IBPBI/2/423-362/13/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-362/13/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochody sklepiku uczniowskiego prowadzonego przez Samorząd Uczniowski są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochody sklepiku uczniowskiego prowadzonego przez Samorząd Uczniowski są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Publiczne Gimnazjum jest jednostką budżetową, której organem prowadzącym jest Gmina. Zgodnie z art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), w placówce oświatowej działa Samorząd Uczniowski. W Statucie Gimnazjum oraz w Regulaminie Samorządu Uczniowskiego znajdują się odpowiednie zapisy regulujące działalność sklepiku.

Regulamin działania sklepiku uczniowskiego mówi m.in. o tym, że jego działanie odgrywa szczególną rolę wychowawczą w działalności Samorządu Uczniowskiego, a pozyskane środki w wysokości rocznej około 1.600,00 zł w całości przekazywane są na wspieranie działalności edukacyjnej Gimnazjum, a w szczególności na nagrody dla uczniów, dofinansowywanie wycieczek, zakup sprzętu i pomocy naukowych dla społeczności uczniowskiej itp. Załoga sklepiku nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia za swoją pracę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prowadzenie sklepiku uczniowskiego przez Samorząd Uczniowski jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na ściśle dydaktyczną rolę prowadzonego przez Samorząd Uczniowski sklepiku uczniowskiego, korzysta on ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "ustawa o p.d.o.p.") w art. 6 został zawarty katalog zwolnień podmiotowych. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., zwalnia się od podatku jednostki budżetowe. Objęcie tej grupy podatników zwolnieniem podmiotowym związane jest z charakterem prawnym i zasadami gospodarki finansowej tych jednostek.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności.

Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydatków, zwany dalej "planem finansowym jednostki budżetowej" (art. 11 ust. 3 ustawy o finansach publicznych). Natomiast, sposób prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych normuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz. U. Nr 241, poz. 1616).

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, iż Publiczne Gimnazjum będące jednostką budżetową - jako podmiot wymieniony w art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p. - jest zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych. Zwolnienie to obejmuje przy tym wszelkie rodzaje dochodów tej kategorii podatników, co skutkuje tym, że po stronie Wnioskodawcy również w przypadku gdy prowadzony sklepik szkolny wygeneruje dochody nie powstanie obowiązek podatkowy.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionego opisu stanu faktycznego należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl