IBPBI/2/423-627/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-627/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przejęcia na własność nieruchomości likwidowanej Spółki, uprzednio wniesionych aportem w zamian za udziały do tej Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przejęcia na własność nieruchomości likwidowanej Spółki, uprzednio wniesionych aportem w zamian za udziały do tej Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 14 grudnia 2007 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa, objęła w t. sp. z o.o. udziały, w zamian za przekazane aportem nieruchomości w postaci prawa własności i prawa wieczystego użytkowania działek, zlokalizowanych w K. oraz w M. Od wniesienia aportu podatku VAT nie zapłacono jako, iż czynność ta do dnia 30 listopada 2008 r. korzystała ze zwolnienia z VAT na mocy par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie VAT. Obecnie Spółdzielnia posiadająca 100% udziałów w kapitale zakładowym, zamierza zlikwidować Spółkę i przejąć na własność nieruchomości wniesione aportem.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Od jakiej kwoty winna zapłacić Spółdzielnia podatek dochodowy po wycofaniu z TBS majątku wniesionego aportem (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy przed zwrotem aportu - działek, winna zostać dokonana wycena ich aktualnej wartości przez rzeczoznawcę. Przychodem podatkowym dla spółdzielni będzie różnica pomiędzy wartością wynikającą z wyceny a wartością nominalną udziałów objętych w zamian za aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Wskazać należy, iż użyte przez ustawodawcę sformułowanie "wartość majątku" należy odczytywać w kontekście brzmienia art. 12 ust. 5 ww. ustawy, zgodnie z którym, wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż wartość przejętego majątku, pozostałego po likwidacji Spółki wniesionego uprzednio aportem należy ustalać na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Gdy tak określona wartość przejętych składników majątkowych przekroczy wydatki na nabycie udziałów, to stosownie do art. 10 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnica stanowi dochód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej, podlegający opodatkowaniu.

Przy założeniu, że całość wniesionego aportu została przekazana na kapitał zakładowy, stanowisko Spółdzielni należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania 2 dotyczącego podatku od towarów i usług wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl