IBPBI/2/423-622/09/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-622/09/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 maja 2009 r.) uzupełnionym w dniu 30 lipca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, momentu dokonania korekty przychodu w związku z wystawieniem faktury korygującej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, momentu dokonania korekty przychodu w związku z wystawieniem faktury korygującej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 24 lipca 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 30 lipca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest producentem taśmy stalowej ciętej z kręgów. Produktami finalnymi są cięte wzdłużnie taśmy walcowane na zimno i na gorąco o zróżnicowanych grubościach, szerokościach, gatunkach, wytrzymałości i powłokach.

Odbiorcami są producenci i poddostawcy branży samochodowej, przemysłu metalowego i elektrotechnicznego, producenci mebli, tłocznie, jak również producenci i poddostawcy sprzętu gospodarstwa domowego. Spółka zaopatruje ważne rynki w Europie Wschodniej - do nich zalicza się nie tylko Polska, lecz również Czechy, Słowacja, Węgry i Ukraina

Spółka, w ramach działań marketingowych oraz chcąc poprawić swoją płynność finansową postanowiła udzielić skonta swoim odbiorcom. W związku z tym na fakturze wystawionej przez Spółkę wskazuje się, iż termin płatności wynosi 30 dni, ale przy zapłacie należności w ciągu 14 dni udzielane jest skonto. Skonto takie zostało na dzień obecny przyznane 2 kontrahentom, których siedziby znajdują się poza terytorium kraju. Termin płatności dla obu firm wynosi 30 dni, a wysokość skonta, w przypadku zapłaty w ciągu 14 dni wynosi 1% wartości faktury w przypadku pierwszego i 3% w przypadku drugiego z kontrahentów.

Spółka zamierza też w przyszłości udzielić skonta kontrahentom mającym siedzibę na terytorium kraju. Wysokość skonta (wyrażona procentowo) będzie każdorazowo negocjowana z poszczególnymi kontrahentami.

Do chwili obecnej żadna z tych dwu firm nie skorzystała z możliwości skonta (nie dokonała płatności w ciągu 14 dni, pomniejszając zapłatę o kwotę skonta odpowiednio 1% lub 3%).

Po otrzymaniu już pomniejszonej zapłaty Spółka zamierza potwierdzić ten fakt poprzez wystawienie faktury korygującej do faktury dokumentującej sprzedaż towarów (zarówno dla kontrahentów polskich jak i zagranicznych).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy te faktury korekty należy ująć w roku podatkowym, w którym zostały ujęte pierwotne faktury sprzedaży, czy też w roku podatkowym, w którym zostały wystawione.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki, jak wynika z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Natomiast stosownie do art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się datę wydania rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi, nie później niż dzień:

* wystawienia faktury,

* uregulowania należności

Mając powyższe na uwadze, zmniejszenie przychodu Spółki związane z udzielonym skontem należy wykazać w roku podatkowym, w którym została dokonana sprzedaż, bez względu na datę wystawienia faktury korygującej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Nadmienia się iż w sprawie będącej przedmiotem pytania w zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębną interpretację indywidualną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl