IBPBI/2/423-721/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-721/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje wnieść aportem w zamian za udziały do innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wnoszona aportem zorganizowana część przedsiębiorstwa spełnia warunki określone w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zakład funkcjonujący w ramach Wnioskodawcy. Do tego zakładu przypisane są również zobowiązania związane z jego działalnością. W skład wnoszonej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzić będą również środki trwałe, które u Wnioskodawcy podlegały i nadal podlegają amortyzacji. Planowany termin wniesienia aportu to pierwszy dzień roboczy jakiegoś miesiąca. Wartość poszczególnych środków trwałych wnoszonych aportem przekracza 3,5 tys. zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nowy podmiot do którego wniesiona zostanie aportem zorganizowana część przedsiębiorstwa będzie mógł rozpocząć amortyzację środków trwałych amortyzowanych wcześniej przez Wnioskodawcę w miesiącu otrzymania aportu czy też dopiero w miesiącu następnym.

Zdaniem Spółki z uwagi na brzmienie art. 16h ust. 3 oraz 16g ust. 9 i 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka która otrzyma aporty w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinna kontynuować amortyzację z uwzględnieniem dotychczasowym umorzeń oraz przy zastosowaniu tej samej metody amortyzacji co Spółka wnosząca aport. Sformułowanie kontynuacja amortyzacji oznacza, iż Spółka powinna naliczyć amortyzację za miesiąc, w którym otrzymała aport, a nie dopiero za miesiąc następny jakby wynikało z art. 16k ust. 8.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; określanej dalej skrótem "u.p.d.o.p."), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a -16m, z uwzględnieniem art. 16.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka wniesie aportem do innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą również środki trwałe podlegające amortyzacji. W związku z powyższym w celu określenia wartości początkowej wniesionych środków trwałych w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie art. 16g ust. 9 w związku z ust. 10a u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 u.p.d.o.p., w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Jak stanowi art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p. przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (...).

Stosownie do art. 16g ust. 18 u.p.d.o.p., powołany powyżej przepis ust. 9 ma zastosowanie, jeżeli z odrębnych przepisów wynika, że podmiot powstały z przekształcenia, podziału albo połączenia lub podmiot istniejący, do którego przeniesiono w wyniku wydzielenia część majątku podmiotu dzielonego, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Zgodnie z art. 16h ust. 3 u.p.d.o.p. podmioty o których mowa w art. 16g ust. 9 tej ustawy, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy nie oznacza to jednak, iż nowy podmiot ma prawo do amortyzacji otrzymanych środków trwałych jak Wnioskodawca.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa szczególnego momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla środków trwałych wniesionych aportem do spółki.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast w myśl art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p. wprowadzenia środka trwałego do ewidencji należy dokonać najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania.

Termin rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w wyniku aportu zależy od daty przyjęcia środków trwałych do używania. A zatem wniesione aportem środki trwałe przyjęte do używania i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegają amortyzacji począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki trwałe wprowadzono do ewidencji.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl