IBPBI/2/423-555/13/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-555/13/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 7 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po stronie Spółki dzielonej powstanie przychód w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy po stronie Spółki dzielonej powstanie przychód w związku z podziałem Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Działalność Spółki Akcyjnej (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") zostanie poddana restrukturyzacji. W wyniku podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h.", "Kodeks spółek handlowych"), część majątku Spółki zostanie przeniesiona na spółkę X (dalej: "spółka X"), która obecnie jest większościowym akcjonariuszem Spółki. Część majątku natomiast pozostanie w Spółce.

Na mocy podjętej uchwały Zarządu Spółki został utworzony Oddział w K. W rezultacie powyższego dokonany został wewnętrzny podział Spółki na dwie części (wydziały):

1.

wydział "A" obejmujący (...) Inkubator Technologiczny, w ramach którego prowadzona jest działalność zapewniająca początkującym przedsiębiorcom z sektora MSP pomoc w uruchomieniu i prowadzeniu firmy oferującej produkt lub usługę powstałą w wyniku wdrożenia nowej technologii (dalej: "Wydział "A""),

2.

wydział "B", stanowiący utworzony uchwałą Zarządu Spółki Oddział w K., obejmujący działalność przemysłowo-inwestycyjną, której celem jest polepszenie przedsiębiorcom warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez udostępnienie infrastruktury technicznej np. hal produkcyjnych, terenów inwestycyjnych (dalej: "Wydział "B"", "Oddział w K.").

Celem podziału struktur Spółki na dwie części było wyodrębnienie w strukturze organizacyjnej usług w zakresie wsparcia dla nowo powstających inicjatyw biznesowych, a świadczonych przez Spółkę w ramach (...) Inkubatora Technologicznego od usług świadczonych przez Wydział "B", a skierowanych do innego kręgu odbiorców. Oferta Wydziału "A" skierowana jest przede wszystkim dla zamierzających otworzyć własne firmy młodych ludzi, poprzez zapewnienie im miejsca na start (biuro, niezbędna podstawowa infrastruktura, obsługa administracyjna, doradztwo). Działalność Wydziału "B" skierowana jest natomiast do już funkcjonujących przedsiębiorców.

Przeprowadzony podział wewnętrzny miał na celu zapewnienie większej przejrzystości w funkcjonowaniu Spółki oraz zapewnić lepsze zarządzanie każdym z wydzielonych wydziałów, a w konsekwencji poprawę osiąganych wyników finansowych.

W wyniku planowanej restrukturyzacji polegającej na podziale Spółki przez wydzielenie, do spółki X przeniesiony ma zostać Wydział "B", natomiast w Spółce pozostanie Wydział "A". Zarówno Wydział "B", jak i Wydział "A" stanowią obecnie, jak i stanowić będą nadal na moment wydzielenia, zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: "ZCP").

Wydział "A" to wyodrębniona organizacyjnie, budżetowo i lokalowo jednostka, która zapewnia początkującym przedsiębiorcom z sektora MSP pomoc w uruchomieniu i prowadzeniu firmy oferującej produkt lub usługę powstałą w wyniku wdrożenia nowej technologii.

Do oferty wydziału "A" skierowanej przede wszystkim do młodych ludzi należy zapewnienie działającym tam nowopowstałym firmom:

* zmodernizowanych pomieszczeń biurowych,

* łączy internetowych i telefonicznych,

* klimatyzowanych sal konferencyjnych wyposażonych w rzutnik multimedialny, ekran przenośny, nagłośnienie,

* dostępu do laboratoriów, technologii, ekspertów i bibliotek Politechniki,

* obsługę administracyjno-biurową,

* promocję,

* pomoc w pozyskaniu zewnętrznego finansowania, w tym pożyczek Funduszu Pożyczkowego,

* specjalistycznych usług doradczych, szkoleniowych i informacyjnych z zakresu zarządzania projektami innowacyjnymi, poszukiwania partnerów technologicznych, marketingu, finansów, własności przemysłowej i technik produktywności,

* sprzyjającego środowiska innych, nie konkurujących ze sobą przedsiębiorców z inkubatora.

Powyższy zakres działalności stanowi o podstawowym źródle przychodów Wydziału "A".

W przyszłości rozważane jest rozszerzenie terytorialne oferty usług świadczonych w ramach Wydziału "A".

Do Wydziału "A" przypisane zostały:

* aktywa trwałe, w tym środki trwałe (składniki majątkowe), umożliwiające wykonywanie opisanych zadań (tekst jedn.: wyposażenie biurowe i sprzęt komputerowy),

* środki pieniężne niezbędne do regulowania bieżących zobowiązań,

* należności handlowe z tytułu realizowanych prac,

* wartości niematerialne i prawne, takie jak oprogramowanie używane przez sprzęt komputerowy,

* umowy w zakresie obsługi księgowej, prawnej i kadrowej (zarówno umowy zawierane z firmami zewnętrznymi, umowy zlecenia, jak i umowy o pracę),

* pracownicy posiadający wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do świadczenia przedmiotowych usług,

* inne niż powyższe zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług funkcjonalnie związane z działalnością Wydziału "A".

Z kolei przedmiotem działalności Wydziału "B" jest świadczenie usług wsparcia przedsiębiorców, w większości już istniejących i działających na rynku w ich rozwoju, poprzez zapewnienie im odpowiedniej infrastruktury technicznej np. hal produkcyjnych, terenów inwestycyjnych. Zadaniem tego wydziału jest również pozyskiwanie inwestorów chętnych do rozszerzenia swojej działalności o nowe tereny inwestycyjne. Głównym odbiorcą oferty Wydziału "B" są przedsiębiorstwa produkcyjne i przemysłowe. Oferta obejmuje również profesjonalne doradztwo, w tym związane z inwestycjami. Wydział ten zarządza również posiadanymi aktywami w postaci udziałów w spółkach zależnych.

Do Wydziału "B" przypisane zostały:

* aktywa trwałe, w tym środki trwałe (składniki majątkowe), umożliwiające wykonywanie opisanych zadań (tekst jedn.: wyposażenie biurowe i sprzęt komputerowy, pojazdy),

* środki pieniężne niezbędne do regulowania bieżących zobowiązań,

* należności handlowe z tytułu realizowanych prac,

* wartości niematerialne i prawne, takie jak oprogramowanie używane przez sprzęt komputerowy,

* umowy w zakresie obsługi księgowej, prawnej i kadrowej (zarówno umowy zawierane z firmami zewnętrznymi, umowy zlecenia, jak i umowy o pracę),

* pracownicy posiadający wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do świadczenia przedmiotowych usług,

* inne niż powyższe zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług funkcjonalnie związane z działalnością Wydziału "B".

Wydział "A" oraz Wydział "B" są wyodrębnione organizacyjnie, finansowo oraz funkcjonalnie:

1. Wyodrębnienie organizacyjnie

W efekcie podjętej uchwały Zarządu ustalona została:

* lista pracowników przypisanych do Wydziału "A" oraz Wydziału "B", w tym wskazanie osób odpowiedzialnych za zarządzanie nimi,

* struktura organizacyjna Wydziału "A" oraz Wydziału "B",

* zestawienie materialnych i niematerialnych składników przedsiębiorstwa (w tym zobowiązań i należności).

Do Wydziału "A" zostały alokowane składniki majątkowe niezbędne do świadczenia usług wsparcia nowo powstałych firm, w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy związane z prowadzoną działalnością, część środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych Spółki, niektóre należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania, jak również nieruchomości w postaci m.in. budynku w R., w której znajduje się siedziba (...) Inkubatora Technologicznego.

Z kolei do Wydziału "B" zostały alokowane składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności Spółki w pozostałym zakresie (tekst jedn.: w zakresie świadczenia usług związanych z Wydziałem Przemysłowo-Inwestycyjnym), w szczególności liczne nieruchomości zlokalizowane między innymi na terenie X, Y, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy związane z prowadzoną działalnością, część środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych Spółki, niektóre należności oraz inne zobowiązania.

Wydział "A" oraz Wydział "B" posiadają własne nazwy, którymi mogą posługiwać się w obrocie gospodarczym. Wydział "A" używa w obrocie także nazwy (...) Inkubatora Technologicznego. Jednak w przyszłości planowane jest rozszerzenie działalności Wydziału "A" o inne podobne inkubatory, które prawdopodobnie będą używać nazw odróżniających je od innych. Ponadto w przypadku Wydziału "B" istnieją działające pod własną nazwą dwa parki przemysłowo-technologiczne.

Nazwy wyodrębnionych jednostek tj. Wydziału "A" oraz Wydziału "B" są umieszczone na fakturach dokumentujących sprzedaż świadczonych usług. W konsekwencji, Wydział "A" oraz Wydział "B" zostały formalnie wyodrębnione w strukturze Spółki.

2. Wyodrębnienie finansowe

Księgi rachunkowe Spółki są prowadzone w ten sposób, że pozwalają na wyodrębnienie kosztów związanych z działalnością prowadzoną w ramach Wydziału "A" oraz Wydziału "B".

Dodatkowo jednak w ewidencji księgowej Spółki, na podstawie uchwały Zarządu możliwe jest oddzielne ewidencjonowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów dla obu tych jednostek organizacyjnych. W ten sposób możliwe jest zidentyfikowanie przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów dla obu Wydziałów.

Wydział "A" oraz Wydział "B" mają przypisane własne rachunki bankowe. Do Wydziału "A" oraz Wydziału "B" zostały alokowane w odpowiedniej części środki znajdujące się obecnie na rachunkach bankowych Spółki.

3. Wyodrębnienie funkcjonalne

W rezultacie podjętej uchwały Zarządu został określony zakres działalności jaką prowadzi Wydział "A" oraz Wydział "B". Oba Wydziały realizują odmienne zadania gospodarcze Spółki.

Działalność Wydziału "A" skupia się na wsparciu młodych przedsiębiorców, dopiero zaczynających działalność gospodarczą; ponadto działalność wydziału skoncentrowana jest przede wszystkim na terytorium R. i okolic.

Natomiast Wydział "B" świadczy usługi dla przedsiębiorców w przeważającej mierze już działających na rynku, którzy szukają przyjaznego klimatu dla inwestycji i rozwoju swoich firm, stąd oferta dla nich opiera się między innymi na zaproponowaniu im nowych, interesujących terenów inwestycyjnych oraz możliwości wynajmu hal produkcyjnych i magazynowych.

Zarówno do Wydziału "A" oraz Wydziału "B" przypisane zostały odpowiednie do zakresu prowadzonej przez nie działalności gospodarczej umowy, co oznacza, że wydziały te posiadają niezależne źródło przychodów.

Oba Wydziały, jako wyodrębnione organizacyjnie części przedsiębiorstwa Spółki, są w stanie samodzielnie planować, kontrolować i realizować założone działania gospodarcze przy wykorzystaniu alokowanych składników majątkowych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników i pod nadzorem Kierowników każdego z Wydziałów.

Wnioskodawca podkreśla, że dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, w tym umowami, własnymi należnościami i zobowiązaniami, etc. Wydział "A" oraz Wydział "B" są w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Wydział "A" oraz Wydział "B" nie są jedynie sumą składników, lecz zorganizowanymi jednostkami przeznaczonymi do realizacji określonych zadań.

W ramach planowanej restrukturyzacji wyodrębniony Wydział "B" zostanie wydzielony w drodze podziału przez wydzielenie poprzez jego przeniesienie do spółki X. Natomiast Spółka będzie kontynuowała działalność w zakresie usług wsparcia młodych przedsiębiorców.

W przyszłości istnieje możliwość, że pozostały w Spółce Wydział "A" zostanie rozwinięty poprzez np. przejmowanie podobnie działających, skierowanych do młodych przedsiębiorców, inkubatorów technologicznych ulokowanych na terenie Polski.

Alternatywny scenariusz rozwoju zakłada rozbudowanie na bazie tego wydziału podmiotu kompleksowo wspierającego przedsiębiorców na terenie R. lub okolic.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy transakcja podziału Spółki przez wydzielenie Wydziału "B" i połączenie go ze spółką X przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Wydziału "A" nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.

Zdaniem Spółki, w przypadku podziału Spółki przez wydzielenie Wydziału "B" i połączenie go ze spółką X przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Wydziału "A" nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "ustawa CIT").

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT, przychód w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - stanowi wartość rynkową składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia. A contrario, w przypadku podziału przez wydzielenie, jeżeli majątek pozostający w spółce dzielonej, a także majątek przenoszony na spółkę istniejącą będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa to spółka dzielona nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W konsekwencji, w związku z faktem, że w przedstawionym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) przedmiotem wydzielenia będzie Wydział "B" stanowiący ZCP, zaś w Spółce pozostanie Wydział "A", również stanowiący ZCP, spełnione zostaną wskazane w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT warunki. W konsekwencji transakcja ta będzie neutralna podatkowo dla Spółki.

Zgodnie z definicją legalną sformułowaną w art. 4a pkt 4 ustawy CIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza na gruncie ustawy CIT organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z utrwalonego orzecznictwa organów podatkowych, ZCP powstaje, jeżeli spełnione są następujące przesłanki:

a.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, obejmujący także zobowiązania;

b.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

c.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

d.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze.

Jak wskazano w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 października 2008 r. (nr ILPB3/423-446/08-2/HS), "zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza."

Kryterium pozwalającym na ocenę, czy doszło do wyodrębnienia organizacyjnego jest ustalenie roli, jaką pełniły składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość; tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 26 listopada 2008 r. nr IPPB5/423-6/08-3/MB).

Wyodrębnienie finansowe oznacza możliwość przypisania ZCP określonych wskaźników finansowych. Jak wyraził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 listopada 2008 r. (nr IP-PB3-423-816/08-2/MB), "wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.". Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych oznacza m.in. opracowywanie odrębnych planów finansowych i budżetów dla ZCP, wyodrębnienie kont księgowych właściwych wyłącznie do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dotyczących ZCP w zakładowym planie kont (por. m.in. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 marca 2008 r. nr IBPB3/423-100/08/MS/KAN-3205/12/07). Wskazuje się również na celowość posiadania przez ZCP rachunku bankowego obsługującego działalność prowadzoną przez ZCP (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 lutego 2008 r. nr IP-PB3-423-418/07-2/MB).

Kryterium zdolności zespołu składników do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego zadania gospodarcze sprowadza się do ustalenia, "czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa" (podobnie m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 9 października 2008 r. znak IBPB3/423-659/08/MS).

Aktualność przedstawionego powyżej stanowiska organów podatkowych w analizowanym zakresie potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 listopada 2011 r. (nr ILPB3/423-11-5/EK), w której wskazano, że "wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)."

Wszystkie analizowane powyżej przesłanki istnienia ZCP są w analizowanym zdarzeniu przyszłym spełnione zarówno w odniesieniu do Wydziału "B", jak i Wydziału "A".

Zarówno Wydział "B", jak i Wydział "A":

* działają w oparciu o zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych (m.in. aktywa trwałe, aktywa obrotowe, dokumentację handlową, należności, zobowiązania) pozwalających na w pełni samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej,

* są wyodrębnione organizacyjnie w strukturze przedsiębiorstwa - każdy z wydziałów zatrudnia pracowników i samodzielnie funkcjonuje na rynku realizując we własnym zakresie własne operacje gospodarcze,

* są wyodrębnione finansowo - operacje gospodarcze (przychody, koszty, aktywa i pasywa) są ewidencjonowane na odrębnych kontach księgowych dla Wydziału "A" oraz Wydziału "B". Ponadto, zarówno Wydział "A", jak i Wydział "B" posiadają własne rachunki bankowe.

Reasumując, opisana w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) transakcja będzie neutralna dla Spółki, w związku z faktem, że zarówno przejmowana na skutek podziału, jak i pozostająca w Spółce część, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w licznych stanowiskach organów podatkowych, m.in. w interpretacji z dnia 19 września 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (znak: IBPBI/2/423-743/11/AK), w której stwierdzono: "w przedmiotowej sprawie planowany jest podział Spółki przez wydzielenie, przy czym zarówno majątek pozostający w spółce dzielonej, jak i majątek przenoszony na Spółkę nowo powstałą będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wobec powyższego, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na skutek podziału Spółki przez wydzielenie po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl