IBPBI/2/423-624/13/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-624/13/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z dnia 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy planowana transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Zakładu do spółki komandytowo-akcyjnej, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2013 r., wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy planowana transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Zakładu do spółki komandytowo-akcyjnej, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zajmuje się działalnością usługową w branży usług geodezyjnych oraz geoinformatycznych. Spółka jest także użytkownikiem wieczystym nieruchomości oraz właścicielem posadowionego na niej budynku oraz parkingu.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. na mocy uchwały Zarządu wyodrębniono w strukturze przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zakład (dalej "Zakład"). Od 1 stycznia 2013 r. wszelkie sprawy związane z zarządzaniem wyżej wymienionym zakładem zostały powierzone do kompleksowego zarządzania osobie trzeciej. Działalność Zakładu skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu przychodów z majątku Zakładu.

W zakres obowiązków zarządcy Zakładu wchodzi miedzy innymi:

* zarządzanie nieruchomością Wnioskodawcy przeznaczoną do wykorzystania w celach komercyjnych,

* oddawanie lokali znajdujących się w budynku Wnioskodawcy do korzystania osobom trzecim w imieniu Spółki,

* prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji,

* prowadzenie dokumentacji i ewidencji kosztów działalności Zakładu,

* sporządzanie sprawozdań dla celów podatkowych, oraz statystycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami,

* - przechowywanie i zabezpieczanie, a w stosownym czasie archiwizowanie dokumentów związanych ze składnikami mienia Zakładu, a także sporządzanie bądź zlecanie sporządzania takiej dokumentacji odpowiednio do wymogów przewidzianych przepisami prawa,

* prowadzenie niezbędnej dokumentacji technicznej dla obiektów użytkowych,

* reprezentowanie Wnioskodawcy w sprawach dotyczących Zakładu i negocjowanie odpowiednich umów z dostawcami mediów, firmą ochrony, najemcami, windykacją należności,

* reprezentowanie Wnioskodawcy w sprawach dotyczących Zakładu wobec organów administracji publicznej, wszelkich instytucji, osób fizycznych i prawnych,

* utrzymanie czystości nieruchomości, a także instalacji znajdujących się w nieruchomości w należytym stanie technicznym.

Do Zakładu przynależą;

1.

środki trwałe, w tym nieruchomość (nabyta przez Wnioskodawcę 18 kwietnia 2001 r., sprzedaż użytkowania wieczystego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a sprzedaż budynku była zwolniona od tego podatku),

2.

wartości niematerialne i prawne (licencje do programów komputerowych);

3.

wyposażenie biurowe, w tym m.in. komputer wraz z oprogramowaniem, biurko, krzesło, szafka,

4.

należności, w tym należności z tytułu najmu nieruchomości,

5.

prawa i obowiązki z umów dotyczących działalności Zakładu,

6.

środki pieniężne,

7.

zobowiązania funkcjonalnie związane z Zakładem w tym m.in. zobowiązania dot. mediów i innych opłat związanych z nieruchomością.

Zakład osiąga przychody z nieruchomości.

Zakład posiada swój odrębny rachunek bankowy, a jego działalność reguluje Regulamin uchwalony przez Zarząd Spółki. Zakład prowadzi swoją działalność w oparciu o ww., wyodrębnione, przypisane mu składniki majątkowe (tekst jedn.: nieruchomości, wyposażenie biurowe, sprzęt komputerowy itp). Zakład jest także wyodrębniony finansowo. W ramach zakładowego planu kont Spółki wyodrębnione są dla Zakładu konta analityczne, na których księgowane są uzyskiwane przez Zakład przychody oraz ponoszone w związku z jego działalnością koszty. Taki sposób księgowania pozwala na określenie przychodów i kosztów oraz wyodrębnienie składników majątku tj. aktywów i pasywów związanych z działalnością.

Do Zakładu zostały alokowane należności oraz zobowiązania związane z jego działalnością. Zakład został również wyposażony w gotówkę, która umożliwia regulowanie zobowiązań Zakładu.

Jak wynika z powyższego Zakład prowadzi swoją działalność jako przedsiębiorstwo niezależne organizacyjnie oraz finansowo od Spółki (chociaż z prawnego punktu widzenia nadal jest częścią Spółki).

Wnioskodawca dla potrzeb swojej działalności podstawowej tj. usług geodezyjnych i geoinformatycznych korzysta z pomieszczeń budynku wchodzącego w skład Zakładu na zasadzie podnajmu od Zakładu, z tym, że nie jest to dokumentowane umową ani fakturami VAT ponieważ jest to transakcja, wewnątrz przedsiębiorstwa (pomiędzy zakładami). Wnioskodawca oprócz nieruchomości wchodzącej w skład Zakładu posiada jeszcze jedną nieruchomość z tym, że zgodnie z aktualnymi planami nieruchomość ta nie jest przewidziana dla prowadzenia działalności w zakresie wynajmu (wymaga nakładów finansowych i nie nadaje się obecnie do wynajmu), lecz przeznaczona jest do sprzedaży, w związku z czym nie stanowi aktywa wchodzącego w skład Zakładu (nie jest związana z działalnością Zakładu).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy opisany wyżej Zakład Spółki stanowi Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa (dalej "ZCP") w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze - czy wartość rynkowa składników majątkowych wniesionych jako wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowo-akcyjnej nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

(pytania dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych)

Zdaniem Wnioskodawcy, Zakład stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym wartość rynkowa składników majątkowych wniesionych aportem do spółki komandytowo-akcyjnej, nie stanowi przychodu. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa transakcję zbycia ZCP jako neutralne podatkowo.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ZCP to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania" (art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zgodnie z powyższą definicją na gruncie podatkowym mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki (tak w szczególności: pismo z dnia 3 stycznia 2007 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie 1472/ROP1/423-360/06/RM; S. Podat. 2007.5.3):

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego (winno być "zdarzenia przyszłego"), Zakład posiada zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. Zakład funkcjonuje w oparciu o wyodrębnione składniki materialne (sprzęt komputerowy, wyposażenie biura, itp.), a także składniki niematerialne (w tym wiedzę zarządcy Zakładu).

Zakład posiada wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania związane z działalnością Zakładu w szczególności zobowiązania wobec dostawców dotyczące mediów i innych opłat związanych z nieruchomościami, zobowiązania wobec firm sprzątającej oraz ochroniarskiej. Zakład samodzielnie obsługuje i spłaca przyporządkowane mu zobowiązania. W opisie stanu faktycznego (winno być "zdarzenia przyszłego") wskazano również, że wyżej opisane składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, a to wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi - działalność oznaczona w Polskiej Klasyfikacji działalności kodem 68.20.Z.

Wyżej opisany zespół składników materialnych i niematerialnych został organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki - "O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową. Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa" (interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 października 2010 r., IBPBI/2/423-856/10/JD).

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 10 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-446/08-2/HS " (...) zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwale, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza."

Zespół składników materialnych i niematerialnych musi być dodatkowo organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 11 lipca 2008 r., sygn. IP-PB3-423-816/08-2/MB, uznał, iż: "Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w "istniejącym przedsiębiorstwie", a więc w ramach działalności prowadzonej przez Podatnika i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa. W przedsiębiorstwie Podatnika wydzielona część jest wyodrębniona w postaci oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu. (...) Aspekt finansowy wyodrębnienia oznacza, że powinno być możliwe przypisanie przedmiotowi aportu, w strukturach Podatnika, określonych wskaźników finansowych, w tym zwłaszcza przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań realizowanych ("osiąganych") przez przedmiot aportu. Takie przypisanie ww. wielkości powinno być możliwe w szczególności przy wykorzystaniu komputerowego systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem lub systemu księgowo-rachunkowego".

Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. IPPP3/443-29/09-4/SM:

"Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa."

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż Zakład stanowi zorganizowaną część w rozumieniu przepisów podatkowych, o czym decydują opisane poniżej cechy Zakładu:

1. Zakład posiada zespół składników materialnych i niematerialnych. Zakład funkcjonuje w oparciu o wyodrębnione składniki materialne (nieruchomość, wyposażenie, program komputerowy itp.), a także składniki niematerialne.

2. Zakład został wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie (tekst jedn.: wyodrębniony w strukturze Spółki). Dotychczasowe interpretacje wskazują, że wystarczające jest nawet nieformalne wyodrębnienie danego zespołu składników w formę działu/oddziału (wystarczająca jest faktyczna odrębność w strukturze wewnętrznej przedsiębiorstwa, a nie wyodrębnienie formalne w postaci utworzenia oddziału/działu/zakładu spółki w rozumieniu kodeksu spółek handlowych). Stanowisko takie zaprezentował przykładowo S. Krempa, Sprzedaż przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części - podatki dochodowe, C.H.Beck 2007, str. 59). Podobnie J. Marciniuk (red), Podatek dochodowy od osób prawnych 2006, Warszawa 2006, str. 73). Jak wskazał z kolei Naczelnik II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (postanowienie z 27 stycznia 2005 r., sygn. US72/ROP1/423-863/IW/04)"wyodrębnienie to powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może mieć także charakter faktyczny. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd." (podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 19 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-96/08-4/MB).

3. Zakład Spółki został wyodrębniony zarówno faktycznie jak i formalnie. Zakład został powołany na podstawie uchwały podjętej przez odpowiedni organ Spółki w grudniu 2012 r. Zakład nie zatrudnia pracowników Wnioskodawcy, a zarządzany jest przez osobę trzecią. Nikt z pracowników Spółki nie zajmuje się sprawami dotyczącymi Zakładu. Ponadto, Zakład posiada swój wyodrębniony rachunek bankowy, za pomocą którego rozlicza on swoje zobowiązania i wierzytelności.

4. Zakład został wyodrębniony finansowo. "Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Nie oznacza ono samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa" (Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 25 września 2007 r., 1471/DPR1/423-109/07/MK). Co więcej "Wyodrębnienie finansowe zachodzi już wtedy, gdy możliwe jest przyporządkowanie do zorganizowanej części przedsiębiorstwa pewnych elementarnych danych finansowych, takich jak przychody, koszty, należności i zobowiązania. Ustawodawca nie wprowadza bowiem wymogu samodzielności finansowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. <...> Do uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za jednostką wyodrębnioną finansowo wystarczy wskazanie istnienia jakichkolwiek przejawów odrębności finansowej od pozostałej części przedsiębiorstwa. Może to być posiadanie własnego rachunku bankowego (lub subkonta w ramach rachunku przedsiębiorstwa), alokowanie przychodów i kosztów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tworzenie planu finansowego czy też sprawowanie okresowej kontroli sytuacji finansowej" - (Mariański Adam, artykuł PP.2010.7.17 "Podatkowe aspekty przystępowania i występowania z osobowych spółek handlowych", cz. I. Teza nr 1). Zakład prowadzi odrębne rozliczenia księgowe w taki sposób, że możliwe jest zidentyfikowanie przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów Zakładu. Również rachunkowość Spółki pozwala na taką identyfikację/przyporządkowanie. Składniki majątkowe Zakładu służą realizacji określonych zadań gospodarczych. W celu realizacji tych zadań Zakład (zarządzany przez osobę trzecią) prowadzi m.in. badania rynku nieruchomości, zawiera umowy najmu nieruchomości, zleca prace konserwacyjne związane z nieruchomością.

5. Zespół składników należących do Zakładu potencjalnie może stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Jak wskazują organy podatkowe: "należy zauważyć, iż z literalnego brzmienia art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p. wynika wymóg, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p.), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym." (pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-96/08-4/MB). Zakład ponosi koszty związane z realizowaniem takiej działalności (np. koszty wynagrodzenia zarządcy, koszty usług obcych związanych z pracami remontowymi oraz koszty obsługi finansowania dłużnego.) Oznacza to, że już w Spółce Zakład stanowi potencjalnie samodzielne przedsiębiorstwo.

6. Zakład posiada wyodrębnione i przyporządkowane zobowiązania związane z działalnością Zakładu.

Mając na uwadze, że majątek wniesiony jako wkład niepieniężny do spółki komandytowo-akcyjnej stanowić będzie Zakład będący zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie neutralne podatkowo dla Wnioskodawcy. Ponadto zdaniem Wnioskodawcy wartość rynkowa składników majątkowych wniesionych jako wkład niepieniężny (aport) do spółki komandytowo-akcyjnej nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Literalna wykładnia powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, (a więc takie którymi podatnik może rozporządzać jak właściciel).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza wnieść Zakład stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa jako wkład niepieniężny do spółki komandytowo-akcyjnej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 4 enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia przedsiębiorcy nie są zaliczane do przychodów. I tak zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3c ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. W myśl przedmiotowego przepisu wkłady niepieniężne do spółek osobowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym - nie ma przy tym znaczenia, czy przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa, czy też są to składniki niestanowiące przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie rozróżnia bowiem konsekwencji podatkowych w zależności od przedmiotu wkładu niepieniężnego wnoszonego do Spółki osobowej. Sam fakt, iż składniki wnoszone są do spółki osobowej wyłącza możliwość opodatkowania aportu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując powyższe, aport Składników opisanych w zdarzeniu przyszłym do spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wniesienie przez Spółkę aportu do spółki komandytowo-akcyjnej, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

Stanowisko Spółki, iż ww. zdarzenie będzie neutralne podatkowo jest zatem prawidłowe.

Dodatkowo wskazać należy, iż ocena konsekwencji podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę aportu do spółki komandytowo-akcyjnej nie jest uzależniona od tego czy zespół składników majątkowych mających być przedmiotem aportu będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W związku z powyższym udzielenie samodzielnej odpowiedzi na pytanie wymienione we wniosku jako pierwsze - w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych - stało się bezprzedmiotowe. Przedmiotem interpretacji indywidualnej w ww. zakresie jest bowiem możliwość uznania zakładu Spółki, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a więc w istocie interpretacja definicji legalnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartej w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Sama definicja legalna bez powiązania ze zdarzeniem mającym konkretne skutki podatkowe nie może być natomiast przedmiotem interpretacji indywidualnej. Rozstrzygnięcie kwestii będącej przedmiotem pytania zadanego we wniosku jako pierwsze na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie jest bowiem w zakresie wskazanym we wniosku związane z jakimikolwiek konsekwencjami podatkowymi dla Spółki.

Na marginesie wskazać również należy, iż w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania powołany przez Wnioskodawcę art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który dotyczy wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. Kwestia ta jednak nie miała wpływu na rozstrzygnięcie.

Stanowisko Spółki, iż ww. zdarzenie będzie neutralne podatkowo jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl