IBPBI/2/423-575/10/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-575/10/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zmniejszenia kosztu uzyskania przychodu wynikającego z wystawionej przez kontrahenta faktury korygującej dokumentującej udzielenie rabatu cenowego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie zmniejszenia kosztu uzyskania przychodu wynikającego z wystawionej przez kontrahenta faktury korygującej dokumentującej udzielenie rabatu cenowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarowi usług.

Podmiot, z którym łączy wnioskodawcę umowa współpracy, wystawił w roku 2009 fakturę vat na jego rzecz. Po wystawieniu przedmiotowej faktury udzielono rabatu cenowego, określonego w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Na rzecz wnioskodawcy wystawiono zatem fakturę korygującą. Do czynności, o której mowa w zdaniu poprzednim doszło jednak w roku 2010.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawca poniósł w roku podatkowym 2009 koszty bezpośrednie, były one bowiem bezpośrednio związane ze sprzedażą zakupionych wpierw aparatów fotograficznych. Koszty związane z fakturą pierwotną, wystawioną w roku 2009 r., zostały ujęte w księgach rachunkowych dotyczących roku 2009. Z kolei koszty związane z fakturą korygującą, wystawioną już w roku 2010, widnieją w księgach rachunkowych dotyczących roku 2010.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Do którego roku obrotowego winna zostać zaliczona faktura korygująca dla celów podatku dochodowego od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno faktura korygująca, będąca przedmiotem pierwszego stanu faktycznego, jak i faktura korygująca, będąca przedmiotem drugiego stanu faktycznego, winna zostać zaliczona do roku obrotowego 2009 dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Przepis art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje ponadto, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury, z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Z interpretacji powołanych przepisów w sposób jednoznaczny wynika, iż przedmiotowe faktury korygujące, winny zostać zaliczone do roku 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ze stanu faktycznego wynika, iż kontrahent udzielił Spółce rabatu, określonego w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, do faktury wystawionej w 2009. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika ponadto, iż faktura korygująca dotyczy kosztów bezpośrednich, a przychody uzyskane ze zbycia udokumentowanych fakturą korygującą towarów, podobnie jak faktura pierwotna zostały zaewidencjonowane w roku podatkowym 2009.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Jak stanowi art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Ze stanu faktycznego wynika, iż faktura pierwotna została ujęta w księgach 2009 r., a wystawiona w 2010 r. faktura korygująca zmienia jedynie wysokość poniesionego kosztu.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, a także mając na względzie przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że faktura korygująca koszty uzyskania przychodu roku 2009 winna być odniesiona do roku w którym ujęto fakturę pierwotną, a więc do roku 2009.

Zatem stanowisko Spółki, iż faktury korygujące, winny zostać zaliczone do roku 2009 należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że odnośnie sprawy będącej przedmiotem oznaczonego we wniosku pytania przyporządkowanego do 2 stanu faktycznego wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl