IBPBI/2/423-338/09/BG - Prawo zaliczenia prowizji i odsetek otrzymanych w związku z udziałem w cash-poolingu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-338/09/BG Prawo zaliczenia prowizji i odsetek otrzymanych w związku z udziałem w cash-poolingu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 23 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 20 lutego 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów w przypadku realizacji umowy cash poolingu (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów w przypadku realizacji umowy cash poolingu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 5 lutego 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP w dniu 20 lutego 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka planuje uruchomienie systemu cash pooling (w ramach usługi db-CashSweep), oferowanego przez Bank z siedzibą w Niemczech (dalej Bank DE). W systemie uczestniczyć będzie również Bank z siedzibą w Polsce (dalej Bank PL). Celem uruchomienia systemu jest kompleksowe zarządzanie płynnością finansową co wpłynie w znaczący sposób na optymalizację przepływu środków finansowych spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej ("Grupaʼ"). Na rzecz Spółki oraz innych podmiotów wchodzących w skład Grupy usługodawcy świadczyć będą usługi w zakresie centralizacji, kontroli a także administrowania środkami finansowymi.

Usługi te opierać się będą w głównej mierze na następujących założeniach:

*

Spółka otworzy rachunek w Banku PL oraz w Banku DE,

*

zagraniczne spółki z Grupy otworzą również rachunki w Banku DE,

*

w ramach umowy cash poolingu jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy będzie reprezentować całą Grupę wobec Banku DE (dalej: "Agent", "Pool leader");

*

Bank DE prowadzić będzie na rzecz Agenta rachunek docelowy, na którym konsolidowane będą środki finansowe z rachunku Spółki oraz z rachunków spółek wchodzących w skład Grupy, uczestniczących w przedmiotowym cash poolingu,

*

Bank DE pobierać będzie od spółek uczestniczących w cash poolingu, w tym od Spółki, wynagrodzenie zgodnie z umową.

Dokonywane w ramach konsolidacji transfery oparte będą na przyznanych spółkom liniach technicznych (intraday limit), w ramach których ich rachunki będą mogły być debetowane. Debet ten będzie spłacany przed końcem danego dnia w ramach konsolidacji transgranicznej.

Jeżeli na koniec dnia roboczego rachunek uczestnika systemu wykazywać będzie saldo dodatnie, dokonany zostanie transfer na rachunek tej spółki w Banku DE. Następnie środki te będą transferowane na rachunek docelowy Agenta. Jeżeli natomiast na rachunku uczestnika systemu w Banku DE na koniec dnia roboczego widoczne będzie saldo ujemne (spółka będzie de facto dłużnikiem banku), dokonany zostanie transfer z rachunku docelowego Agenta na rachunek tej spółki w Banku DE. Zatem, w obu wyżej opisanych sytuacjach salda na krajowym rachunku uczestnika oraz rachunku w Banku DE równe będą zeru. W ramach usługi cash poolingu transfery dokonywane będą jedynie pomiędzy krajowymi rachunkami spółek, ich rachunkami w Banku DE oraz pomiędzy rachunkami spółek w Banku DE i rachunkiem docelowym Agenta. Żaden transfer nie będzie dokonywany bezpośrednio pomiędzy krajowymi rachunkami spółek z Grupy ani ich rachunkami w Banku DE. Wszystkie transfery w ramach systemu dokonywane będą przez Bank automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych dyspozycji.

Środki transferowane na rachunki wykazujące saldo ujemne będą podlegały oprocentowaniu. Po zakończeniu miesiąca (lub innego okresu rozliczeniowego) Bank dostarczy Spółce (oraz innym podmiotom uczestniczącym w systemie) dane dotyczące dokonanych przepływów w ramach struktury, a także informacje na temat należnych odsetek.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dla spółek uczestniczących w systemie cash poolingu przychodem są kwoty odsetek otrzymanych w związku z udziałem w cash poolingu, a kosztem uzyskania przychodu wydatki poniesione z tytułu zapłaconych odsetek oraz prowizja zapłacona Bankowi DE za świadczenie usługi cash poolingu, natomiast pozostałe środki finansowe transferowane pomiędzy rachunkami bankowymi poszczególnych spółek nie stanowią dla tych uczestników przychodów ani kosztów ich uzyskania...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Spółki dla uczestników systemu cash pooling niebędących bankiem, przychodem są kwoty odsetek otrzymanych w związku z udziałem w systemie, a kosztem uzyskania przychodu wydatki poniesione z tytułu zapłaconych odsetek oraz prowizja zapłacona bankowi, natomiast pozostałe środki finansowe przelewane pomiędzy uczestnikami systemu niebędącymi bankiem, nie stanowią przychodów ani kosztów ich uzyskania.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów). Zatem, a contrario, odsetki są przychodem w dacie ich faktycznego otrzymania.

Środki finansowe uzyskiwane przez uczestnika systemu na wyrównanie ujemnego salda rachunku bankowego pochodzić będą z rachunku docelowego (nadwyżek innych podmiotów uczestniczących w systemie cash pooling).

W efekcie zdaniem wnioskodawcy przychodem podatkowym będą faktycznie otrzymane odsetki, naliczone na koniec okresu odsetkowego określonego przez strony umowy.

Kosztami uzyskania przychodów są natomiast w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W pkt 10 lit. a) katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu zawartego w art. 16 ust. 1 tej ustawy wymienione są wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Wydatki poniesione na zwrot środków finansowych, z których wyrównane było ujemne saldo rachunku bankowego uczestnika systemu "cash pooling" stanowią zwrot udzielonego przez bank kredytu. W opinii Spółki nie mogą zatem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami tymi będą jednak zapłacone odsetki wykazane w przygotowanym przez Bank DE na koniec okresu odsetkowego zestawieniu. Wniosek taki wynika z art. 16 ust. 11 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Ponadto, kosztem uzyskania przychodów związanych z systemem cash pooling będzie także w opinii Spółki wynagrodzenie Banku DE z tytułu świadczenia usług w ramach tej umowy. Wskazana umowa zawarta będzie przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jej celem zaś będzie, jak opisano powyżej, nie tylko poprawa płynności finansowej, ale też maksymalizowanie dochodów uzyskiwanych z nadwyżek finansowych przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów zadłużenia wobec banku, co mieć będzie wpływ na przychody podatkowe Spółki.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji:

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 listopada 2007 r. (Nr IP-PB3-423-79/07-2/MS),

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 września 2008 r. (Nr IBPB3/423-526/08/AM),

*

Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 września 2008 r. (Nr ILPB3/423-403/08-4/DS),

*

Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 24 lutego 2006 r. (Nr DP1/423-87/05/16258/06).

Podsumowując, w opinii Spółki, dla uczestników systemu niebędących Bankami, przychodem są kwoty odsetek otrzymanych w związku z udziałem w systemie, a kosztem uzyskania przychodu wydatki poniesione z tytułu zapłaconych odsetek oraz prowizja zapłacona Bankowi DE, natomiast pozostałe środki finansowe przelewane pomiędzy uczestnikami systemu niebędącymi Bankami, nie stanowią przychodów ani kosztów ich uzyskania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl