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przyjęte przez Spółkę dla celów podatkowych, na podstawie art. 15a U.p.d.o.p., kursy walut dla ustalenia różnic kursowych są prawidłowe, tzn. czy w przypadku zaciągnięcia kredytu przez Spółkę prawidłowe jest przyjęcie następujących kursów:

*

otrzymanie kredytu - kurs sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta,

*

spłaty kredytu - kurs kupna banku, z którego usług Spółka korzysta.

Zdaniem Spółki, przedstawione w stanie faktycznym oraz w pytaniu kursy walut dla celów ustalenia różnic kursowych na podstawie art. 15a U.p.d.o.p. są prawidłowe, tzn. należy przyjąć następujące kursy:

*

otrzymanie kredytu - kurs sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta,

*

spłaty kredytu - kurs kupna banku, z którego usług Spółka korzysta.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 4 i 5 U.p.d.o.p. (winno być art. 15a ust. 2 pkt 5), dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

*

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Jak wynika natomiast z art. 15a ust. 3 pkt 4 i 5 U.p.d.o.p. (winno być art. 15a ust. 3 pkt 5) ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

*

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Organy podatkowe przyjmują, że "kurs faktycznie zastosowany" to kurs, który należy zastosować w celu dokonania faktycznej wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w art. 15a ust. 2 i 3 U.p.d.o.p. (m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 lipca 2008 r. Nr IP-Pb3-423-511/08-4/AG). "Kurs faktycznie zastosowany" nie jest zatem kursem faktycznie zrealizowanym, dlatego nie należy go wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z zakupem lub sprzedażą walut.

W przedmiotowej kwestii organy podatkowe prezentują następujące poglądy:

*

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 27 września 2007 r., Nr 1401/BP-I/4210-57/07/KS uznał, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia "kurs faktycznie zastosowany". Literalna interpretacja tegoż przepisu pozwala stwierdzić, że kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej).

*

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w interpretacji z dnia 12 grudnia 2007 r., Nr PD-I/4270-0035/07/AB wskazał, iż kursem faktycznie zastosowanym w rozumieniu ww. przepisów w zakresie ustalania podatkowych różnic kursowych, jest kurs, po jakim dokonuje się wyceny waluty w dniu, w którym transakcja walutowa nastąpiła. Wyceny takiej dokonuje się w księgach rachunkowych wg kursu wynikającego z zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i w polityce rachunkowości przyjętej przez danego podatnika.

*

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach w interpretacji z dnia 14 maja 2007 r., Nr US.III-415/5/19/07 wskazał, iż zwrot prawny "faktycznie zastosowany kurs waluty", to kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w ust. 2 i 3 art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta podatnik, kurs kantorowy w przypadku nabycia lub sprzedaży walut w kantorze).

*

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji z dnia 6 września 2007 r., Nr 1471/DPR2/423-107/07/AB/2 stwierdził: Pojęcia "faktycznie zastosowany kurs waluty" nie należy wiązać tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Faktycznie zastosowany kurs walut to kurs użyty do ustalenia określonej wartości, taki po którym dokonuje się faktycznej wyceny, niezależnie od kasowego wymiaru operacji walutowych.

Mając na względzie powyższe interpretacje należy stwierdzić, że istotę różnic kursowych można określić mianem mechanizmu służącego dostosowaniu rozliczeń podatkowych do wysokości rzeczywistych przysporzeń majątkowych podatnika (por. Urząd Skarbowy w Suwałkach w interpretacji z dnia 14 maja 2007 r., Nr US.III-415/5/19/07).

W konsekwencji należy przyjąć stanowisko, iż "kurs faktycznie zastosowany" to kurs, który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień. W przypadku Spółki, kursem wyceny jest:

*

kurs sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta - dla czynności otrzymania kredytu;

*

kurs kupna banku, z którego usług Spółka korzysta - w przypadku spłaty kredytu;

W momencie otrzymania kredytu faktycznie zastosowany kurs waluty jest kursem z dnia wypłaty kwot kredytu, po jakim bank określonego dnia dokonywał sprzedaży waluty (kurs sprzedaży), natomiast w przypadku zwrotu kredytu faktycznie zastosowany kurs waluty jest kursem z dnia faktycznej spłaty zobowiązania, po jakim bank dokonywał skupu waluty (kurs kupna).

Prawidłowość stanowiska Spółki potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 25 lutego 2009 r. Nr ILPB3/423-799/08-2/HS.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1.

art. 15a, albo

2.

przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Stosownie do art. 15a ust. 1 ustawy o p.d.o.p., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy o p.d.o.p., dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast na podstawie art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o p.d.o.p., ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Na mocy art. 15a ust. 4 ustawy o p.d.o.p., jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty. W świetle wykładni językowej, faktycznie zastosowany kurs waluty nie jest tylko kursem zrealizowanym, dlatego nie należy go wiązać wyłącznie z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Kurs faktycznie zastosowany to taki, po jakim dokonuje się wyceny w danym dniu transakcji walutowej (przeliczenia waluty obcej). Przy operacjach bankowych, w celu ustalenia różnic kursowych, dokonuje się przeliczenia waluty obcej po kursie bankowym, a więc kursie faktycznie zastosowanym. Zatem do wyceny wartości wpływu (wypływu) waluty obcej na rachunek walutowy (z rachunku walutowego) w banku należy przyjmować kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany. Dopiero, jeżeli przy obliczeniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, które nie ustalają kursów waluty stosowanego do przeliczenia złotego, uzasadnione jest przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

W odniesieniu do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż:

*

w momencie otrzymania kredytu faktycznie zastosowany kurs waluty to kurs z dnia wypłaty kredytu po jakim bank dokonywał skupu waluty (kurs kupna), natomiast

*

w momencie zwrotu kredytu faktycznie zastosowany kurs waluty to kurs z dnia faktycznej spłaty zobowiązania po jakim bank dokonywał sprzedaży waluty (kurs sprzedaży).

Zatem stanowisko Spółki należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji organów podatkowych należy wskazać, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl