IBPBI/2/423-440/09/PH - Wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrażania zintegrowanego systemu, a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-440/09/PH Wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrażania zintegrowanego systemu, a koszty uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy ponoszone wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrażania zintegrowanego systemu jak i po jego wdrożeniu (drugi etap szkolenia), stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy ponoszone wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrażania zintegrowanego systemu jak i po jego wdrożeniu (drugi etap szkolenia), stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka przygotowuje się do wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego. Z uwagi na złożoność struktury systemu, proces jego wdrażania będzie procesem kilkuletnim. System będzie oddawany do używania etapami poprzez uruchamianie kolejnych modułów dotyczących różnych obszarów działalności. W ramach długotrwałego procesu wdrażania systemu będzie zachodziła konieczność ponoszenia przez Spółkę kosztów przeszkolenia pracowników z zakresu zasad jego konfigurowania oraz użytkowania.

Pierwszym etapem szkolenia dla wybranej grupy osób będzie szkolenie z zakresu zasad działania systemu oraz jego konfigurowania. Osoby te będą aktywnie uczestniczyły we wdrożeniu i konfigurowaniu systemu informatycznego.

W drugim etapie będą przeszkoleni pracownicy, którzy będą następnie szkolić użytkowników końcowych. Szkolenia te będą miały za przedmiot metodologię funkcjonowania systemu, a ich uczestnicy poznają ogólne zasady funkcjonowania tego systemu. Dla pracowników, którzy będą szkolić użytkowników końcowych organizowane również będą szkolenia z metodyki prowadzenia szkoleń w celu przekazania niezbędnej wiedzy na temat tego, jak w efektywny sposób przeprowadzać tego typu szkolenia. Przewidziane są też szkolenia z użytkowania skonfigurowanego już systemu. Użytkownikom końcowym zostanie przekazana wiedza z zakresu funkcjonalności wdrożonego systemu. Ostatnim typem szkoleń będą szkolenia skierowane do użytkowników końcowych, w ramach których przekazywana będzie wiedza dotycząca wykorzystania systemu do codziennej pracy (prowadzone przez pracowników Spółki). Szkolenia, niezależnie od etapu, są przeprowadzane przez cały okres wdrożenia Systemu, przy czym etap pierwszy zazwyczaj rozpoczyna się w pierwszej fazie wdrożenia.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów, ponoszone przez Spółkę wydatki na szkolenia pracowników w trakcie wdrażania zintegrowanego systemu jak i po jego wdrożeniu, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich poniesienia...

Szkolenia opisane w etapie drugim, niezależnie od tego czy poniesione zostały przed, czy po przekazaniu systemu informatycznego do używania, stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów w momencie poniesienia, gdyż nie mieszczą się w definicji ceny nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p.)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określanej w dalszej części skrótem "Ustawa o p.d.o.p.") kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.)

Przepisy podatkowe nie przewidują wyłączeń (ograniczeń) przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy związanych z kształceniem pracowników.

Pracodawca finansujący pracownikowi koszty udziału w różnego rodzaju formach kształcenia i dokształcania może wydatki te zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów m.in. jako koszt ogólny działalności firmy Takim wydatkiem będzie koszt szkolenia podnoszący posiadane kwalifikacje zawodowe w sensie umiejętności wykonywania bieżącej pracy. Szkolenia tego typu odbywają się najczęściej w formie seminariów, kursokonferencji, odczytów, prelekcji, kursów specjalizacyjnych, okazjonalnych wykładów.

Kwalifikując wydatek jako kosztów uzyskania przychodów należy pamiętać o celowości jego poniesienia czyli wpływie na efekty prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatek pracodawcy dotyczący kształcenia pracownika będzie kosztem uzyskania przychodów jako koszt ogólny firmy, jeżeli zdobywana wiedza będzie ściśle wiązać się z zakresem obowiązków przydzielonych pracownikowi (np. koszty organizowanych szkoleń z zakresu prawa podatkowego oraz rachunkowości pracowników działu księgowości).

Zdaniem Organu wydatki w zakresie szkoleń organizowane dla pracowników nie mają związku z samym uruchomieniem i funkcjonowaniem oprogramowania, a więc nie będą zwiększać wartości początkowej nabytego prawa majątkowego. Wydatki na szkolenia mają bowiem na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników użytkujących oprogramowanie, a więc nabycie przez nich umiejętności niezbędnych w trakcie eksploatacji tego systemu.

Zatem wydatki te winny być oceniane i kwalifikowane na zasadach ogólnych, tj. po spełnieniu przesłanek określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.) Jako koszty pośrednie stosownie do postanowień art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. będą potrącalne w dacie ich poniesienia.

Zgodnie z art. 15 ust. 4e za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl