IBPBI/2/423-37/12/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-37/12/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 20 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z usługami dostaw ciepła - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z usługami dostaw ciepła.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 grudnia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1249/11/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 20 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi m.in. działalność w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej do odbiorców zgodnie z zawartymi umowami. Dostawa ciepła rozliczana jest w okresach miesięcznych, co odpowiada definicji okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy pokrywa się z miesiącem kalendarzowym i rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, a kończy ostatniego dnia tego miesiąca. W przypadku, gdy dzień rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego (miesiąca kalendarzowego) jest dniem wolnym od pracy, termin rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego przesuwają się na pierwszy dzień roboczy następujący po nich. Zgodnie z art. 12 ust. 3c i 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego w przypadkach m.in. dostaw ciepła rozliczanych w okresach rozliczeniowych określonych w umowie z odbiorcą. Zasadniczo ostatni dzień okresu rozliczeniowego to ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. W sytuacji jednak, gdy ostatni dzień miesiąca przypada na dzień wolny od pracy, to ostatni dzień okresu rozliczeniowego przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następnego miesiąca kalendarzowego. Z taką sytuacją spotkamy się w miesiącu grudniu 2011 r., kiedy to 31 grudnia 2011 r. (ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego) wypadnie w sobotę, a więc w dniu wolnym od pracy. Okres rozliczeniowy, a w zasadzie jego ostatni dzień, przesunie się na pierwszy dzień roboczy następnego miesiąca, czyli na dzień 2 stycznia 2012 r. Oznacza to, że okres rozliczeniowy z tytułu dostaw ciepła w m-cu grudniu będzie trwał od 1 grudnia 2011 r. do 2 stycznia 2012 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przesunięcie momentu ujęcia przychodów podatkowych na dzień 2 stycznia 2012 r. z tytułu dostawy ciepła za grudzień 2011 r. spowoduje również przesunięciem na ten sam dzień momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z wytworzeniem tego ciepła... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę przepisy art. 12 ust. 3c oraz 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód do opodatkowania z tytułu dostawy ciepła za miesiąc grudzień 2011 r. powstanie w dniu 2 stycznia 2012 r. Przesunięcie przychodu z tytułu sprzedaży ciepła za grudzień 2011 r. na rok podatkowy 2012, spowoduje również przesunięcie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z wytworzeniem tego ciepła (a więc na 2 stycznia 2012 r.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż rozpatrując niniejszy wniosek, tut. Organ wziął pod uwagę jego treść (tzn. opis zdarzenia przyszłego, pytanie oraz stanowisko) ostatecznie przedstawioną w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 grudnia 2011 r. (wpływ do Organu 20 grudnia 2011 r.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W u.p.d.o.p. nie została zawarta definicja pojęcia "koszty bezpośrednio związane z przychodami". Ogólne znaczenie tego pojęcia można jednakże ustalić posługując się jego językowym znaczeniem. I tak, przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpłynęło bezpośrednio na uzyskanie określonego przychodu. Kosztami bezpośrednimi będą zatem takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. W ich przypadku możliwe jest "zidentyfikowanie" wpływu danego kosztu na wielkość osiągniętych przychodów. Do tej kategorii należą głównie te koszty, które mogą być przydzielone, przypisane do określonych wyrobów bądź usług. Przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

Zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy art. 15 ust. 4-4e u.p.d.o.p. W myśl art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Stosownie zaś do art. 15 ust. 4b u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Zgodnie z art. 15 ust. 4c u.p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż dostawa ciepła rozliczana jest w okresach miesięcznych, co odpowiada definicji okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy pokrywa się z miesiącem kalendarzowym i rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, a kończy ostatniego dnia tego miesiąca. W przypadku, gdy dzień rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego (miesiąca kalendarzowego) jest dniem wolnym od pracy, termin rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po nich.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż jeżeli ponoszone przez Spółkę koszty są bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami z tytułu dostawy ciepła na rzecz odbiorców, to zasadnym jest zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego uzyskania. W interpretacji indywidualnej z dnia 19 stycznia 2012 r., Znak: IBPBI/2/423-1249/11/CzP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, iż przychód do opodatkowania z tytułu dostawy ciepła za miesiąc grudzień 2011 r. powstanie w dniu 2 stycznia 2012 r.

Reasumując, przesunięcie przychodu z tytułu sprzedaży ciepła za grudzień 2011 r. na rok podatkowy 2012, spowoduje również przesunięcie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem tego ciepła na ten sam dzień.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl