IBPBI/2/423-674/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-674/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia przychodu z tytułu zwrotu towarów lub obniżenia ceny (rabatów) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia przychodu z tytułu zwrotu towarów lub obniżenia ceny (rabatów).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka Akcyjna) planuje wnieść aportem w zamian za udziały do innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wnoszona aportem zorganizowana część przedsiębiorstwa spełnia warunki określone w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zakład funkcjonujący w ramach Wnioskodawcy. Do tego zakładu przypisane są również zobowiązania związane z jego działalnością. Po wniesieniu aportu wystąpi konieczność wystawienia faktur korygujących dotyczących okresu z przed aportu.

Przyczyną korekty faktur może być:

1.

Zwrot towaru

2.

Obniżenie ceny (rabaty).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Która Spółka ma prawo obniżyć przychód należny w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych oraz podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji podatek VAT należny w przypadku konieczności wystawienia faktur korygujących dotyczących transakcji z przed wniesienia aportu:

1.

W przypadku zwrotu towarów

2.

W przypadku udzielenia rabatów.

(pytanie wskazane we wniosku jako 1)

Czy faktury korekty będzie mogła wystawić i w konsekwencji obniżyć przychód należny oraz podatek VAT należny Spółka do której wniesiono aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa, z której działalnością związane są wymienione powyżej zwroty i rabaty czy też korekt będzie musiał dokonać Wnioskodawca.

(pytanie wskazane we wniosku jako 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno w przypadku zwrotu towarów za okres z przed wniesienia aportu jak i w przypadku udzielenia rabatów dotyczących dostaw zrealizowanych przed wniesieniem aportu wyłączne prawo do wystawienia faktur korygujących będzie mieć jedynie Wnioskodawca.

Powyższe wynika z faktu, iż zgodnie z Ordynacją podatkową spółka, do której wniesiono aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie następcą prawnym Wnioskodawcy, w związku z czym nie będzie miała prawa do zmniejszenia przychodu związanego ze sprzedażą, która nie stanowiła u niej przychodów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i ust. 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z powyższej definicji przychodów wynika, że w momencie sprzedaży towaru u sprzedającego powstaje z tego tytułu przychód należny. Podatnik ma obowiązek wykazać ten przychód i odprowadzić zaliczkę na podatek również w sytuacji, gdy kontrahent nie zapłaci należności, bowiem przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. W momencie zwrotu towaru lub obniżenia ceny (rabatów) i udokumentowania tego faktu fakturą korygującą lub notą korygującą, następują określone konsekwencje w podatku dochodowym. Przychód w wysokości wartości zwróconego towaru przestaje być należny. Sprzedawca może zmniejszyć swoje przychody o wartość zwróconych mu towarów lub dokonanych rabatów; zwrot powinien być uwzględniony po stronie przychodów poprzez ich zmniejszenie w roku, w którym miał miejsce zwrot towarów uwzględniony w fakturze lub nocie korygującej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca (Spółka Akcyjna) planuje wniesienie aportem w zamian za udziały do innej spółki kapitałowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Po wniesieniu aportu wystąpi konieczność wystawienia faktur korygujących dotyczących okresu z przed aportu. Przyczyną korekty faktur może być zwrot towaru lub obniżenie ceny (rabaty). Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy do wystawienia przedmiotowych faktur korygujących, a w konsekwencji obniżenia przychodu ma prawo spółka, do której wniesiono aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czy też Wnioskodawca jako wnoszący aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W zakresie obowiązku wystawienia faktur korygujących została wydana interpretacja indywidualna z dnia 9 lipca 2009 r. znak: IBPP2/443-398/09/BW. Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie ustalenia, która spółka powinna obniżyć przychód z tytułu zwrotu towarów lub obniżenia ceny (rabatów).

Wnioskodawca stwierdził, iż zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej spółka, do której wniesiono aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie jego następcą prawnym. Tym samym spółka ta nie będzie miała prawa do pomniejszania przychodu w związku ze zwrotem towarów lub obniżeniem ceny.

Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do innej spółki prawa handlowego nie powoduje sukcesji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W tej sprawie nie ustał byt prawny Spółki Wnioskodawcy, nie nastąpił również podział tej Spółki. Skutkiem tego jest, że nadal mamy do czynienia z podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, który ma prawa i obowiązki podatkowe z wygenerowanych przez siebie zdarzeń gospodarczych.

A zatem, to Wnioskodawca będzie miał prawo, a nie Spółka do której wniesiono aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa, do obniżenia przychodu z tytułu zwrotu towarów lub udzielenia rabatów.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl