IBPBI/2/423-47/11/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-47/11/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 11 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych w formie wkładu niepieniężnego praw do znaków towarowych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych w formie wkładu niepieniężnego praw do znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została utworzona w dniu 3 grudnia 2010 r. W najbliższym czasie planowane jest przeniesienie własności wszystkich udziałów Spółki na rzecz P. sp. z o.o. - spółki zajmującej się produkcją oraz sprzedażą kosmetyków.

Do dnia 30 listopada 2011 r. (przed zakończeniem pierwszego roku podatkowego Spółki) planowane jest wniesienie do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa P. sp. z o.o. zajmującego się działalnością marketingową. W tym celu zostanie podjęta uchwała Zgromadzenia Wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki, które zostanie w całości pokryte przez udziałowca wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wejdzie ogół składników materialnych i niematerialnych służących do wykonywania działalności marketingowej, w tym m.in. udzielone na rzecz P. sp. z o.o. prawa ochronne na znaki towarowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm. - dalej: "ustawa PWF") oraz autorskie i pokrewne prawa majątkowe w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm. - dalej: "ustawa PAiPP").

Prawa ochronne będące przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację dotyczą znaków towarowych, które zostały stworzone samodzielnie przez P. sp. z o.o. Uzyskane prawa ochronne do tych znaków nie zostały przez P. sp. z o.o. wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ nie spełniały definicji wartości niematerialnych i prawnych. Jak wynika bowiem z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się tylko te prawa określone w ustawie PWP, które zostały przez podatnika nabyte (a nie wytworzone we własnym zakresie).

Część autorskich i pokrewnych praw majątkowych została natomiast nabyta w przeszłości przez P. sp. z o.o. i prawa te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych tego podmiotu. Powyższe prawa majątkowe dotyczą utworów fotograficznych oraz praw do artystycznych wykonań.

Zgodnie z przewidywaniami w wyniku transakcji powstanie dodatnia wartość firmy - tj. nominalna wartość wydanych przez Spółkę udziałów będzie wyższa od wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład wniesionej do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W wyniku przeprowadzonej reorganizacji Spółka będzie świadczyć usługi marketingowe na rzecz P. sp. z o.o. Spółka będzie ponadto zarządzać prawami do znaków towarowych oraz innymi prawami na dobrach niematerialnych - w tym udzielać odpłatnych licencji na korzystanie z tych praw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów od wartości początkowej nabytych w formie wkładu niepieniężnego praw do znaków towarowych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Spółki, nabyte prawa do znaków towarowych oraz autorskie i pokrewne prawa majątkowe spełnią wszystkie warunki do uznania ich za wartości niematerialne i prawne. W konsekwencji Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów od wartości początkowej tych praw, określonej zgodnie z zasadami przedstawionymi we wcześniejszych częściach niniejszego wniosku.

Należy w tym miejscu powtórzyć, że zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o CIT, autorskie lub pokrewne prawo majątkowe oraz prawo ochronne na znak towarowy (jako jedno z praw wymienionych w ustawie PWP) mogą stanowić wartości niematerialne i prawne. Warunkiem jest, aby prawa te były nabyte, nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, ich przewidywany okres używania był dłuższy niż rok oraz były wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu.

Podkreślić należy, że analizowane prawa do znaków towarowych oraz autorskie i pokrewne prawa majątkowe spełnią wszystkie warunki do uznania ich za wartości niematerialne i prawne w Spółce.

Po pierwsze, prawa ochronne na znaki towarowe udzielone przez Urząd Patentowy są bez wątpienia prawami określonymi w ustawie o PWP (art. 121 tej ustawy). W świetle art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT należą one zatem do praw, które mogą stanowić wartości niematerialne i prawne. Podobnie autorskie i pokrewne prawa majątkowe, o których mowa w ustawie PAiPP mogą stanowić wartości niematerialne i prawne w świetle art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Po drugie, nie ulega wątpliwości, że prawa te zostaną przez Spółkę nabyte. Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia nabycia, jednak w praktyce przyjmuje się, że pojęcie to oznacza każdą czynność skutkującą w świetle obowiązujących przepisów prawa przeniesieniem własności. O tym, że otrzymanie wkładu niepieniężnego w zamian za udziały jest formą nabycia świadczy literalne brzmienie art. 16g ust. 9 ustawy o CIT, gdzie mowa jest o "nabyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego". O tym, że prawa do znaków towarowych są zbywalne świadczy regulacja art. 162 ust. 1 ustawy PWP. Podobną regulację w odniesieniu do autorskich i pokrewnych praw majątkowych zawarto również w ustawie PAiPP (m.in. art. 41, art. 92).

Po trzecie, prawa do znaków towarowych oraz autorskie i pokrewne prawa majątkowe będą bez wątpienia nadawały się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania i będą wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez nią do używania na podstawie umowy licencyjnej.

Zgodnie z art. 154 ustawy PWP, używanie znaku towarowego polega w szczególności na:

1.

umieszczaniu tego znaku na towarach objętych prawem ochronnym lub ich opakowaniach, oferowaniu i wprowadzaniu tych towarów do obrotu, ich imporcie lub eksporcie oraz składowaniu w celu oferowania i wprowadzania do obrotu, a także oferowaniu lub świadczeniu usług pod tym znakiem,

2.

umieszczaniu znaku na dokumentach związanych z wprowadzaniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług,

3.

posługiwaniu się nim w celu reklamy.

Z kolei, zgodnie z art. 17 ustawy PAiPP, autorskie prawo majątkowe polega na korzystaniu z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Spółka będzie korzystać z nabytych praw do znaków towarowych oraz praw autorskich i pokrewnych praw majątkowych między innymi w celach reklamowych i związanych ze świadczeniem usług.

Ponadto Spółka będzie również udzielać licencji na korzystanie z nabytych praw do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych. Zgodnie z art. 163 ust. 1 ustawy PWP, uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku, zawierając z nią umowę licencyjną. Podobne uprawnienie przysługuje właścicielowi autorskich lub pokrewnych praw majątkowych (tak m.in. art. 41 ustawy PAiPP).

Po czwarte, przewidywany przez Spółkę okres używania nabytych praw do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych będzie dłuższy niż rok.

W konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, że będzie uprawniona do zaliczenia nabytych w formie wkładu niepieniężnego praw ochronnych do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych do wartości niematerialnych i prawnych.

Spółka uważa, że będzie uprawniona do zaliczania odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej nabytych praw do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych do kosztów uzyskania przychodów.

Przypadki, w których dokonywane odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wymieniają przepisy art. 16 ust. 1 pkt 4, pkt 48, pkt 63 i 64 ustawy o CIT. Zdaniem Spółki okoliczności wymienione w tych przepisach nie będą miały miejsca w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego. W szczególności nie zajdzie okoliczność wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d), ponieważ cała wartość wkładu niepieniężnego zostanie przeznaczona na pokrycie kapitału zakładowego.

Mając powyższe na uwadze Spółka stoi na stanowisku, że będzie uprawniona do zaliczania odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej nabytych praw ochronnych do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Spółka wskazała, że jej rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy i trwa od 1 grudnia do 30 listopada. Pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu podpisania Umowy (3 grudnia 2010 r.) i trwać będzie do 30 listopada 2011 r. W związku z powyższym, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), w odniesieniu do Spółki do 30 listopada 2011 r. zastosowanie mają przepisy ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., zwanej dalej "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., tj. w katalogu zawierającym wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów.

Aby można było uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione trzy warunki:

1.

koszt musi zostać poniesiony,

2.

celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów, ewentualnie zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów,

3.

wydatek nie może się znajdować na liście zawartej w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Łączne spełnienie tych warunków jest konieczne, aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Zatem wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych w postaci prawa do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 u.p.d.o.p., kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16. Z kolei, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 i 6 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z wyżej powoływanym przepisem, podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od prawa do znaku towarowego oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych zaliczonego do wartości niematerialnych i prawnych, gdy spełnione są następujące warunki:

1.

prawa te zostaną nabyte,

2.

prawa te nadają się do gospodarczego wykorzystania,

3.

przewidywany okres ekonomicznej użyteczności praw wynosi co najmniej rok,

4.

prawa te są przeznaczone do używania na potrzeby podatnika.

Z kolei, na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Reasumując, Spółka będzie uprawniona do zaliczania odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej nabytych praw do znaków towarowych oraz autorskich i pokrewnych praw majątkowych do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do końca 2010 r.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl