IBPBI/2/423-54/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-54/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 stycznia 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 11 stycznia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 22 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę nagrody rocznej dla pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę nagrody rocznej dla pracowników.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 10 marca 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-54/10/MS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 22 marca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wypłatę dodatkowej nagrody rocznej za 2009 r. do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2009 r.

Wnioskodawca jest spółką ze 100% udziałem Skarbu Państwa.

Spółka zatrudnia 237 pracowników (stan na 31 grudnia 2009 r.). Zasady wynagradzania opisane są w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy z dnia 31 grudnia 1999 r. z późn. zm. zawartymi w protokołach od 1-12. Spółka ponosi comiesięczne wydatki z tytułu wypłaty wynagrodzeń bieżących, płatnych z dołu. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownikom przysługuje nagroda roczna (art. 10 Układu Zbiorowego oraz załącznik nr 12 do Układu). W odniesieniu do nagrody rocznej przysługującej za 2009 r., wypłata tego świadczenia nastąpi w terminie do 15 lutego 2010 r., zatem składki ZUS zostaną zapłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 15 marca 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku 2009 wydatki na wypłatę nagrody rocznej za 2009 r., gdy świadczenie będzie wypłacone zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy do 15-go lutego 2010 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm,), zwanej "UCIT": Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Ww. przepisy pozwalają na zaliczenie kosztów wynagrodzeń i premii do kosztów uzyskania przychodów miesiąca, za który są należne.

Zarówno wynagrodzenia za miesiąc grudzień jak i przedmiotowa nagroda roczna są elementem kosztowym, roku obrachunkowego 2009. Ich wyliczenie znajduje uzasadnienie w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, a wyznaczone w tym dokumencie daty wypłaty, są przestrzegane z należytą starannością i terminowością. W oparciu o powyższe należy również stwierdzić, że podstawą obliczenia nagrody rocznej (Załącznik nr 12 do Układu Zbiorowego Pracy § 2) jest wynagrodzenie pracownika osiągnięte w roku kalendarzowym, za który przysługuje nagroda.

Celem ustalenia wysokości tego świadczenia uwzględnia się: płacę zasadniczą, premie oraz inne jednorazowe wypłaty, dodatek stażowy, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, pracę w soboty i święta, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, okolicznościowy, szkolenia i kursy, delegacje, badania okresowe, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas chorobowy, zasiłki opiekuńcze, macierzyńskie, chorobowe oraz dodatek brygadzistowski.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć koszty pracownicze. Wymieniona nagroda roczna, jest kosztem pracowniczym, bezpośrednio związanym z prowadzoną działalnością spółki.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane podstawy prawne należy uznać, iż co do zasady zakwalifikowane przez spółkę koszty jako koszty bezpośrednio związane z przychodami danego roku podatkowego, winny być potrącane zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b, 4c UCIT.

Dlatego też zdaniem Spółki jeżeli zobowiązania wobec pracowników Spółki z tytułu nagrody rocznej za 2009 r., zostaną wypłacone terminowo, czyli do 15 lutego 2010 r. to będą stanowiły koszty uzyskania przychodów 2009 r..

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W myśl powyższego, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, winien pozostawać w związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika oraz nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższą definicją do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika.

W myśl art. 15 ust. 4g ustawy o p.d.o.p., należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi, do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 57 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g.

Z treści cytowanych przepisów ustawy o p.d.o.p. wynika, że wynagrodzenia, premie i nagrody oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, jednak pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub umowy o pracę.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż zasady wynagradzania w Spółce opisane są w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownikom przysługuje nagroda roczna. W odniesieniu do nagrody rocznej przysługującej za 2009 r., wypłata tego świadczenia nastąpi w terminie do 15 lutego 2010 r.

W oparciu o przywołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż wydatki na wypłatę nagrody rocznej za 2009 r. mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne, tj. w miesiącu grudniu 2009 r., choć wypłata nagrody będzie miała miejsce w I kwartale 2010 r. (do 15 lutego 2010 r.) - pod warunkiem, że zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z uregulowań zawartych w Zakładowym Układzie Pracy.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę nagrody rocznej za 2009 r. - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl