IBPBI/2/423-371/10/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-371/10/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości w formie aportu do spółki osobowej spowoduje powstanie po jej stronie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości w formie aportu do spółki osobowej spowoduje powstanie po jej stronie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości, która składa się z dwóch niezabudowanych działek. Wskazana nieruchomość zostanie wniesiona tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowej. Nieruchomość zostanie wniesiona do nowotworzonej spółki komandytowej po wartości rynkowej przewyższającej cenę nabycia, a wynikającej z aktualnej wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartość nieruchomości zostanie wskazana w umowie spółki jako wkład komplementariusza.

W ramach nowoutworznej spółki komandytowej Spółka będzie pełniła rolę komplementariusza. Pozostałymi wspólnikami nowoutworzonej spółki komandytowej będą osoby fizyczne. Spółka będzie uprawniona do udziału w zysku nowoutworzonej spółki komandytowej w proporcji ustalonej w umowie spółki. Nieruchomość będzie wykorzystywana przez spółkę komandytową w prowadzonej działalności gospodarczej. W przyszłości możliwe będzie zbycie nieruchomości (sprzedaż, zamiana) przez spółkę komandytową na rzecz podmiotów trzecich.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej będzie skutkowało powstaniem przychodu (dochodu) na dzień wniesienia tego wkładu... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Spółki, wniesienie przez Nią nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki komandytowej nie będzie skutkować powstaniem przychodu dla spółki z o.o.

Spółka komandytowa jest zaliczana do spółek osobowych. Ma zdolność do czynności prawnych, ale nie posiada osobowości prawnej. Spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Ponieważ wkład niepieniężny w postaci nieruchomości wniesiony zostanie do spółki osobowej nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w myśl którego przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Udział w spółce komandytowej nie posiada wartości nominalnej, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Brak jest jednocześnie analogicznej regulacji w odniesieniu do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółki. Nie będzie to również forma odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu (nieruchomości).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl