IBPBI/2/423-66/10/BG - Zasady ustalenia wartości początkowej inwestycji w postaci linii technologicznej w przypadku zakupu oleju niezbędnego do jej rozruchu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-66/10/BG Zasady ustalenia wartości początkowej inwestycji w postaci linii technologicznej w przypadku zakupu oleju niezbędnego do jej rozruchu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy:

*

wartość inwestycji winna zostać obniżona o kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży olejów wyprodukowanych w wyniku rozruchu mającego na celu dokonanie testów działania linii technologicznej, (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

*

wartość oleju powstałego w wyniku testowania linii technologicznej, który został przyjęty na magazyn i nie został sprzedany, ani też zużyty na potrzeby własne Spółki do dnia przyjęcia środka trwałego do ewidencji powinna pomniejszyć wartość początkową tego środka trwałego, (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 3)

*

wartość oleju, który został wyprodukowany w wyniku rozruchu i został zużyty na potrzeby własne podmiotu w procesie produkcji na obszarze składu podatkowego powinna pomniejszyć wartość początkową środka trwałego, (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 4)

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy:

*

wartość inwestycji winna zostać obniżona o kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży olejów wyprodukowanych w wyniku rozruchu mającego na celu dokonanie testów działania linii technologicznej,

*

wartość oleju powstałego w wyniku testowania linii technologicznej, który został przyjęty na magazyn i nie został sprzedany, ani też zużyty na potrzeby własne Spółki do dnia przyjęcia środka trwałego do ewidencji powinna pomniejszyć wartość początkową tego środka trwałego,

*

wartość oleju, który został wyprodukowany w wyniku rozruchu i został zużyty na potrzeby własne podmiotu w procesie produkcji na obszarze składu podatkowego powinna pomniejszyć wartość początkową środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka posiadała inwestycję - linię technologiczną służącą do przetwarzania i odzysku olejów przepracowanych. Na potrzeby rozruchu związanego z przeprowadzeniem testów poprawności funkcjonowania linii zakupiony został olej przepracowany.

W momencie zakupu wskazanego oleju Spółka nie posiadała jeszcze składu podatkowego, co powodowało, iż w celu rozpoczęcia testowania linii koniecznym było dokonanie przedpłaty na poczet należnego podatku akcyzowego od przewidywanej partii wyprodukowanego oleju. W trakcie testowania i rozruchu linii technologicznej wyprodukowany został olej. Całość wyprodukowanego oleju została przyjęta na magazyn. Z przyjętej partii oleju powstałego z rozruchu część została sprzedana, część pozostaje w zbiornikach, gdyż stanowi stan martwy tych zbiorników, cześć została wykorzystana na własne potrzeby Spółki (testowanie linii) na obszarze składu podatkowego (w trakcie trwania rozruchu linii Spółka rozpoczęła prowadzenie składu podatkowego), natomiast pozostała część oleju pozostaje na stanie magazynu (do dnia zakończenia inwestycji i przyjęcia środka trwałego do używania nie została sprzedana).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy wartość inwestycji winna zostać obniżona o kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży olejów wyprodukowanych w wyniku rozruchu mającego na celu dokonanie testów działania linii technologicznej... (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

Czy wartość oleju powstałego w wyniku testowania linii technologicznej, który został przyjęty na magazyn i nie został sprzedany, ani też zużyty na potrzeby własne Spółki do dnia przyjęcia środka trwałego do ewidencji powinna pomniejszyć wartość początkową tego środka trwałego... (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 3)

Czy wartość oleju, który został wyprodukowany w wyniku rozruchu i został zużyty na potrzeby własne podmiotu w procesie produkcji na obszarze składu podatkowego powinna pomniejszyć wartość początkową środka trwałego... (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 4)

Odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2

Zdaniem Spółki, działając w oparciu o przepisy art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) Spółka uznała, iż nie ma podstaw do skorygowania wartości inwestycji o dokonaną sprzedaż oleju, który powstał w wyniku rozruchu linii technologicznej. W związku z powyższym wartość sprzedaży wymienionych olejów została zaliczona do przychodów podatkowych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wykazana celem opodatkowania wskazanym podatkiem. Do opodatkowania wykazana została kwota przychodu wynikająca z faktury VAT bez obniżenia o koszty bezpośrednio z nim związane, gdyż zdaniem Spółki koszt bezpośredni sprzedanego produktu w tym przypadku nie występuje - sprzedany olej powstał z surowca, który został zakupiony na potrzeby rozruchu linii technologicznej dokonanego w celu przeprowadzenia testów poprawności jej działania, wartość wskazanego surowca została zaliczona do wartości inwestycji i będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów w ramach odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej środka trwałego.

Odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3

Zdaniem Spółki, art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wskazuje, o jakie składniki koryguje się wartość początkową środków trwałych i nie ma tam wymienionych korzyści związanych z skutkami ubocznymi działań dotyczących inwestycji. Kierując się zapisami wskazanego przepisu Spółka nie pomniejszyła wartości inwestycji o kwotę dotyczącą przyjętego do magazynu oleju wytworzonego w wyniku testowania poprawności działania linii technologicznej, który pozostawał w magazynie na dzień przyjęcia środka trwałego. W momencie wydania do zużycia na potrzeby własne lub celem sprzedaży, wartość omawianego oleju nie będzie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 4

Zdaniem Spółki działając w oparciu o przepisy art. 16g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) Spółka uznała, iż nie ma podstaw do skorygowania wartości inwestycji o wartość oleju, który został wytworzony w wyniku testów linii technologicznej i zużyty na potrzeby własne podmiotu na obszarze składu podatkowego. W związku z powyższym Spółka nie pomniejszyła wartości inwestycji o kwotę wskazanego oleju zużytego na potrzeby własne podmiotu. Wartość oleju wydanego do zużycia na potrzeby własne podmiotu na terenie składu podatkowego w procesie dalszych testów linii nie została też zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w bieżącym okresie, ani też nie została zaliczona do wartości inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W przedstawionym stanie faktycznym i własnym stanowisku Spółka nie wskazała wprost w jaki sposób weszła w posiadanie linii technologicznej, niemniej jednak w części D3 poz. 47 wniosku i w swoim stanowisku poz. 56 wniosku, wskazuje iż przedmiotem indywidualnej interpretacji ma być m.in. art. 16g ust. 1 i 3 dotyczący ceny nabycia, dlatego też wydając niniejszą interpretację Organ przyjął, iż Spółka ustala wartość początkową inwestycji- linii technologicznej w cenie nabycia.

Wartość początkowa to ustalona według określonych zasad podstawa naliczania odpisów amortyzacyjnych od danego składnika majątku podatnika. Szczegółowe zasady ustalania wartości początkowej zawarte są w art. 16g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części "ustawa o p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o p.d.o.p. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się m.in.:

*

w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia,

*

w razie częściowo odpłatnego nabycia, cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5a.

Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p.).

Cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 16g ust. 5 ustawy o p.d.o.p.).

Przepisy zawarte w art. 16g ustawy o p.d.o.p. nie przewidują możliwości korygowania wartości początkowej środka trwałego o uzyskane przed dniem przekazania go do używania przychody, uzyskane ze sprzedaży produktów powstałych w wyniku próbnego rozruchu tego środka.

Należy również zauważyć, iż część wartości oleju powstałego w wyniku testowania linii technologicznej, która została wykorzystana na własne potrzeby Spółki lub pozostała na stanie magazynu również nie powoduje zmiany wartości początkowej środka trwałego.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji nie były zagadnienia związane z kwalifikowaniem do wartości początkowej środka trwałego (lub ewentualnie pozostałych kosztów uzyskania przychodów czy też kosztów bezpośrednich sprzedaży produktów) wydatków związanych z zakupem oleju przepracowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się iż w sprawie będącej przedmiotem pytania Nr 1 w zakresie podatku od dochodowego od osób prawnych i pytania Nr 5 w zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl