IBPBI/2/423-749/09/MS - Ustalenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej nagrody rocznej tzw. „czternastej pensji”.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-749/09/MS Ustalenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej nagrody rocznej tzw. „czternastej pensji”.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura w dniu 29 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej nagrody rocznej tzw. "czternastej pensji" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej nagrody rocznej tzw. "czternastej pensji".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na podstawie przepisów płacowych Spółka jest zobowiązana do wypłaty za każdy rok dodatkowej nagrody rocznej (tzw. "czternastej pensji").

Przepisy płacowe Spółki regulują zasady ustalania wysokości czternastej pensji. Co do zasady, czternastą pensję w pełnej wysokości przyznaje się za rzetelne wykonywanie obowiązków pracowniczych w okresie całego roku, za który jest przyznawana nagroda, przepisy płacowe regulują również zasady przeliczania nagrody rocznej proporcjonalnie do okresu przepracowanego.

Zgodnie z regulacjami płacowymi czternasta pensja jest wypłacana do 31 stycznia roku następującego po roku, za który jest przyznawana. W kartotece płacowej pracownika czternasta pensja jest ujmowana w miesiącu grudniu.

Spółka ujmuje listę płac z czternastą pensją do miesiąca grudnia dla celów rachunkowych (nie poprzez rezerwę czy bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej nagrody rocznej (tzw. "czternastej pensji" czyli nagrody za cały rok kalendarzowy) do kosztów miesiąca grudnia roku kalendarzowego, za który przysługuje nagroda, pod warunkiem, że będzie ona wypłacona lub pozostawiona do dyspozycji w terminach wynikających z regulacji płacowych.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej "ustawa o p.d.o.p.") należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14. poz. 176 z późn. zm.) oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, ze zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Zdaniem Spółki wypłaty z tytułu czternastej pensji są przychodami ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej "ustawa o p.d.o.f."). Konsekwentnie w stosunku do 14 pensji zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 4g ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z dyspozycją tego przepisu należności z tytułu 14 pensji powinny być kosztem uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne pod warunkiem pozostawienia ich do dyspozycji (lub wypłaty) w terminie wynikającym z przepisów prawa, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Zdaniem Spółki, w związku z faktem, iż należności te są nagrodami rocznymi przyznawanymi za cały rok kalendarzowy, który jest jednocześnie rokiem podatkowym Spółki, to należy uznać, że 14-pensje są należne za ostatni miesiąc roku podatkowego, za który przysługują (tekst jedn. za miesiąc grudzień). Potwierdza to również fakt, że czternasta pensja trafia do kartoteki pracownika do miesiąca grudnia.

Konsekwentnie, zdaniem Spółki 14 pensje za dany rok podatkowy, płatne do 31 stycznia roku następnego, powinny być zaliczone do kosztów podatkowych w miesiącu grudniu tego roku kalendarzowego, za który są wypłacane, pod warunkiem, że będą wypłacone lub pozostawione do dyspozycji zgodnie z regulacjami płacowymi do 31 stycznia. Przykładowo 14 pensje - nagrody za 2009 rok i płatne do 31 stycznia 2010 r. powinny być kosztem podatkowym w miesiącu grudniu 2009 r., pod warunkiem, że będą wypłacone lub pozostawione do dyspozycji do 31 stycznia 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Nadmienić jednak należy, iż będący przedmiotem wniosku przepis art. 15 ust. 4g ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, został wprowadzony postanowieniami art. 2 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) i stosownie do art. 15 tej ustawy zmieniającej wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. Oznacza to, iż może mieć zastosowanie do czternastej pensji należnej dopiero za 2009 rok.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl