IBPBI/2/423-499/11/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-499/11/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 22 i 26 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, poprzez amortyzację, koszt poniesiony na zakup budowli i urządzeń w proporcji w jakiej nie będzie on refinansowany ze środków unijnych (pierwsza część pytania oznaczonego we wniosku Nr 6) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, poprzez amortyzację, koszt poniesiony na zakup budowli i urządzeń w proporcji w jakiej nie będzie on refinansowany ze środków unijnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 13 kwietnia 2011 r. Znak: IBPP1/443-166/11/ES, IBPP1/443-167/11/ES, IBPBI/2/423-340/11/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniach 22 i 26 kwietnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest stowarzyszeniem prowadzącym działalność gospodarczą (jest wpisany do Rejestru Stowarzyszeń i innych organizacji członkowskich). Do Rejestru Przedsiębiorców KRS został wpisany w dniu 26 czerwca 2002 r., a faktycznie działalność gospodarczą rozpoczął w październiku 2004 r. Wnioskodawca jest małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Działalność, którą prowadzi jest działalnością opodatkowaną podatkiem VAT - prowadzenie ośrodka narciarskiego.

W roku bieżącym stowarzyszenie pragnie skorzystać z projektu unijnego i zrealizować inwestycję pod nazwą "...", w ramach którego miałoby otrzymać w części (85%) zwrot kosztów poniesionych na wybudowanie utwardzonego placu - tarasu obserwacyjnego, na którym posadowiona zostanie kopuła wielosezonowa typu Empiro (zaliczana w Klasyfikacji Środków Trwałych do rodzaju narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe nr 808), ogrzewana pompą ciepła (zaliczaną w KST do rodzaju pozostałe urządzenia nieprzemysłowe nr 669) wraz ze sprzętem obserwacyjnym (lunety, teleskopy - KŚT nr 808), służące do przeprowadzania planowanych w zakresie wspomnianego projektu unijnego zajęć seminaryjnych i warsztatów tematycznych, czyli usług szkoleniowych, edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu astronomii i przyrody. Za korzystanie z tych urządzeń i kopuły projekt przewiduje pobieranie opłat, tak jak za przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz przeprowadzenie zajęć. Wszystkie te opłaty będą związane z przeprowadzaniem zajęć edukacyjnych. Dofinansowaniu podlegać będzie także organizacja spotkań pomiędzy partnerami projektu (jest to projekt programu transgranicznego polsko-słowackiego). Spotkania służyć będą wymianie doświadczeń poszczególnych partnerów; omawiane będą głównie postępy w realizacji projektu. W celu zorganizowania tych spotkań nabywane będą usługi i materiały opodatkowane VAT, które w części (85%) przewidzianej przez projekt będą refundowane. Partnerzy nie będą płacić za udział w spotkaniach u innych partnerów. Wszystkie wydatki będzie ponosił partner, u którego akurat wypadnie spotkanie. Każdy z partnerów będzie takie spotkania u siebie organizował. Tak więc, wszystkie wydatki związane z realizacją tego projektu dotyczyć będą wyłącznie działalności edukacyjnej, szkoleniowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, poprzez amortyzację jednorazową czy poprzez odpisy amortyzacyjne koszt poniesiony na zakup budowli i urządzeń w proporcji w jakiej nie będzie on refinansowany ze środków unijnych... (pierwsza część pytania oznaczonego we wniosku Nr 6)

Zdaniem Wnioskodawcy, poczynione przez niego wydatki uprawniają go odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, na którego budowę wydał własne środki lub własne w części. Jednakże odpisów jednorazowych nie może dokonać od budowli. Natomiast odpisów jednorazowych może dokonać od urządzeń takich jak pompa cieplna, czy wyposażenia takiego jak kopuła Empiro oraz lunety, teleskopy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak stanowi art. 16a ust. 1 tej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Treść powyższych przepisów oznacza, że amortyzacja podatkowa stanowi formę rozłożonego w czasie, obciążania kosztów podatkowych wartością używanych w prowadzonej działalności gospodarczej przedmiotów, które zużywają się w okresie dłuższym niż 1 rok. Okres amortyzacji jest zwykle zbliżony do standardowego okresu użytkowania danego rodzaju środka trwałego, co znajduje odzwierciedlenie w wysokości stawek amortyzacyjnych wskazanych w Wykazie.

Jak stanowi art. 16f ust. 1 i 3 ustawy o p.d.o.p., podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 oraz w art. 16b. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł W przypadku, gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3.500 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16 m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

Stosownie do art. 16h ust. 2 ustawy o p.d.o.p., podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

W myśl art. 16i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

W konsekwencji, to podatnicy dokonując wyboru metody amortyzacji, dokonują tym samym wyboru stawki amortyzacji, która stanowi integralną część metody amortyzacji i która nie może ulec zmianie w jej trakcie. Zatem podatnik kierując się racjonalną oceną skutków podejmowanej decyzji może dokonać wyboru metody amortyzacji, która winna mieć wpływ na jego sytuację gospodarczą.

W ustawie o p.d.o.p., przewidziano następujące metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych:

1.

przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek stanowiącym załącznik do ustawy, w tym również:

a.

przy zastosowaniu podwyższonych stawek (przy zastosowaniu współczynników określonych w art. 16i ust. 2 ustawy),

b.

przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych obniżonych w stosunku do określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (na zasadach określonych w art. 16i ust. 5),

2.

przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych ustalonych indywidualnie (zgodnie z art. 16j ustawy),

3.

przy zastosowaniu degresywnej metody amortyzacji (na zasadach określonych w art. 16k ustawy),

4.

amortyzacja jednorazowa (przy spełnieniu warunków określonych w art. 16k ust. 7-11 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca pragnie skorzystać z projektu unijnego i zrealizować inwestycję pod nazwą... w ramach którego miałby otrzymać w części (85%) zwrot kosztów poniesionych na wybudowanie utwardzonego placu - tarasu obserwacyjnego, na którym posadowiona zostanie kopuła wielosezonowa typu Empiro (zaliczana w Klasyfikacji Środków Trwałych do rodzaju narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie pozostałe nr 808), ogrzewana pompą ciepła (zaliczaną w KST do rodzaju pozostałe urządzenia nieprzemysłowe nr 669) wraz ze sprzętem obserwacyjnym (lunety, teleskopy - KŚT nr 808).

W tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą, sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zakupionych budowli i urządzeń. Jego zdaniem, jednorazowych odpisów amortyzacyjnych można dokonać w odniesieniu do pompy ciepła, oraz wyposażenia (takiego jak kopuła Empiro oraz lunety i teleskopy).

Zgodnie z art. 16k ust. 7 ustawy o p.d.o.p., podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Przy czym małym podatnikiem, zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o p.d.o.p., jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W myśl art. 16k ust. 8 ww. ustawy podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w ust. 7, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 16k ust. 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy określaniu limitu, o którym mowa w ust. 7, nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od nie przekraczającej 3500 zł wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16f ust. 3.

Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów niektórzy podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, do wartości nie przekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznie.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż Wnioskodawca będzie miał możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowych środków trwałych (jeżeli zostaną spełnione warunki określone w cytowanych powyżej przepisach ustawy o p.d.o.p.), jednakże w wysokości w jakiej wydatki te nie będą refinansowane ze środków unijnych.

Ponadto, należy stwierdzić, iż jeżeli w istocie kopuła wielosezonowa typu Empiro oraz sprzęt obserwacyjny zaliczane są wg KŚT do grupy 8, a pompa ciepła do grupy 6 ww. Klasyfikacji (klasyfikacja ta nie była przedmiotem niniejszej interpretacji), Wnioskodawcy jako "małemu podatnikowi" w rozumieniu ustawy o p.d.o.p., służy prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu dokonanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wskazanych środków trwałych, tj. na zasadach określonych w art. 16k ust. 7-8 ustawy o p.d.o.p.

Natomiast, Wnioskodawca nie będzie mógł dokonywać odpisów jednorazowych w odniesieniu do utwardzonego placu - tarasu obserwacyjnego, stanowiącego budowlę.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku numerami od 1 do 5 oraz 6 (w zakresie zaliczenia kwoty refinansowania do przychodów podatkowych) i 7 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl