IBPBI/2/423-571/09/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-571/09/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP - 18 maja 2009 r.), uzupełnionym w dniu 30 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia pierwszego roku podatkowego Spółki (pytanie wymienione we wniosku jako 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia pierwszego roku podatkowego Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 20 lipca 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP 30 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka rozpoczęła swoją działalność 5 marca 2009 r.. W tym też dniu podpisana została umowa Spółki w formie aktu notarialnego. W punkcie umowy dotyczącym rachunkowości radca prawny sporządzający umowę Spółki ustalił, a Spółka w dobrej wierze przyjęła, że rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 września do 31 sierpnia roku następnego. W związku z rozpoczęciem działalności w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, Spółka w umowie zaznaczyła, że pierwszy rok obrotowy zostanie połączony z następnym i będzie trwał od dnia zawiązania Spółki tj. od 5 marca 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r..

Przez rok obrotowy w świetle art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych.

Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

Umowa Spółki respektując przepisy o rachunkowości oraz to, że rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego zapisała możliwość połączenia ksiąg rachunkowych oraz sprawozdania za pierwszy rok obrotowy z księgami oraz sprawozdaniem za rok następny.

Natomiast zgodnie z przepisami art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnym w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Z kolei ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w art. 11 stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba, że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Ustawa o rachunkowości nie jest zaliczana do ustaw podatkowych, dlatego też, nie może mieć zastosowania dla potrzeb określenia roku podatkowego osoby prawnej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż w dniu 10 marca 2009 r. Spółka złożyła stosowne zawiadomienie do urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy. W dniu 8 kwietnia 2009 r. na telefoniczne wezwanie urzędu skarbowego Spółka dokonała anulowania pisma o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy i wskazała, że pierwszy rok zakończy się 31 grudnia 2009 r.. Natomiast w akcie notarialnym Spółki nie dokonano żadnych zmian.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w sytuacji wybrania roku obrotowego innego niż kalendarzowy i rozpoczęcia działalności w drugiej połowie wybranego roku Spółka miała prawo połączyć pierwszy rok obrotowy z następnym... (pytanie wymienione jako 1)

Zdaniem Wnioskodawcy umowa Spółki w punkcie dotyczącym połączenia pierwszego roku obrotowego z następnym jest sporządzona zgodnie z Ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Wątpliwość budzi natomiast odniesienie do art. 8 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka uważa, iż w odniesieniu do art. 8 ust. 2 umowę Spółki należy zmienić, jednak patrząc dalej na ustęp 2a tegoż artykułu firma rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku podatkowego co pozwala na przedłużenie pierwszego roku podatkowego w sposób opisany w umowie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Szczegółowe zasady kształtowania roku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały określone w art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określanej dalej skrótem "ustawa o p.d.o.p."). Tylko te przepisy decydują o tym, jaki okres będzie u danego podatnika uważany za rok podatkowy.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Z powyższego przepisu wynika, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, dla swoich celów posługuje się pojęciem roku podatkowego a nie roku obrotowego.

Przepis art. 8 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Zwrot "wybrany rok podatkowy" występujący w tym przepisie, oznacza inny niż kalendarzowy rok podatkowy.

Z kolei art. 8 ust. 2a ustawy o p.d.o.p. stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Z powyższego wynika, że przepis art. 8 ust. 2a ustawy o p.d.o.p. ma zastosowanie tylko do podatników podejmujących po raz pierwszy działalność, którzy wybiorą rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym pod warunkiem, że rozpoczną tę działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozpoczęła swoją działalność 5 marca 2009 r., stąd nie jest spełniony warunek rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o p.d.o.p. Przepis ten nie ma zatem zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W dniu 8 kwietnia 2009 r. Spółka dokonała anulowania pisma o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy i wskazała, że pierwszy rok zakończy się 31 grudnia 2009 r.. Wynika stąd, iż rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść przepisu art. 8 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. pierwszy rok podatkowy Spółki trwa od 5 marca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

A zatem stanowisko Spółki co do możliwości przedłużenia pierwszego roku podatkowego jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytania wymienionego we wniosku jako 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl