IBPBI/2/423-541/10/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-541/10/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

* odsetki od pożyczki, do której przystąpi Spółka na podstawie umowy przejęcia długu będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji,

* odsetki od pożyczki, którą Spółka zaciągnie w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego w stosunku do spółki finansującej będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji,

* w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Spółka przy ustalaniu swojego dochodu/straty, będzie w dalszym ciągu miała prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, do której Spółka przystąpi, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu,

* w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Spółka przy ustalaniu swojego dochodu/straty, będzie w dalszym ciągu miała prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, którą Spółka zaciągnie w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego w stosunku do spółki finansującej, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu,

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie ustalenia, czy:

* odsetki od pożyczki, do której przystąpi Spółka na podstawie umowy przejęcia długu będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji,

* odsetki od pożyczki, którą Spółka zaciągnie w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego w stosunku do spółki finansującej będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie faktycznej zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji,

* w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Spółka przy ustalaniu swojego dochodu/straty, będzie w dalszym ciągu miała prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, do której Spółka przystąpi, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu,

* w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Spółka przy ustalaniu swojego dochodu/straty, będzie w dalszym ciągu miała prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, którą Spółka zaciągnie w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego w stosunku do spółki finansującej, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (Wnioskodawca) została zawiązana w marcu 2010 r. W chwili obecnej posiada status "spółka z o.o. w organizacji" w rozumieniu przepisów z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 1037 z późn. zm., dalej "Kodeks Spółek Handlowych"). Sporządzony został akt notarialny zawiązujący spółkę, ale Spółka nie została jeszcze zarejestrowana w KRS.

Spółka planuje zawrzeć ze swoją spółką matką ("Udziałowcem") umowę przejęcia całości jej zobowiązania wobec innej spółki z Grupy zlokalizowanej na terenie Unii Europejskiej (dalej "Spółka Finansująca). Zobowiązanie to będzie wynikać z zaciągniętej przez Udziałowca od Spółki Finansującej pożyczki. Przedmiotem przejęcia długu będzie jedynie kwota główna pożyczki. Odsetki naliczone do dnia przejęcia długu nie zostaną przejęte i dalej stanowić będą zobowiązanie udziałowca Spółki wobec Spółki Finansującej.

Powyższa umowa odpowiadać będzie instytucji przejęcia długu uregulowanej w art. 519 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W przedmiotowej sprawie, Spółka (Wnioskodawca) wstąpi w miejsce Udziałowca (dłużnika), który tym samym zostanie zwolniony za rekompensatą ze zobowiązania wynikającego z pożyczki zaciągniętej od Spółki Finansującej.

Jednocześnie Strony umówiły się, ze formą wynagrodzenia za przejęcie przez Wnioskodawcę zobowiązania wobec Spółki Finansującej będzie przeniesienie własności 75% udziałów w T. Sp. z o.o. Wartość rynkowa przeniesionych udziałów odpowiadać będzie wartości przejętego przez Wnioskodawcę zobowiązania.

Następnie Udziałowiec dokona podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce poprzez wniesienie aportem 25% udziałów w T. Sp. z o.o. Tym samym w efekcie całej operacji, Spółka stanie się jedynym udziałowcem T. Sp. z o.o. Spółka nie planuje zbywać udziałów w T. Sp. z o.o. w okresie dwóch lat od ich nabycia. W kolejnym kroku, Spółka wraz z T. Sp. z o.o. planują utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej jako "P."). Po utworzeniu P., w trakcie jej trwania, spodziewane jest wypłacanie przez T. Sp. z o.o. dywidend na rzecz Spółki.

Dodatkowo, w zależności od okoliczności, rozważana jest również możliwość refinansowania przez Spółkę przejętego zobowiązania z tytułu pożyczki wobec Spółki Finansującej kredytem bankowym (dalej "pożyczka").

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy odsetki od pożyczki do której przystąpi Wnioskodawca na podstawie umowy przejęcia długu będą stanowić koszt uzyskania przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."), a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w momencie faktycznej zapłaty odsetek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.) lub w momencie ich kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a), czy też w momencie przyszłego zbycia udziałów T. Sp. z o.o. (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 upodp) nabytych przez Wnioskodawcę jako rekompensata za przejęcie zobowiązania pożyczkowego.

2.

Czy odsetki od Pożyczki, którą Wnioskodawca zaciągnie w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego w stosunku do Spółki Finansującej będą stanowić koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy (art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.), a jeśli tak, to czy ten koszt należy rozpoznać w momencie faktycznej zapłaty odsetek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.) lub w momencie ich kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a), a nie w momencie przyszłego zbycia udziałów T. Sp. z o.o. (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 upodp) nabytych przez Wnioskodawcę, jako rekompensata za przejęcie zobowiązania pożyczkowego.

3.

Czy w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Wnioskodawca (który będzie członkiem podatkowej grupy kapitałowej) przy ustalaniu swojego dochodu/straty, który podlegać będzie połączeniu z dochodem/stratą T. Sp. z o.o. (drugi członek grupy kapitałowej) będzie w dalszym ciągu miał prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, do której Wnioskodawca przystąpi, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu w momencie faktycznej zapłaty odsetek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.) lub w momencie ich kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p.).

4.

Czy w związku z planowanym utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej, Wnioskodawca (który będzie członkiem podatkowej grupy kapitałowej) przy ustalaniu swojego dochodu/straty, który podlegać będzie połączeniu z dochodem/stratą T. Sp. z o.o. (drugi członek grupy kapitałowej) będzie w dalszym ciągu miał prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki, którą Wnioskodawca zaciągnie w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego w stosunku do Spółki Finansującej, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu, w momencie faktycznej zapłaty odsetek (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.) lub w momencie ich kapitalizacji (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p.).

Ad.1)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki, do której przystąpi, będą stanowić koszt uzyskania przychodu i będą dla celów podatkowych rozpoznane w dacie ich zapłaty (jeżeli zgodnie z umową pożyczki/kredytu odsetki będą spłacane na bieżąco) lub kapitalizacji (jeżeli zgodnie z umową pożyczki/kredytu odsetki będą kapitalizowane).

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku transakcji przejęcia długu za rekompensatą w formie udziałów, jego sytuacja będzie zarówno prawnie i ekonomicznie taka sama, jak przypadku samodzielnego zaciągnięcia pożyczki oraz nabycia tych udziałów ze środków otrzymanych w ramach tej pożyczki. Z perspektywy prawnej, w wyniku przejęcia długu, Wnioskodawca stanie się zobowiązany wobec wierzyciela z tytułu zobowiązania pożyczkowego zaciągniętego przez Udziałowca. Zgodnie bowiem z art. 519 k.c., osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. W wyniku zawarcia tej umowy nie dochodzi zatem do wygaśnięcia pierwotnego zobowiązania pożyczkowego i powstania nowego. Konstrukcja instytucji przejęcia długu nie przewiduje bowiem wygaśnięcia dotychczasowego zobowiązania dłużnika i zastąpienia go nowym (ciążącym na nowym dłużniku), lecz jedynie na zmianie podmiotu zobowiązanego ("wstąpienie w miejsce dłużnika"). Rezultatem prawnym przejęcia długu jest jedynie zmiana podmiotu zobowiązanego. Wynika to także z treści art. 524 k.c., zgodnie z którym, podmiot przejmujący dług ma prawo podnieść wobec wierzyciela wszelkie zarzuty, które miał dotychczasowy dłużnik, za wyjątkiem zarzutu potrącenia z wierzytelności dotychczasowego dłużnika. Tym samym przepis ten, podobnie zresztą jak art. 519 k.c., potwierdza ciągłość prawną istnienia zobowiązania. Tym samym, od dnia zawarcia umowy o przejęcie długu za zgodą właściwej strony, podmiot przejmujący dług winien być traktowany tak, jakby to on sam zaciągnął dane zobowiązanie. W rezultacie, w odniesieniu do zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, należy stwierdzić, iż w wyniku zawarcia umowy przejęcia długu, Wnioskodawca stał się z prawnego punktu widzenia pożyczkobiorcą w stosunku do Spółki Finansującej i powinien być tak traktowany, jakby to on sam zawarł tę umowę pożyczki. Jednocześnie, otrzymał udziały T. Sp. z o.o. jako rekompensatę. Tym samym stał się właścicielem udziałów w T. Sp. z o.o. w związku z zaciągniętym zobowiązaniem pożyczkowym wobec Spółki Finansującej. W rezultacie, jak wspomniano wyżej, pozycja prawna i ekonomiczna Wnioskodawcy po transakcji przejęcia długu będzie taka, jakby zaciągnął pożyczkę na nabycie udziałów T. Sp. z o.o. i nabył te udziały. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, konsekwencje podatkowe odsetek, które będzie ponosił na rzecz Spółki Finansującej, powinny być takie same, jak w przypadku zaciągnięcia pożyczki na nabycie udziałów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczania źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu tych, których odliczalność jest wprost ograniczona w ustawie. Kosztami uzyskania przychodów mogą być zarówno koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, tzn. są wydatkami mającymi ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Z kolei w myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zgodnie z powyższym, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich kapitalizacji lub faktycznej zapłaty. Nie są zaś kosztem odsetki naliczone, które nie zostały faktycznie zapłacone. Powyższe przepisy nie odnoszą się do celu, w jakim zaciągnięty został kredyt (odniesienie takie należy wywieść zatem z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.).

Przeniesienie na Wnioskodawcę własności udziałów w T. Sp. z o.o. pozwoli mu na rozwinięcie działalności gospodarczej, dzięki czemu jego pozycja na rynku znacząco się podniesie, co wiąże się z oczekiwanym wzrostem przychodów. Natomiast przeniesienie własności akcji (winno być udziałów) na Wnioskodawcę jest nierozerwalnie związane z przejęciem przez niego długu Udziałowca wobec Spółki Finansującej, który Spółka będzie zobowiązana spłacić wraz z odsetkami (naliczonymi od dnia przejęcia długu).

Jednocześnie, stwierdzić należy, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów, a tym samym także odsetki od pożyczki przejętej za rekompensatą w formie udziałów nie stanowią tzw. "wydatków na nabycie akcji", określonych w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. W myśl tego przepisu, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zgodnie z wypracowaną linią interpretacyjną, użycie sformułowania "wydatki na nabycie" oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie akcji (udziałów), bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową, podatek od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowej sprawie odsetki od pożyczki, którą przejmie Podatnik, nie będą wydatkiem warunkującym nabycie akcji (winno być udziałów). Wnioskodawca nabędzie udziały w T. Sp. z o.o. w formie rekompensaty za przejęcie zobowiązania z tytułu pożyczki. W rezultacie, za jedyny wydatek warunkujący nabycie akcji (winno być udziałów) należy uznać samą wartość przejętego zobowiązania. Natomiast wydatek w postaci spłaty przyszłych odsetek nie pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem przez Wnioskodawcę udziałów w T. Sp. z o.o. Wobec tego, odsetki od pożyczki, w którą wstąpi Wnioskodawca jako dłużnik, przejmując jednocześnie udziały w T. Sp. z o.o., nie będą warunkowały samego nabycia udziałów T. Sp. z o.o. i tym samym nie będą stanowiły "wydatków na nabycie udziałów" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. Świadczy o tym dodatkowo fakt, iż przedmiotem przejęcia długu jest jedynie kwota główna pożyczki, bez odsetek naliczonych do dnia przejęcia długu.

Wnioskodawca zaznacza, iż Ministerstwo Finansów prezentuje taki sam pogląd w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku. Przykładowo:

* urzędowa interpretacja Ministra Finansów z 7 sierpnia 2002 r. znak: PB4/AK-8214-6905-192/02,

* pismo z 12 marca 2001 r. znak: PB4/BA-8214-486-94/01,

* pismo z 13 stycznia 1999 r. znak: PB 3/5912-722-604/HS/98,

* pismo z 31 października 1996 r. znak: P04/AK-722-622/96,

* pismo z 6 września 2007 r. znak: IP-PB3-423-13/07-2/AJ,

* pismo z 17 grudnia 2007 r. znak: IP-PB3-423-223/07-2/GJ,

* pismo z 20 sierpnia 2008 r. znak: IP-PB3-423-765/08-4/KB.

W ostatnim z wymienionych pism Minister Finansów stwierdził, iż "Użycie przez ustawodawcę określenia - "wydatki na nabycie" - oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie tych udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie przez daną osobę prawną kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyt - (a nie wydatkami na nabycia akcji czy udziałów) - są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji."

Również w urzędowej interpretacji z 7 sierpnia 2002 r. Minister Finansów potwierdził, że "Odsetki od takich pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów/akcji nie stanowią wydatków na nabycie (objęcia) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji."

Kwestia kosztów finansowych związanych z zaciągnięciem kredytu na nabycie akcji i udziałów była także przedmiotem wielu opinii organów skarbowych (między innymi):

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lipca 2008 r. znak: IP-PB3-423-651/08-2/AG,

* decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2005 r. znak: 1401/PD-4230Z-104/05/IJ,

* postanowienie Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 6 maja 2008 r. znak: 1472/ROP1/423-70/146/06/DP,

* indywidualne interpretacja wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 września 2007 r. znak: IP-PB3-423-13/07-2/AJ oraz 17 grudnia 2007 r. znak: IP-PB3-423-223/07-2/GJ.

Dodatkowo powyższe stanowisko zostało utrwalone przez linię interpretacyjną orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej "NSA"):

* wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. II FSK 508/05, w którym Sąd wyraźnie stwierdził, iż " (...) w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.",

* wyrok NSA z dnia 8 listopada 2004 r. sygn. FSK 325/04, w którym Sąd wskazał: "Przechodząc zatem na grunt przepisów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako wydatki należy rozumieć nakłady podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a wiec w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą więc być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji. Nie pozostała ono bowiem, w bezpośrednim związku z ich nabyciem."

* wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r. sygn. FSK 324/04.

W indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 (winno być 25) czerwca 2009 r. (znak IBPBI/2/423-365/09/CzP), organ podatkowy wprost natomiast potwierdził, iż "odsetki od przejętej pożyczki na podstawie umowy o przejęcie długu, za które wynagrodzeniem są udziały w spółce, nie stanowią wydatku na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 udpop." Tym samym, organ podatkowy uznał, iż odsetki związane z przejętym w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji zobowiązaniem pożyczkowym stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Reasumując w przedmiotowej sytuacji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p. oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki, do której przystąpi Wnioskodawca, będą stanowić koszt uzyskania przychodu i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich zapłaty (jeżeli zgodnie z umową pożyczki/kredytu odsetki będą spłacane na bieżąco) lub kapitalizacji (jeżeli zgodnie z umową pożyczki/kredytu odsetki będą kapitalizowane).

Ad. 2)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki, będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich kapitalizacji (jeżeli umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek) lub zapłaty (jeżeli umowa pożyczki przewidywać będzie ich zapłatę).

Zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki, zaciągniętej w celu spłaty zobowiązania pożyczkowego przejętego przez Wnioskodawcę, również nie będą wydatkiem bezpośrednio warunkującym nabycie udziałów. Jak wskazano w stanowisku dotyczącym pytania nr 1, za wydatki warunkujące nabycie udziałów należy uznać samą cenę nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, opłatę skarbową. Tym samym już wydatek w postaci spłaty odsetek od przejętego zobowiązania pożyczkowego jest związany jedynie ze sposobem sfinansowania zapłaty ceny nabycia, a nie z samym nabyciem udziałów. Tym bardziej odsetki dotyczące pożyczki, która została zaciągnięta na spłatę przejętego zobowiązania pożyczkowego nie mogą zostać uznane za wydatek bezpośrednio warunkujący nabycie akcji. Wobec tego, odsetki od pożyczki, nie będą stanowiły "wydatków na nabycie udziałów" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

W tym zakresie Wnioskodawca w pełni podtrzymuje swoją argumentację wyrażoną w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy do pytania 1.

Reasumując w przedmiotowej sytuacji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu spłaty pożyczki będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy i będą rozpoznane dla celów podatkowych w dacie ich kapitalizacji lub zapłaty.

Ad. 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, po utworzeniu P., będzie w dalszym ciągu miał prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki do której Wnioskodawca przystąpi, zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu w momencie faktycznej zapłaty odsetek lub kapitalizacji.

Zgodnie z art. 7a u.p.d.o.p., w podatkowych grupach kapitałowych, przedmiotem opodatkowania jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek wchodzących w skład grupy nad sumą ich strat. Oznacza to, że każdy podmiot będący członkiem podatkowej grupy kapitałowej samodzielnie określa swoją podstawę opodatkowania, a dopiero w drugiej kolejności są one łączone na poziomie podatkowej grupy kapitałowej i opodatkowane, zgodnie z art. 19 u.p.d.o.p., stawką 19%.

Jednocześnie, dochody i straty poszczególnych spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3 u.p.d.o.p. Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest, co do zasady, dochód, za wyjątkiem sytuacji wskazanych w art. 21 i 22 u.p.d.o.p., gdzie przedmiotem opodatkowania jest przychód. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem jest co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Natomiast jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W rezultacie, w celu obliczenia podstawy opodatkowania podatkowej grupy kapitałowej, każda spółka wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej ustalając swój dochód/stratę, dokonuje tego w oparciu o uzyskane przez nią przychody i poniesione koszty uzyskania przychodu zgodnie z przepisami u.p.d.o.p.

Kosztami uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Jak wskazano w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania 1, faktycznie zapłacone lub skapitalizowane odsetki od pożyczki, do której przystąpi Wnioskodawca spełniają powyższe warunki i w rezultacie stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zgodnie odpowiednio z art. 16 ust. 1 pkt 11 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. 1 (winno być lit. a) u.p.d.o.p. W tym zakresie Spółka w pełni podtrzymuje swoją argumentację wyrażoną w uzasadnieniu stanowiska do pytania 1.

Zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki, do której przystąpi zapłacone lub skapitalizowane po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, będzie mogła uznać za koszt uzyskania przychodu przy ustalaniu swojego dochodu/straty w ramach podatkowej grupy kapitałowej w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji. Fakt przystąpienia Spółki do grupy podatkowej nie zmienia klasyfikacji podatkowej wydatku na spłatę odsetek i nie pozbawia prawa do uwzględnienia tego elementu w przygotowaniu swojej kalkulacji podatku dochodowego. Tym samym ewentualna strata Spółki, stanowiąca nadwyżkę wskazanych wyżej zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek nad przychodami, podlegać będzie odliczeniu od dochodu wygenerowanego przez T. Sp. z o.o., co doprowadzi do pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkowej grupy kapitałowej.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w postanowieniu w sprawie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 24 sierpnia 2006 r. wydanym przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie znak: 1471/DPD1/423-77/06/k.k./1 gdzie m.in. czytamy " (...) odsetki od zaciągniętej pożyczki będą mogły w całości stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki, pod warunkiem, za pomiędzy poniesionymi wydatkami z tytułu odsetek a uzyskanymi przez Spółkę przychodami Istnieje związek - przyczynowo skutkowy. Co za tym idzie, po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, zgodnie z treścią cytowanego wyżej art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ewentualna nadwyżka tych odsetek nad przychodami Spółki, stanowiąca stratę Strony, będzie mogła pomniejszyć dochód osiągnięty w danym roku podatkowym przez Spółkę X - drugiej spółki tworzącej podatkową grupę kapitałową". Podobne stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej Warszawie w piśmie z dnia 25 listopada 2005 r. znak: IP-PB3-423-421/08-2/KB oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego z dnia 21 września 2009 r. znak: IBPBI/2/423-1098/09/SD.

W rezultacie, zdaniem Spółki, odsetki od pożyczki, do której przystąpi, zapłacone lub skapitalizowane po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej, stanowić będą koszt uzyskania przychodu w momencie kapitalizacji lub zapłaty. Tym samym ewentualna strata Wnioskodawcy, podlegać będzie odliczeniu w ramach podatkowej grupy kapitałowej od dochodu T. Sp. z o.o., co doprowadzi do pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkowej grupy kapitałowej.

Ad. 4)

Zdaniem Wnioskodawcy, po utworzeniu P. będzie w dalszym ciągu miał prawo do uwzględnienia odsetek od pożyczki zapłaconych lub skapitalizowanych po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej jako kosztu uzyskania przychodu w momencie faktycznej zapłaty odsetek lub kapitalizacji.

W tym zakresie Spółka w pełni podtrzymuje swoją argumentację wyrażoną w uzasadnieniu stanowiska do pytania 1, 2 i 3.

Takie stanowisko jest tożsame z:

1.

interpretacją z dnia 25 czerwca 2009 r. znak: IBPBI/2/423-365/09/CzP wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach,

2.

interpretacją z dnia 25 czerwca 2009 r. znak: IBPBI/2/423-728/09/CzP wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl