IBPBI/2/423-590/10/PK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-590/10/PK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia wpływu naliczonych odsetek na wartość początkową środka trwałego (część pytania oznaczonego we wniosku stan faktyczny 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia wpływu naliczonych odsetek na wartość początkową środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w listopadzie 2007 r. zaciągała kredyt na zadania inwestycyjne w walucie USD. Inwestycja została zakończona i środki trwałe przekazano do użytkowania dnia 31 maja 2009 r.

Na dzień przekazania środków trwałych do użytkowania, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, cena nabycia środków trwałych została powiększona o naliczone (ale niezapłacone) do dnia przekazania środków trwałych do użytkowania odsetki od kredytu inwestycyjnego.

Naliczone odsetki zwiększyły wartość początkową środków trwałych oraz zwiększyły podstawę naliczania amortyzacji bilansowej i podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zwiększenie wartości początkowej środków trwałych w wyniku operacji opisanej powyżej, a tym samym zwiększenie podstawy liczenie amortyzacji, uprawnia do uznania odpisów amortyzacyjnych, liczonych od tak zwiększonej podstawy, za podatkowy koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odsetek od kredytu - podatnik posłużył się interpretacją Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze (Sygnatura PDIII 423/1/63/07, data 2007.06.06) wartość środków trwałych podwyższona o naliczone odsetki od kredytów może być podstawą naliczania amortyzacji podatkowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na wstępie należy zauważyć, iż przepisy art. 16g ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), które wymienił Wnioskodawca w opisie stany faktycznego odnoszą się do innych kwestii niż poruszonych we wniosku. Jednakże tut. organ przyjął, iż jest to pisarska omyłka Wnioskodawcy którego intencją było wskazanie art. 16g ust. 1, 4 i 5 u.p.d.o.p. W związku z powyższym przepisy art. 16g ust. 1 pkt 4 i 5 u.p.d.o.p. nie będą przedmiotem niniejszej interpretacji.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 15 ust. 6 ww. ustawy stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 12 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się - w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.

Za koszt wytworzenia, zgodnie z art. 16g ust. 4 ww. ustawy, uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z powyższych przepisów wynika, że odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, dla celów ustalenia wartości początkowej środka trwałego, powiększają koszt wytworzenia tego środka. Natomiast odsetki, które są związane z wytworzeniem środków trwałych, a zostały zarachowane już po dniu przekazania środków trwałych do używania i następnie zapłacone, podatnik może zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Podsumowując, naliczone, do dnia przekazania środków trwałych do użytkowania, odsetki od kredytu inwestycyjnego, nawet jeśli nie zostały zapłacone, powiększają wartość początkową tych środków trwałych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku stan faktyczny 2 oraz w zakresie określenia wpływu naliczonych różnic kursowych na wartość początkową środka trwałego będą wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl