IBPBI/2/423-363/13/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-363/13/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki dotyczące zakupu serwisu internetowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie poniesienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki dotyczące zakupu serwisu internetowego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka planuje zakup serwisu internetowego od innej spółki prowadzącej działność na terenie Polski, która opracowywała kulinarny serwis internetowy w latach 2010-2012. W listopadzie 2012 r. serwis zanotował prawie 285.000 odsłon oraz 102.991 unikalnych użytkowników. Zakupiona przez Spółkę domena będzie służyła działalności gospodarczej przez dotarcie do klientów z ofertą handlową, co ułatwi nawiązanie kontaktów z klientami. Portal został stworzony przez pracowników sprzedawcy. Pracownicy w ramach swojej pracy dokonywali wpisów na stronie internetowej, nie sprzedawali Spółce (pracodawcy) prawa do serwisu, zatem na żadnym etapie transakcji nie mamy do czynienia z przekazaniem praw autorskich. Spółka uznaje więc, że nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich, a tym samym nie uznaje portalu za wartość niematerialną i prawną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup portalu internetowego można uznać za nabycie usług i ująć jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.

Zdaniem Spółki, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 15 ust. 4d, zdefiniowane są koszty inne niż bezpośrednie. Zgodnie z dyspozycją powyższego przepisu są one potrącalne w dacie poniesienia. Ponieważ zakup serwisu internetowego, zdaniem Spółki, spełnia powyższe kryteria powinien zostać ujęty w całości jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia, jako że jest pośrednio związany z osiąganymi przez Nią przychodami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., określana skrótem "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę zwrotu "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów" oznacza, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych (niezbędnych) wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie źródła przychodów, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla ich osiągnięcia.

u.

p.d.o.p. przewiduje dwie kategorie kosztów, a mianowicie koszty uzyskania przychodów:

* bezpośrednio związane z przychodami, tj. takie, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),

* inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, tj. takie których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).

Ww. podział kosztów uzyskania przychodów ma znaczenie m.in. z punktu widzenia zasad ich potącalności.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 15 ust. 6 u.p.d.o.p., kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Amortyzacji podlegają także wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 16b ust. 2 u.p.d.o.p. Powyższy art. 16 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Wszelkie inne prawa nie ujęte w ww. przepisie (jak również nie wskazane w art. 16c u.p.d.o.p.) nie stanowią składników majątku trwałego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka planuje zakup serwisu internetowego od innej spółki, która opracowywała kulinarny serwis internetowy w latach 2010-2012. Zakupiona przez Spółkę domena będzie służyła działalności gospodarczej przez dotarcie do klientów z ofertą handlową, co ułatwi nawiązanie kontaktów z klientami. Portal został stworzony przez pracowników sprzedawcy. Pracownicy w ramach swojej pracy dokonywali wpisów na stronie internetowej, nie sprzedawali Spółce (pracodawcy) prawa do serwisu, zatem na żadnym etapie transakcji nie mamy do czynienia z przekazaniem praw autorskich. Spółka uznaje więc, że nie dochodzi do przeniesienia praw autorskich, a tym samym nie uznaje portalu za wartość niematerialną i prawną.

Odnosząc powyższe regulacje do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż skoro serwis internetowy nie został wymieniony w ww. katalogu zawartym w art. 16b u.p.d.o.p., to nie można zaliczyć go do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Z informacji zawartych we wniosku nie wynika bowiem, iż w związku z zakupem usługi serwisu internetowego dojdzie do przeniesienia praw autorskich do stron internetowych lub też nabycia przez Spółkę licencji na oprogramowanie, czy też wiedzy technicznej (know-how).

Wydatek na zakup serwisu internetowego ma związek z przychodami Spółki. Skoro ww. wydatek nie jest związany z nabyciem składników majątku trwałego to należy dokonać jego oceny pod kątem charakteru związku z przychodem. Zdaniem tut. Organu stanowi on koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami, przy czym nie jest możliwe określenie okresu (przekraczającego rok podatkowy), którego wydatek ten dotyczy. Zatem podlega on zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia, w myśl art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p., który stanowi, iż koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Przy czym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p.).

Tym samym, zdaniem tut. Organu, Spółka właściwie zakwalifikowała wydatek na zakup serwisu internetowego do kosztów uzyskania przychodów jako koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami, potrącany jednorazowo w dacie poniesienia - zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p.

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl