IBPBI/2/423-845/11/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-845/11/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 lipca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z przejęciem sekcji piłki nożnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z przejęciem sekcji piłki nożnej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 lipca 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-845/11/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 26 lipca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie sportowe uzyskało licencję na grę w Ekstraklasie, która jest spółką akcyjną. Licencja będzie ważna po przekazaniu jej na rzecz sportowej spółki akcyjnej, będącej klubem sportowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn. Dz. U. Nr 127, poz. 857 z późn. zm.) - bo tylko taka może uczestniczyć w rozgrywkach ligi zawodowej w piłce nożnej.

Stąd konieczność utworzenia spółki (Wnioskodawca), której akcjonariuszami zostali:

* Stowarzyszenie - 74%

* Spółka M - 25%

* GMINA - 1%

Towarzystwo Sportowe nadal będzie działać jako większościowy właściciel spółki, może również prowadzić działalność innych sekcji sportowych (siatkówki, koszykówki itp.) Nowo utworzonej spółce będzie również dzierżawić znaki firmowe, nazwę, logo, herb.

Występująca z niniejszym wnioskiem Spółka musi jednakże zgodnie z przepisami wewnętrznymi Związku, który jest polskim związkiem sportowym w rozumieniu przepisów wskazanej wyżej ustawy o sporcie, przejąć od Stowarzyszenia (czyli klubu, który uzyskał awans sportowy do ekstraklasy, ale nie może w niej występować, ponieważ nie jest spółką akcyjną), sekcję piłki nożnej.

Związek zgodnie z ustawą o sporcie, posiada wyłączne prawo do organizacji współzawodnictwa sportowego w tej dziedzinie sportu, nie ma zatem innej możliwości, jak tylko spełnić wymagania Związek. Pod pojęciem przejęcia sekcji piłki nożnej przepisy wewnętrzne Związek rozumieją przejęcie wszelkich praw i obowiązków zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych związanych z prowadzeniem tej sekcji (§ 19 uchwały Zarządu Związek nr V/37 z dnia 29 września 2000 r. o członkostwie). Strony tj. Stowarzyszenie i Spółka uzgodniły, że umowa w tym przedmiocie nie będzie zawierała żadnych spłat i dopłat.

Z aktywów majątkowych uwidocznionych w bilansie Stowarzyszenia z sekcją piłki nożnej powiązane są tylko wartości niematerialne i prawne w postaci praw do niektórych zawodników wynikających z transferów. Wartości te są umarzane w ciągu okresu na jaki opiewa transfer. Środki pieniężne i należności są dokładnie rozpoznawane pod kątem bezpośredniego związku z sekcją piłki nożnej Z zobowiązań majątkowych występują zobowiązania handlowe oraz z tyt. wynagrodzeń, podatków i ZUS. Uwzględniając szeroko rozpowszechniony wśród prawników pogląd, iż tzw. karty zawodnicze nie posiadają zdolności aportowej, ze względu na brak możliwości wiarygodnej wyceny rynkowej, która w dodatku musiałaby się zmieniać po każdym meczu, strony uzgodniły, iż przekazanie części majątkowej nastąpi wg wartości bilansowej na dzień przekazania.

Wartość aktywów będzie równa wartości pasywów, co oznacza zerową wartość bilansową. Część niemajątkową stanowi przede wszystkim licencja na udział w rozgrywkach ekstraklasy. Licencja upoważniająca do rozgrywek sama w sobie nie posiada żadnej wartości rynkowej, może z niej korzystać tylko i wyłącznie spółka akcyjna, a potencjalne korzyści będą zależeć w przyszłości od wypracowania ich przez spółkę. Znaki towarowe nie podlegają przekazaniu (umowa dzierżawy). Nie ma innych przekazywanych składników majątkowych.

W uzupełnieniu wniosku (data wpływu do tut. BKIP 26 lipca 2011 r.) Wnioskodawca doprecyzował przedstawiony we wniosku stan faktyczny, wskazując, iż:

* w związku z zawartą umową i przejęciem sekcji piłki nożnej nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego, ani żadnego innego składnika kapitału własnego Spółki,

* wartość środków pieniężnych i należności oraz wartość rynkowa pozostałych aktywów (ustalona na moment przejęcia sekcji przez Wnioskodawcę), odpowiada wartości przyjętych zobowiązań majątkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przejęcie przez Wnioskodawcę sekcji piłki nożnej, w szczególności w wymaganym przez przepisy Związek zakresie tj. poprzez przejecie wszystkich praw i obowiązków, w tym majątkowych i niemajątkowych, związanych z prowadzeniem sekcji pliki nożnej, może być uznane za przysporzenie (dochód) po jego stronie w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p. i czy w związku z tym powstanie po jego stronie obowiązek podatkowy w zakresie tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, poza innymi kwestiami dotyczącymi charakteru prawnego zawartej umowy, rodzi się pytanie o skutki podatkowe dokonanej przez strony czynności prawnej.

Analizując powyższy problem zważyć trzeba, co następuje:

Umowa o przekazanie sekcji jest umową nienazwaną. W powszechnie obowiązujących przepisach prawa nie znajduje się jakakolwiek definicja zarówno czynności przekazania sekcji jak i samej sekcji sportowej. Ponadto należy wskazać, że w przepisach wewnętrznych Związek (a także innych polskich związków sportowych) nie operuje się pojęciem zbywania (sprzedaży, darowizny itp.) sekcji sportowej. Z analizy przepisów z zakresu wewnątrzzwiązkowych regulacji sportowych wynika jednoznacznie, że niedopuszczalne jest nabywanie sekcji (licencji), miejsca w lidze i tym podobnych "aktywów", co prowadzi do wniosku, ze sekcja w rozumieniu przepisów prawa sportowego nie może być przedmiotem obrotu. Warto także zaznaczyć, że w przypadku przejęcia sekcji nie można mówić o kilku czynnościach takich jak cesja wierzytelności czy przejęcie długu. Mamy tu do czynienia raczej ze swego rodzaju sukcesją generalną, jednorazowym przejęciem wszystkich praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych. Tego rodzaju skutki prawne czynności dotyczącej przejęcia sekcji, wskazane w przepisach wewnętrznych polskich związków sportowych, są najprawdopodobniej pozostałością obowiązującego wcześniej modelu, wprowadzonego obowiązującymi do dnia 16 października 2010 r. przepisami uchylonej ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Zgodnie z brzmieniem art. 36a tej ustawy, Sportowa spółka akcyjna przystępująca do ligi zawodowej w miejsce sekcji stowarzyszenia kultury fizycznej przejmuje z dniem zgłoszenia do ligi zawodowej ogół praw i obowiązków majątkowych oraz niemajątkowych tej sekcji.

Niezależnie od powyższego, analizując dokonaną transakcję od strony jej skutków podatkowych stwierdzić należy, że:

1.

sekcja klubu sportowego nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zaś przekazanie sekcji nie jest sprzedażą w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 22 tej ustawy,

2.

przekazanie sekcji nie jest odpłatną dostawą towarów lub odpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu przepisów art. 5.

Wobec powyższego w sprawie mamy doczynienia z wstąpieniem w prawa i obowiązki innego podmiotu, nie następuje zaś przekazanie jakichkolwiek zdefiniowanych wartości majątkowych. Powyższe rodzi taki skutek, że z dniem zawarcia umowy Wnioskodawca zobowiązany jest do kontynuacji działalności sekcji i ponoszenia kosztów jest funkcjonowania przez cały sezon rozgrywkowy, zaś ewentualne przychody związane z działalnością sekcji wystąpią w przyszłości - będą efektem działań Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, na dzień zawarcia umowy nie występuje dochód, który byłby efektem wyłącznie faktu zawarcia umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), w swej konstrukcji nie zawiera definicji przychodów, a jedynie otwarty katalog przychodów podatkowych. Jednocześnie enumeratywnie wylicza kategorie przysporzeń, które nie stanowią przychodów podatkowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.d.o.p., przychodem jest również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa osoby prawnej. Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem lub środkami pieniężnymi.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w celu uczestniczenia w rozgrywkach ligowych Wnioskodawca, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Związku, musi przejąć od Stowarzyszenia (czyli klubu, który uzyskał awans sportowy do ekstraklasy, ale nie może w niej występować, ponieważ nie jest spółką akcyjną), sekcję piłki nożnej. W związku z zawartą umową i przejęciem sekcji piłki nożnej nie doszło do podwyższenia kapitału zakładowego, ani żadnego innego składnika kapitału własnego Spółki, a wartość środków pieniężnych i należności oraz wartość rynkowa pozostałych aktywów (ustalona na moment przejęcia sekcji przez Wnioskodawcę), odpowiada wartości przyjętych zobowiązań majątkowych.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym przejęcie przez Wnioskodawcę sekcji piłki nożnej na mocy wskazanej umowy na moment jej zawarcia nie będzie skutkowało dla niego powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych ponieważ, przejęcie to nie stanowi dla Wnioskodawcy przysporzenia. Wraz z przejętymi składnikami majątkowymi Wnioskodawca przejmie bowiem również zobowiązania o tej samej wartości.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Skoro jak wskazano powyżej, w związku z przejęciem przez Spółkę sekcji piłki nożnej nie doszło do powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu, tym samym w związku z zawarciem umowy przejęcia nie powstał dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl