IBPBI/2/423-425/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-425/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z organizacją szkoleń dla dystrybutorów towarów Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2 - zdarzenie przyszłe) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w związku z organizacją szkoleń dla dystrybutorów towarów Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest wiodącym producentem piwa w Polsce. Odbiorcami produktów Spółki są podmioty z terenu całej Polski, a także podmioty zagraniczne.

Mając na względzie rozbudowaną sieć odbiorców oraz rozbudowaną strukturę wewnętrzną, Spółka ponosi szereg kosztów, mających na celu usprawnienie procesów dystrybucji swoich wyrobów oraz usprawnienie warunków pracy w Spółce. Poniżej Spółka pragnie wskazać pewne koszty, które ponoszone są w celu osiągnięcia opisanych powyżej celów.

Szkolenia dla dystrybutorów

Spółka organizuje szkolenia o charakterze instruktażowym i informacyjnym (w zakresie wyrobów Spółki) dla osób zaangażowanych w proces sprzedażowy. Celem przeprowadzanych szkoleń jest jak najlepsze ich przygotowanie do prawidłowej i kompleksowej sprzedaży produktów Spółki. Szkolenia oraz konferencje stanowią wzajemnie uzupełniający się system oddziaływania Spółki na dystrybutorów jej produktów, celem zintensyfikowania sprzedaży Spółki (w konsekwencji zaś przychodów Spółki).

Spółka udostępnia podczas szkoleń materiały reklamowe dotyczące produktów Spółki. W obecnych warunkach konkurencji i gospodarki wolnorynkowej przekazywanie szczegółowej wiedzy na temat sprzedawanego asortymentu jest niezbędne do tego, aby firma o ustalonej na rynku pozycji tę pozycję nie tylko ugruntowywała, ale także i zwiększała swój udział na rynku, a w konsekwencji powiększała swoje przychody.

W związku z organizacją szkoleń Spółka ponosi wydatki, m.in. na transport uczestników do miejsca, w którym odbywa się szkolenie oraz związane z poczęstunkiem, np. kawa, herbata, mleko, cukier, słodycze, soki, woda mineralna, lunch, itp. postawionym uczestnikom do dyspozycji podczas szkolenia.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki ponoszone na organizację szkoleń (opisanych szczegółowo w stanie faktycznym) adresowanych do dystrybutorów towarów Spółki, typu: koszty transportu uczestników, wydatki na zwyczajowy posiłek, w tym na artykuły spożywcze, wynajem sali, itp. stanowią koszt uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej "Ustawa CIT"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Na podstawie brzmienia ww. przepisów, należy uznać, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Natomiast drugi z elementów stanowiących definicję kosztu uzyskania przychodów na gruncie Ustawy CIT można określić mianem przesłanki negatywnej, zgodnie z którą aby ponoszony wydatek został uznany za koszt podatkowy nie może zostać ujęty w zamkniętym katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Stanowisko odnośnie pytania oznaczonego we wniosku nr 2

Zdaniem Spółki, wydatki ponoszone na organizację szkoleń adresowanych do dystrybutorów produktów Spółki, typu: koszty transportu uczestników, wydatki na zwyczajowy posiłek, w tym na artykuły spożywcze, wynajem sali, itp. stanowią, koszt uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT.

Spółka zaznacza, iż celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom specjalistycznej wiedzy na temat produktów Spółki. Jak już to zostało wskazane w stanie faktycznym, w obecnych warunkach konkurencji i gospodarki wolnorynkowej przekazywanie szczegółowej wiedzy na temat sprzedawanego asortymentu jest niezbędne do tego, aby firma o ustalonej na rynku pozycji tę pozycję nie tylko ugruntowywała, ale także i zwiększała swój udział na rynku, a w konsekwencji powiększała swoje przychody. W chwili obecnej, skuteczna sprzedaż produktów na rynku wymaga określonej wiedzy, odnoszącej się do właściwości danych produktów, sposobu ich użytkowania, itp. To na adresatach szkoleń spoczywa, bowiem w głównej mierze odpowiedzialność za przekonanie ostatecznych nabywców do wysokiej jakości produktów oferowanych przez Spółkę i w konsekwencji do nabycia produktów Spółki. Bez zapewnienia ze swojej strony profesjonalnego wsparcia dla dystrybutorów, Spółka nie byłaby w stanie konkurować na polskim rynku.

Prowadzone szkolenia obejmują zagadnienia dotyczące produktów Spółki, bez znajomości których, skuteczna ich dystrybucja byłaby utrudniona. W związku z tym, szkolenie przyczynia się bezpośrednio do zapewnienia sprzedaży produktów (utrzymanie źródła przychodów), jak i do jej zwiększenia (pozytywny wpływ na wartość przychodów).

Ponadto, zdaniem Spółki, należy wyraźnie zaznaczyć, iż wydatki na przedmiotowe szkolenie nie są zawarte w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Tym samym, nie można uznać, iż mają one charakter wydatków z zakresu reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 Ustawy CIT. Organizacja szkolenia mająca na celu przekazanie jej uczestnikom szczegółowej wiedzy na temat produktów Spółki nie może być utożsamiana z reprezentacją. Przedmiotowe szkolenia mają, bowiem charakter instruktażowy, a ich celem jest przekazanie określonej wiedzy związanej z oferowanymi produktami. Oferowanie przez Spółkę podstawowych artykułów spożywczych podczas szkolenia nie jest przejawem okazałości, tylko zwyczajowym zachowaniem z racji pełnienia funkcji organizatora szkolenia. Bowiem niemożliwym byłoby uczestniczenie w tak intensywnym szkoleniu bez możliwości spożycia posiłku. Tym samym, zapewnienie posiłków nie ma zatem na celu reprezentacji Spółki, tylko jest częścią składową organizowanego spotkania. W konsekwencji, w opinii Spółki, koszty obejmujące wydatki na organizację szkolenia stanowią koszty uzyskania przychodu, gdyż są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów.

Stanowisko Spółki potwierdzone zostało również w orzecznictwie, m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2006 r. (sygn. akt II FSK 1008/05), czytamy: Nie jest reprezentacją ani też reklamą, w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, działanie podatnika polegające na organizowaniu szkoleń dla kontrahentów (klientów) firmy, których celem jest zapoznanie się z parametrami technicznymi produktów czy też szkolenie w celu instruktażu obsługi zakupionego towaru. (...) W tej sytuacji koszty szkoleń obejmujące wydatki na wynajęcie sali, sprzętu, wynagrodzenie wykładowców oraz wydatki na wyżywienie i zakwaterowanie klientów biorących udział w szkoleniu stanowią koszty uzyskania przychodu dla organizatora szkolenia, jeżeli koszty takie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Powyższe podejście, stanowiące, iż organizacja szkoleń nie jest działaniem w zakresie reprezentacji, znajduje poparcie w interpretacjach wydawanych przez:

* Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 14 grudnia 2007 r. (Znak IP-PB3-423-227/07-4/KB),

* Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 21 sierpnia 2007 r. (Znak PD II 423-219/1/07/ŁW),

* Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 27 marca 2008 r. (Znak ILPB3/423-44/08-2/MC).

Tym samym, w świetle przepisów Ustawy CIT oraz wyżej przedstawionej argumentacji, należy uznać, iż wydatki poniesione na organizację szkolenia instruktażowego stanowią w całości koszty uzyskania przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań Nr 1, 2 (stan faktyczny), 3, 4, 5, 6 i 7 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl