IBPBI/2/423-506/10/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-506/10/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku składania zeznania CIT-8 wraz z załącznikami oraz sprawozdania finansowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie obowiązku składania zeznania CIT-8 wraz z załącznikami oraz sprawozdania finansowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest kościelną organizacją charytatywną (określana dalej we wniosku jako "Organizacja"), posiadającą osobowość prawną, powołaną Dekretem Arcybiskupa w dniu 29 czerwca 1990 r. i prowadzi działalność na podstawie przepisów prawa, regulujących zasady działania kościelnych osób prawnych:

* ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 17 maja 1989 r. (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.),

* ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.)

Do głównych form działalności Organizacji należy zaliczyć:

* szerzenie nauki Jezusa Chrystusa o miłosierdziu i pogłębienie jej rozumienia,

* krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego,

* formowanie duchowe i praktyczne działaczy i pracowników charytatywnych,

* opracowywanie programów działalności charytatywnej w diecezji,

* koordynowanie akcji charytatywnych na terenie archidiecezji,

* samodzielne prowadzenie lub uczestniczenie w ogólnokrajowych akcjach np.: Tydzień Miłosierdzia, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, "...",

* szerzenie tradycyjnych uroczystości charytatywnych ("św. Mikołaja"), wigilia dla ubogich i samotnych, opłatek, "święcone", organizowanie pomocy dla poszkodowanych w kataklizmach.

Organizacja prowadzi również działalność wychowawczą poprzez organizowanie kolonii letnich, rekolekcji, szkoleń, warsztatów, konferencji, zjazdów itp. W ramach działalności wydawniczej proponowany jest periodyk w formie czasopisma "Mój Pasterz" oraz inne materiały instruktażowo-szkoleniowe.

Jako instytucja kościelna Organizacja prowadzi również kilka placówek. Należą do nich między innymi:

* Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego,

* Stacje Opieki Medycznej,

* powstające hospicjum,

* Dom Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy,

* Warsztaty Terapii Zajęciowej,

* świetlice i kluby dla dzieci 1 młodzieży,

* ośrodki rekolekcyjne,

* noclegownie i schroniska,

* kuchnie dla ubogich,

* Dom Matki i Dziecka,

* Rodzinny dom dziecka,

* Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Organizacji,

* Centrum Charytatywne Organizacji (jadłodajnia, łaźnia, noclegownia - korzysta około 500 os.)

W ramach działalności charytatywnej świadczonej na rzecz dzieci i młodzieży prowadzone są między innymi:

* akcja letnia,

* program stypendialny dla młodzieży "Skrzydła" dla 70 osób,

* wyjazdy rekreacyjne, szkoleniowe, wychowawcze, formacyjne.

Należy nadmienić, iż w wielu przypadkach pomoc dla dzieci i młodzieży możliwa jest dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży "C.", które zdobywa środki na działalność statutową z 1% podatku oraz z innych możliwych form pozyskiwania środków finansowych. Szczególne działania zostały zintensyfikowane w obszarze aktywizacji laikatu, tak bardzo potrzebnego do realizacji działań statutowych Organizacji. Organizowane są szkolenia formacyjne dla Szkolnych Kół Organizacji, Parafialnych Zespołów Charytatywnych, szkolenia metodyczne dla opiekunów Szkolnych Kół Organizacji. Szczególną troską obejmowane są również osoby niepełnosprawne dla których prowadzone są różnego rodzaju formy wypoczynku, rehabilitacji, warsztatów zajęciowych. Przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizowane są projekty w ramach programu Partner III. Organizacja dysponuje środkami publicznymi oraz darowiznami dla realizacji zadań statutowych, odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. Osiąga dochody wyłącznie z niegospodarczej działalności statutowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Organizacja, jako kościelna osoba prawna, ma obowiązek sporządzania i składania do właściwego Urzędu Skarbowego zeznania CIT-8 wraz z załącznikami oraz sprawozdania finansowego z zakresu prowadzonej działalności statutowej nie będącej działalnością gospodarczą.

Zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie prowadzonej działalności charytatywnej, szeregu działań pomocowych na rzecz ubogich, potrzebujących, znajdujących się na marginesie życia społecznego jest kościelną organizacją charytatywną posiadającą osobowość prawną i dochody uzyskane z niegospodarczej działalności statutowej są wolne od podatku w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4a. Spełnia zatem przesłanki do zwolnienia z obowiązku sporządzania i składania do Urzędu Skarbowego zeznań rocznych CIT-8 wraz z załącznikami oraz sprawozdania finansowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 3 czerwca 2009 r. Znak: IPPB5/423-191/09-2/AM (wydanej dla podmiotu odrębnego) uznał, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie interpretacji art. 17 ust. 1 ptk 4a o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe, czyli że wnioskodawca nie jest obowiązany do składania rocznych sprawozdań.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Kościelne osoby prawne podlegają opodatkowaniu oraz korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego według zasad określonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p.").

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.) osobami prawnymi są następujące terytorialne jednostki organizacyjne Kościoła: metropolie, archidiecezje, diecezje, administratury apostolskie, parafie. W myśl art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., osobami prawnymi są również:

1.

kościoły rektoralne (rektoraty),

2.

Caritas Polska,

3.

Caritas diecezji,

4.

Papieskie Dzieła Misyjne.

Na podstawie przepisu art. 55 ust. 1 powołanej powyżej ustawy, majątek i przychody kościelnych osób prawnych podlegają ogólnym przepisom podatkowym z wyjątkami określonymi w ust. 2-6.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, Wnioskodawca jest organizacją ustanowioną Dekretem Arcybiskupa w dniu 29 czerwca 1990 r. i prowadzi działalność na podstawie przepisów prawa, regulujących zasady działania kościelnych osób prawnych, a także zasady działania organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Osiąga dochody wyłącznie z niegospodarczej działalności statutowej.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

W związku z powyższym, dochody Wnioskodawcy, będącego kościelną osobą prawną, uzyskane z niegospodarczej działalności statutowej są wolne od podatku w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) u.p.d.o.p., a zatem Wnioskodawca nie jest zobowiązany do składania zeznań rocznych zgodnie z art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl