IBPBI/2/423-374/10/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-374/10/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 marca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 4 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 21 maja 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-374/10/MO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 4 czerwca 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości, która jest zabudowana budynkiem biurowym. Prawa do tej nieruchomości zostały nabyte przez Spółkę jako składnik wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w 2001 r.. Spółka planuje utworzenie wspólnie z innym podmiotem spółki celowej - spółki jawnej, do której Spółka wniesie prawo użytkowania wieczystego wskazanej powyżej działki gruntu wraz z prawem własności wzniesionego na niej budynku tytułem wkładu do tej spółki. Planowane jest następnie zawarcie przez spółkę celową (spółkę jawną) umowy leasingu tzw. zwrotnego tego wkładu (tekst jedn. jego zbycie na podmiot finansujący, a następnie zawarcie z nim umowy leasingu, której przedmiotem będzie opisana działka wraz ze znajdującym się na niej budynkiem).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego (w postaci opisanego powyżej prawa użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku) z tytułu udziału w spółce jawnej będzie stanowiło przychód Spółki objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego z tytułu uczestnictwa w spółce osobowej nie rodzi przychodu Spółki w rozumieniu przepisów o podatku CIT. Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej: ustawa o CIT), spółki osobowe mające siedzibę i zarząd na terytorium Polski nie są bowiem podatnikami podatku CIT. Zgodnie z art. 5 ustawy o CIT, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną (a bezspornie takimi spółkami są spółki osobowe - w tym spółka jawna) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Oznacza to, że na gruncie podatku dochodowego, spółki osobowe nie są traktowane jako odrębne podmioty, a jedynie jednostki organizacyjne, w ramach których wspólnicy osiągają zyski i które prowadzą ewidencje rachunkowe. Ustawa o CIT uregulowała wprawdzie skutki wniesienia wkładu w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 7, jednakże przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładów w zamian za udziały (akcje) spółki kapitałowej lub wkładów w spółdzielni. Przepis ten nie dotyczy zatem wkładów w spółkach osobowych - co jest oczywiste, zważywszy, że przy spółkach osobowych nie ma majątkowego ekwiwalentu wnoszonego wkładu (którym w spółkach kapitałowych są udziały i akcje stanowiące normalny przedmiot obrotu). Należy podkreślić, że analogiczny pogląd w tym zakresie został wyrażony miedzy innymi w interpretacji indywidualnej: Dyrektora IS w Bydgoszczy z dnia 6 października 2009 r. w sprawie ITPB3/423-380/09/PS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl