IBPBI/2/423-618/09/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-618/09/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 maja 2009 r.) uzupełnionym 22 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przysługuje Spółce prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości rynkowej znaku towarowego wynikającego z dokonanej wyceny przez podmiot uprawniony - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy przysługuje Spółce prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości rynkowej znaku towarowego wynikającego z dokonanej wyceny przez podmiot uprawniony.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 17 czerwca 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Braki formalne uzupełniono w dniu 22 czerwca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została zawiązana w dniu 3 marca 2009 r. przez jedynego założyciela, osobę fizyczną celem kontynuacji prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług elektromontażowych dla różnych gałęzi przemysłu, jak również prefabrykacji rozdzielnic niskiego napięcia i szaf sterowniczych dla rozdzielnic wysokiego napięcia. Kontynuacja ww. działalności zapewniona będzie poprzez wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa związanego z wyżej opisaną działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który w całości pokryje kapitał zakładowy spółki. Wnoszone aportem przedsiębiorstwo obejmować będzie zorganizowany zespół składników majątkowych, w tym znak towarowy, który został wyceniony przez rzeczoznawcę. Wnoszący znak towarowy do Spółki posiada prawo ochronne, ale wartość tego znaku nie jest ujęta w jego księgach, gdyż został on w jego przedsiębiorstwie wytworzony, a nie nabyty. Jako wartość niematerialna i prawna znak ten pojawi się dopiero w księgach Spółki, która ten znak nabędzie w zamian za akcje. Przy wniesieniu wystąpi dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym przysługuje Spółce prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości rynkowej znaku towarowego wynikającego z dokonanej wyceny przez podmiot uprawniony.

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości rynkowej znaku towarowego wynikającego z dokonanej wyceny. Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c, m.in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), zatem m.in. znaki towarowe. Nabywając przedsiębiorstwo Spółka nabywa będący jego elementem znak towarowy, który został wytworzony w przedsiębiorstwie wnoszonym do Spółki i nie mógł być w tym przedsiębiorstwie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i nie mógł być amortyzowany, zatem będzie on wprowadzony po raz pierwszy do ewidencji spółki akcyjnej jako jego nabywcy. Tym samym spełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 16g ust. 9. Zgodnie z tym przepisem jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10 tego samego artykułu. Ten zaś przepis stanowi, że łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy. Tym samym należy przyjąć, że łączna wartość wszystkich środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ewentualnie niewykazanych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest równa sumie ich wartości rynkowej. Oznacza to także, że jeżeli tylko jeden składnik majątku (np. jak w przypadku Spółki znak towarowy) nie występował w ww. ewidencji u wnoszącego, jego wartość początkowa w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy równa będzie jego wartości rynkowej, ustalonej w tym przypadku w drodze wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Przedstawiając własne stanowisko Spółka powołała m.in. treść art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych błędnie zaznaczając, że przepis ten ujęty został w art. 16g ust. 9 ww. ustawy. Okoliczność ta pozostaje jednak bez wpływu na ocenę stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl