IBPBI/2/423-831/09/BG - Wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz funkcjonowania związków zawodowych jako koszt uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-831/09/BG Wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz funkcjonowania związków zawodowych jako koszt uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów następujących wydatków:

* koszty zużycia materiałów biurowych i komputerowych oraz prenumeraty gazet, (pkt 2 poz. 54 Wniosku)

* koszty rozmów telefonicznych (telefon stacjonarny oraz telefon komórkowy do wysokości rozmów określonych w umowie), (pkt 3 poz. 54 Wniosku)

* koszty podróży służbowych z tytułu delegacji na szkolenia związkowe w tym między innymi - koszty materiałów szkoleniowych, koszty pobytu czyli noclegu oraz zwrotu kosztów podróży - na zasadach określonych dla podróży służbowych pracowników. na szkolenia pracownicy jeżdżą zawsze swoimi prywatnymi samochodami, (pkt 4 poz. 54 Wniosku)

* koszty biletu miesięcznego, które pokrywa pracodawca, (pkt 5 poz. 54 Wniosku)

* koszty środków transportu w celu zapewnienia dojazdu przewodniczącego związku do innych jednostek organizacyjnych Spółki w celu spotkań z innymi związkowcami (pkt 6 poz. 54 Wniosku)

* kosztów organizacji spotkań Zarządu Spółki z delegatami będącymi członkami tychże związków (napoje, kawa, ciastka) (pkt 7 poz. 54 Wniosku),

- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki wymienione powyżej ponoszone przez Spółkę na rzecz funkcjonowania związków zawodowych stanowią koszt uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki w szczególności jest zakup, wytwarzanie, przetwarzanie i dystrybucja energii cieplnej, eksploatacja urządzeń ciepłowniczych, rekonstrukcja i modernizacja systemów ciepłowniczych, wydawanie zapewnień dostaw ciepła oraz warunków podłączenia do sieci cieplnej. Na terenie Spółki działają trzy związki zawodowe, które liczą łącznie 148 pracowników.

W celu działalności statutowej związków zawodowych Spółka ponosi następujące koszty:

1.

koszty wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracownika, który został oddelegowany do pełnienia funkcji przewodniczącego do dyrekcji z innej jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa. Świadczenia udzielane pracownikowi to: ekwiwalent za pranie, zużycie odzieży, za okulary, badania profilaktyczne, herbatę, wodę, cukier,

2.

koszty zużycia materiałów biurowych i komputerowych oraz prenumeraty gazet,

3.

koszty rozmów telefonicznych (telefon stacjonarny oraz telefon komórkowy do wysokości rozmów określonych w umowie),

4.

koszty podróży służbowych z tytułu delegacji na szkolenia związkowe w tym między innymi - koszty materiałów szkoleniowych, koszty pobytu czyli noclegu oraz zwrotu kosztów podróży - na zasadach określonych dla podróży służbowych pracowników, na szkolenia pracownicy jeżdżą zawsze swoimi prywatnymi samochodami,

5.

koszty biletu miesięcznego, które pokrywa pracodawca,

6.

koszty środków transportu w celu zapewnienia dojazdu przewodniczącego związku do innych jednostek organizacyjnych Spółki w celu spotkań z innymi związkowcami,

7.

koszty organizacji spotkań Zarządu Spółki z delegatami będącymi członkami tychże związków, w postaci napojów, kawy, ciastek,

8.

nieodpłatne udostępnianie pomieszczenia dla związków zawodowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powyższe wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz funkcjonowania związków zawodowych stanowią koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

(wydatki wymienione w poz. 54 Wniosku w pkt 2, 3, 4, 5, 6, 7)

Zdaniem Spółki: Szczegółowe zasady ustanawiania i funkcjonowania związków zawodowych zostały określone w ustawie z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm., zwanej dalej: ustawa o związkach). Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o związkach, związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Co do zasady prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami (art. 2 ust. 1 ustawy o związkach). Związek zawodowy podlega obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z dniem zarejestrowania związek zawodowy nabywa osobowość prawną. Podstawą funkcjonowania związku jest statut związku. Związek posiada własny majątek a dochód z prowadzonej działalności służy realizacji wyłącznie ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału pomiędzy ich członków. W związku z funkcjonowaniem związków pracodawca zobowiązany jest do ponoszenia kosztów ich funkcjonowania oraz obowiązków przekazywania składek związkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 przedmiotowej ustawy. Wśród katalogu "negatywnych kosztów" brak jest zapisów wyłączających z kosztów wydatków na funkcjonowanie związków zawodowych opłacanych przez pracodawcę. Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o związkach pracodawca, na warunkach określonych w umowie, jest obowiązany udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

Ponadto art. 33(1) ust. 1 przedmiotowej ustawy stanowi, iż pracodawca na pisemny wniosek zakładowej organizacji związkowej i za pisemną zgodą pracownika, jest obowiązany pobierać z wynagrodzenia pracownika składkę związkową w zadeklarowanej przez niego wysokości oraz jest obowiązany niezwłocznie przekazywać kwoty pobranych składek związkowych na rachunek bankowy wskazany przez zakładową organizację związkową. Dodatkowo w umowie można określić dodatkowe świadczenia, które będą finansowane przez pracodawcę na rzecz związków zawodowych. Takim świadczeniami będą m.in. przekazywane materiały biurowe, koszty udziały w szkoleniach, ekwiwalenty za pranie odzieży, okulary, badania profilaktyczne. Spółka uważa, iż kwalifikacja kosztowa poszczególnego wydatku poniesionego przez pracodawcę na funkcjonowanie związków winna być analizowana w pełnej zgodności z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przy uwzględnieniu negatywnego katalogu art. 16 niniejszej ustawy. Ustawodawca nie wprowadza odmiennych zasad kosztowego rozliczenia dla pracowników będących jednocześnie członkami związków zawodowych. Pracownik wykonując obowiązki wynikające z umowy o pracę, jak również obowiązki przypisane członkowi związków zawodowych, łącznie realizuje obowiązki pozostające w związku z zatrudnieniem u pracodawcy. Działalność związkowa jest bowiem prowadzona w ścisłym związku z danym pracodawcą, szczególnie z rodzajem i specyfiką wykonywanej działalności gospodarczej. Działalność ta nie pozostaje w oderwaniu od działalności pracodawcy albowiem pracodawca nie jednokrotnie jest zobowiązany do współdziałania ze związkami zawodowymi w kluczowych dla siebie kwestiach, jak np. rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem będącym członkiem związku. W konsekwencji wydatki określone w zapytaniu, w znacznej mierze powinny zostać zakwalifikowane jako koszt działalności Spółki, gdyż w istocie związane są z działalnością gospodarczą pracodawcy. W związku z powyższym Spółka uważa, iż koszty wynagrodzenia pracownika, który jednocześnie jest członkiem jednego z ww. związków zawodowych bez wątpienia można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, stosownie do zapisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawodawca przewiduje kilka wyjątków określonych przepisami art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o p.d.o.f. oraz art. 16 ust. 1 pkt 30 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o p.d.o.f. Wyjątki te nie dotyczą jednak pracownika zatrudnionego u pracodawcy, który jednocześnie jest członkiem związku zawodowego. W podobnym tonie należy traktować również inne świadczenia, do których udzielenia zobowiązał się pracodawca na podstawie właściwej umowy. Podobnie wartości innych świadczeń, objętych zakresem przedmiotowym art. 12 ust. 1 ustawy o p.d.o.f., wypłacone lub pozostawione do dyspozycji pracownika winny być zakwalifikowane w koszty uzyskania przychodów pracodawcy.

Ponoszone przez pracodawcę koszty badań lekarskich wobec pracownika będącego jednocześnie członkiem związku zawodowego również można zakwalifikować w koszty uzyskania przychodu Spółki. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem podatkowym nie będzie wydatek pracodawcy na finansowanie świadczeń zdrowotnych pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych wynikających z Kodeksu pracy oraz innych ustaw. W przypadku kosztów rozmów telefonicznych również brak jest przeciwwskazań do włączenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Pracownik będący członkiem związku zawodowego, stosowanie do zawartej umowy używa telefonu stacjonarnego lub komórkowego stanowiącego własność pracodawcy do celów służbowych w tym związanych z działalnością związkową. Zatem o ile wydatki na używanie telefonu służbowego dotyczą stricte obowiązków pracowniczych określonych umową o pracę, jak i dotyczą działalności związkowej, również na podstawie i w zakresie określonym odrębną umową wnioskować należy o zasadności zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Wyłączenie z kosztów może być spowodowane wydatkiem pracodawcy czy to na pokrycie rozmów prywatnych pracownika, czy to na pokrycie nadwyżki ponad wartość określoną umową. W podobnym tonie należy odnieść się do kosztów podróży służbowych pracownika będącego jednocześnie członkiem związków zawodowych. Podróż służbowa ma miejsce tylko wtedy, gdy łączy się z wykonywaniem zadania określonego przez pracodawcę. Jeżeli więc celem podróży służbowej jest osiągnięcie przychodów w firmie - wydatki z nią związane są kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ograniczenie w zakresie wysokości wydatków zaliczanych w ciężar kosztów uzyskania przychodów dotyczy jedynie wydatków związanych z używaniem przez pracowników samochodów niebędących własnością pracodawcy, w celu odbycia podróży służbowej. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) ustawy o p.d.o.p. pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przedmiotowe wydatki jedynie do wysokości nieprzekraczającej kwot ustalonych przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a) ww. ustawy.

Zatem wydatki z tytułu używania przez pracowników samochodów na potrzeby pracodawcy, w celu odbycia podróży służbowej, w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu nie są uważane za koszt uzyskania przychodu.

W konsekwencji możliwość uznania za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z używaniem przez pracownika, w tym będącego członkiem związków zawodowych samochodu (niebędącego własnością pracodawcy) w podróży służbowej daje zatem łączne spełnienie dwóch warunków:

a.

kwota do wypłaty pracownikowi obejmuje koszt w wysokości kwoty będącej iloczynem ilości przejechanych kilometrów i obowiązującej stawki za 1 km przebiegu, właściwej dla danego pojazdu, oraz

b.

pracownik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu.

Odmienna sytuacja dotyczy kosztów organizacji spotkań Zarządu Spółki z delegatami będącymi członkami związków zawodowych, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o p.d.o.p. nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Zgodnie z postanowieniami przywołanego przepisu nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnej lub organów stanowiących osób prawnych z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. W konsekwencji wszelkie inne wydatki poza wynagrodzeniami nie będą kosztami uzyskania przychodu.

Wydatki poniesione przez pracodawcę na szkolenia pracownika będącego członkiem związku również mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Z treści art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika, iż wydatki ponoszone na rzecz pracownika z tytułu świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie stanowią kosztu uzyskania przychodów pracodawcy. Zdaniem Spółki oczywistym jest, że poziom wykształcenia i kwalifikacji ma istotny wpływ na przychód pracodawcy. Podobnie stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 13 maja 1998 r., sygn. akt SA/Sz 1354/97.

Odrębnej regulacji wymaga udostępnianie nieruchomości związkom zawodowym. Z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) został uchylony przepis art. 16 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do końca roku 2008 kosztem podatkowym nie uznawano wydatków związanych z nieruchomością w przypadku określonym art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ten ostatni przepis mocą powyższej ustawy został z dniem 1 stycznia 2009 r. uchylony. W związku z tym można wnioskować, iż wydatki pracodawcy poniesione w związku z nieodpłatnym udostępnieniem nieruchomości związkom zawodowym mogą zostać zakwalifikowane w koszty uzyskania przychodów.

Osobnej uwadze poświęcić należy świadczeniom socjalnym ponoszonym przez pracodawcę. Kosztem uzyskania przychodu jest nie tylko wynagrodzenie, lecz również wszelkiego rodzaju świadczenia przysługujące pracownikom na podstawie przepisów Kodeksu pracy, ustaw szczególnych czy zbiorowych układów pracy. Ustawodawca pozwalając na zaliczenie tego typu wydatków w koszty uzyskania przychodów nie uzależnił od charakteru stosunku pracy, w tym od funkcji wykonywanych przez poszczególnego pracownika.

Kosztami uzyskania przychodów będą m.in.

1.

stosowanie środków zapobiegawczych chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą,

2.

posiłków i napojów dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych,

3.

środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej dalej "ustawa o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego-skutkowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania, ustawodawca wyróżnia przy tym koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).

Kosztami uzyskania przychodów będą zatem takie koszty, które spełniają łącznie następujące warunki:

* zostały poniesione przez podatnika,

* pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* ich poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* nie zostały wyłączone z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

Ad 2 i 3

Zgodnie z treścią art. 33 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 79, poz. 854 z późn. zm.) pracodawca obowiązany jest na warunkach określonych w umowie udostępnić zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy.

Związki zawodowe są odrębnym podmiotem niezależnym od pracodawcy. Działalność związku zawodowego finansowana jest m.in. ze składek członkowskich.

Ponadto przepisy ustawy o związkach zawodowych nie stanowią o obowiązku ponoszenia przez pracodawcę kosztów z tytułu zużycia materiałów biurowych i sprzętu komputerowego oraz prenumeraty gazet, kosztów rozmów telefonicznych (telefon stacjonarny oraz telefon komórkowy do wysokości rozmów określonych w umowie). Jak wskazano we wniosku koszty te są ponoszone na rzecz funkcjonowania związków zawodowych a więc nie służą działalności Spółki. Oznacza to iż nie spełniają przesłanki określonej w art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Stanowisko w tym zakresie jest nieprawidłowe

Ad 4, 5,6

Pracodawca nie ma ustawowego obowiązku ponoszenia kosztów związanych z wyjazdami służbowymi działaczy związków zawodowych na szkolenia związkowe w tym pokrywanie kosztów materiałów szkoleniowych, kosztu pobytu (noclegu) oraz zwrotu kosztów podróży, kosztów biletów, środków transportu. Ww. ustawa o związkach zawodowych stanowi jedynie o obowiązku ponoszenia kosztów zatrudnienia tych osób w okresie pełnienia przez nie funkcji związkowych.

Zgodnie z jej art. 34(1) ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:

1.

z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej - na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2,

2.

od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - na podstawie art. 31 ust. 3,

odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji - w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Zwrotu kosztów wyjazdów działaczy związkowych i wypłacanych im diet nie można również uznać za wypłatę należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, do czego zobowiązuje pracodawcę art. 775 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Zgodnie bowiem z powołanym przepisem, należności te przysługują pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Podróż służbowa wiąże się zatem z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, a nie związkowych.

Wobec powyższego, ponoszenie przedmiotowych wydatków nie jest związane z prowadzeniem przez Spółkę działalności gospodarczej i zatrudnianiem pracowników.

W takiej sytuacji, ich kwalifikacja prawna zależy od kwestii istnienia związku przyczynowego pomiędzy ich ponoszeniem a przychodami Spółki. Analizując to zagadnienie, należy podkreślić, że zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Stanowi on zatem odrębny od pracodawcy podmiot, mający określony status prawny, strukturę, sposób finansowania oraz cele działania. Wyjazdy działaczy związkowych są elementem funkcjonowania związku zawodowego i realizacji jego zadań statutowych. Trudno znaleźć racjonalne uzasadnienie, w jaki sposób finansowanie tej sfery działalności organizacji związkowej miałoby wpływać na przychody Spółki bądź służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu ich źródła. Podróże członków organizacji związkowej nie służą bowiem uzyskiwaniu przychodu przez Spółkę bądź zabezpieczeniu źródła tego przychodu, ale celom związków zawodowych.

Podsumowując, w przedstawionym stanie faktycznym, ponoszenie wydatków w postaci kosztów związanych z wyjazdami służbowymi działaczy związków zawodowych na szkolenia związkowe w tym pokrywanie kosztów materiałów szkoleniowych, kosztu pobytu (noclegu) oraz zwrotu kosztów podróży, kosztów biletów środków transportu nie mają na celu osiągania przychodów, ani zachowania albo zabezpieczenia źródła ich uzyskiwania. W szczególności, nie stanowią realizacji obowiązków ustawowych, ciążących na Spółce. A zatem, przedmiotowe wydatki nie spełniają przesłanek uznania je za koszty uzyskania przychodów, określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Ad 7

Uzasadniając swoje stanowisko w zakresie wydatków ujętych w pkt 7 stanu faktycznego Spółka wskazała, iż wydatki te na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o p.d.o.p. nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Odnosząc się do treści tego przepisu należy stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym przepis ten nie znajduje zastosowania. Wydatki poniesione przez Spółkę na zorganizowanie spotkania Zarządu Spółki z pracownikami, w tym także członkami organizacji związkowych, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu służą bowiem poprawie atmosfery w pracy i zintegrowaniu pracowników z pracodawcą a w efekcie zmierzają do uzyskania dobrych wyników ekonomicznych.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. mogą zatem zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki w tym zakresie jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się iż w zakresie wydatków ujętych we wniosku w pkt 1, 8 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl